30.6.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Stan faktyczny 

Wystąpiłem ze spółki jawnej. W wyniku wyceny przedsiębiorstwa została ustalona kwota należna mi z tego tytułu. Spółka wypracowała w ciągu 10 lat fundusz własny w kwocie 1.000.000 zł. Jest to fundusz, który wspólnicy pozostawili w spółce po opodatkowaniu zysku spółki. W bilansie występuje on jako tzw. fundusz własny. Wartość firmy wynikająca z wyliczeń zgodnie z artykułem 65 ksh wyniosła też około 1.000.000. Czy w przypadku wypłaty mi należnej kwoty (25% - było 4 wspólników, każdy miał równy udział) będę musiał zapłacić podatek? Fundusz własny pozostawiony w firmie był już przecież opodatkowany. Jeśli podatek, to w jakiej wysokości i w oparciu o jaką podstawę prawną? Czy też może podatek byłby naliczony tylko w przypadku, gdy wliczona wartość zbywcza firmy byłaby wyższa od funduszu własnego? 

Porady prawne

Opinia prawna 

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

Zgodnie z powołanym przez Pana w opisie stanu faktycznego przepisem artykułu 65 kodeksu spółek handlowych: „W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.  

Udział kapitałowy obliczony w powyższy sposób powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze”.  

„Zbywcza wartość” majątku Spółki to poza wyceną środków trwałych, magazynu, kasy, wierzytelności i zobowiązań, także inne prawa,  o ile nadawałyby się do sprzedaży i możliwe byłoby uzyskanie za nie określonej ceny. Tym samym wartość zbywczą majątku spółki  ustala się jako:

  • możliwą do uzyskania na dzień bilansowy cenę jego sprzedaży, bez podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, pomniejszoną o rabaty, upusty i inne podobne zmniejszenia oraz koszty związane z przystosowaniem składnika aktywów do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży lub sprzedaży netto, lub

  • wartość godziwą równą kwocie, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami.  

W opisie pytania zawarta jest informacja o nierozliczonych zyskach z lat ubiegłych w kwocie 1 000 000.00 zł., i że wyłącznie ta kwota stanowi wartość majątku spółki. Wspólnik zachowuje jednak także  prawo do udziału w zyskach lub stratach z interesów rozpoczętych za jego uczestnictwa w spółce, co może podnieść wartość udziału. 

Na udział kapitałowy wypłacany występującemu wspólnikowi, obliczony przy uwzględnieniu wartości zbywczej, składa się wartość wkładu wpłaconego do spółki oraz kwota wynikająca z przyrostu wartości zbywczej majątku spółki. Dlatego też wycena wkładu pieniężnego powinna obejmować również nadwyżkę wartości udziału kapitałowego nad wartością wniesionego wkładu. 

Tym samym pierwszym krokiem, w Pana przypadku jest prawidłowe dokonanie wyceny wartości zbywczej majątku spółki i udziału kwotowego Pana w nim.  

Spółka jawna osób fizycznych, o której mowa w pytaniu, wypracowała w kolejnych latach zysk należny jej właścicielom, stanowiący ich dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Kwestię jego wypłaty w spółkach jawnych reguluje art. 52 § 1 kodeksu spółek handlowych, z którego wynika, że wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Przy czym obowiązujące przepisy nie ograniczają możliwości zawarcia w umowie spółki postanowienia o dokonywaniu w ciągu roku zaliczkowych wypłat.

Zysk oznacza nadwyżkę wpływów nad wydatkami w działalności gospodarczej, występującą w założonym okresie. Jest to więc dochód spółki jako wspólnego źródła przychodów wspólników. Przyrost majątku spółki dokonywał się sukcesywnie i sukcesywnie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oddzielnie u każdego wspólnika.

Wobec tego należy stwierdzić, iż wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku podatkowym. Zobowiązanie występującego ze spółki wspólnika do uiszczenia podatku dochodowego od spłaty udziału w majątku spółki oznaczałoby opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego majątku 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Spółka jawna - poznaj zasady funkcjonowania spółki jawnej

Spółka jawna - poznaj zasady funkcjonowania spółki jawnej

Spółka jawna jest jedną z najprostszych postaci spółek, które można utworzyć na terenie Polski. To spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową, np. spółką partnerską czy spółką (...)

Charakter prawny spółki jawnej - ogólna charakterystyka

Charakter prawny spółki jawnej - ogólna charakterystyka

Spółka jawna jako spółka prawa handlowegoFakt, że należy do spółek prawa handlowego oznacza, że podstawowa regulacja spółki zawarta jest w Kodeksie spółek handlowych z 15 września 2000r. (obowiązującego od 1 stycznia 2001r.). W sprawach nieuregulowanych w (...)

Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe

Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe

NSA stwierdził, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług nie jest możliwe kontynuowanie tożsamości podmiotowej w przypadku podmiany wspólnika w Spółce cywilnej dwuosobowej. Wystąpienie jednego z dwóch wspólników Spółki cywilnej uzasadnia przyjęcie poglądu, że spółka (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej

  Skutek taki nie musi jednak nastąpić, gdy wspólnicy w odpowiednim terminie postanowią o kontynuacji działalności. Wyłączenie wspólnika ze spółki na mocy orzeczenia sądowego nie jest natomiast przyczyną rozwiązania spółki. Wyłączenie wspólnika następuje (...)

Propozycje zmian w kodeksie spółek handlowych

Propozycje zmian w kodeksie spółek handlowych

W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt zmian w kodeksie spółek handlowych a także w kilku innych ustawach, związanych z obrotem gospodarczym.Zmiany te zostały opracowane przez Komisje Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego i wynikają z ponaddwuletnich doświadczeń z obowiazującym kodeksem (...)

Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki partnerskiej

Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki partnerskiej

  Reguły dotyczące prowadzenia spraw spółki partnerskiej oraz jej reprezentacji należą do tych zagadnień które z całą pewnością stanowią jej specyficzne cechy odróżniające ją od innych.   Prowadzenie spraw spółki partnerskiej   Prowadzenie spraw (...)

Były wspólnik nie upadnie

Były wspólnik nie upadnie

Wspólnik spółki jawnej złożył oświadczenie o wystąpieniu ze spółki. Jakiś czas później złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości, najpierw samej spółki, a następnie jej wspólników, w tym także tego wspólnika, który ze spółki wystąpił. Sąd Rejonowy ogłosił jego (...)

Zmiany w ksh - spółki osobowe

Zmiany w ksh - spółki osobowe

 Zmiana zasad rejestracji spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym.Zgodnie z dodanym przez ustawę nowelizującą art. 25 [1] ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców. Poprzednia regulacja (...)

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową następuje, jeżeli oprócz wymagań przewidzianych przepisami ogólnymi spełnione zostały następujące warunki:za przekształceniem spółki wypowiedzieli się wspólnicy reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego, (...)

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować. ##baner## Co jest działalnością (...)

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Dokonanie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową jest możliwe po spełnieniu ogólnych wymagań ustanowionych dla wszystkich przekształceń oraz dodatkowo pewnych szczególnych wymogów związanych tylko ze spółkami osobowymi.   Jakie (...)

Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?

Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?

Jak ubiegać się, rozszerzyć lub zmienić koncesję w zakresie regulowanym ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia? Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, (...)

Już jest spółka europejska!

Już jest spółka europejska!

Dzisiaj, czyli 19 maja 2005 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej. Ustawa ta właściwie już dawno powinna była zostać uchwalona, gdyż 8 października 2004 r. weszło w życie Rozporządzenia Rady (WE) 2157/2001 (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Likwidacja spółki komandytowej

Likwidacja spółki komandytowej

  Zadania postępowania likwidacyjnego Postępowanie likwidacyjne ma celu doprowadzenie sytuacji majątkowej spółki do takiej sytuacji, by możliwe stało się spłacenie długów, pokrycie kosztów postępowania likwidacyjnego i podział ewentualnej nadwyżki pomiędzy wspólników. (...)

Zezwolenie wydane na wspólników przekształcanej spółki cywilnej przechodzi na przekształconą spółkę

Zezwolenie wydane na wspólników przekształcanej spółki cywilnej przechodzi na przekształconą spółkę

Wspólnicy pewnej spółki cywilnej posiadali zezwolenie na prowadzenie aptek i punktu aptecznego. Spółka cywilna została przekształcona w spółkę komandytową (na podstawie art. 551 § 2 k.s.h.). Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Wojewódzki Sąd (...)

Jak uzyskać zaświadczenie od organu podatkowego?

Jak uzyskać zaświadczenie od organu podatkowego?

Gdzie szukać przepisów o zaświadczeniach? Zasady wydawania zaświadczeń zostały określone przede wszystkim w dziale VIIIa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Ponadto Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez (...)

Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)

Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)

W dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil,        Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanek,    Zastępca (...)

Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)

Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)

W dniach 7-9 maja 2009r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil,        Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanĕk,    Zastępca (...)

Przekształcenie podmiotu gospodarczego – skutki prawno-podatkowe

Przekształcenie podmiotu gospodarczego – skutki prawno-podatkowe

W wyniku zastosowania przepisów dotyczących omawianej instytucji następuje kontynuacja sytuacji podatkowej podmiotu przez jego następców. Następstwo dotyczy także praw i obowiązków wynikających z decyzji, gdyż w istotny sposób kształtują one sytuację podatkową danego podmiotu. Natomiast (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

Kim jest doradca podatkowy? Pierwsi profesjonalni doradcy podatkowi pojawili się w naszym kraju wraz z wprowadzeniem gospodarki rynkowej. Zawód doradcy podatkowego został w Polsce oficjalnie uznany dopiero w 1997 r. Jest więc profesją stosunkowo młodą. Podstawy funkcjonowania tej grupy zawodowej, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Prawa występującego wspólnika

Prawa występującego wspólnika

Miesiąc temu wystąpiłam ze spółki cywilnej. Do tej pory pozostali dwaj wspólnicy nie rozliczyli się ze mną na podstawie art. 871 k.c. Dowiedziałam się, że spółkę cywilną przekształcili (...)

Wynagrodzene małżonka wspólnika spółki

Wynagrodzene małżonka wspólnika spółki

Jeśli wspólnik spółki jawnej zatrudni swojego współmałżonka w spółce na umowę o pracę, to czy wynagrodzenie tego współmałżonka stanowi koszt uzyskania przychodu? Dalszy ciąg mojego pytania (...)

Rozwiązanie spółki jawnej

Rozwiązanie spółki jawnej

Wraz z mężem zamierzamy się ubiegać o świadczenia przedemerytalne jeszcze przed 1.08.04 r.(sprawdziliśmy, że oboje spełniamy wymagane kryteria). W tym celu planujemy zakończyć działalność (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej

Właścicielami spółki jawnej były trzy osoby. Jeden ze wspólników wypowiedział umowę spółki na 6 miesięcy przed końcem roku obrotowego. Czy byli wspólnicy mogą domagać się zadość uczynienia (...)

Zmiana składu osobowego w spółce cywilnej

Zmiana składu osobowego w spółce cywilnej

Chcę zmienić wspólnika w dwuosobowej spółce cywilnej. Czy możliwe jest jednoczesne wejście nowego wspólnika i ustąpienie starego, czy też należy zachować jakiś okres pomiędzy tymi czynnościami? (...)

Bilans a wystąpienie wspólnika

Bilans a wystąpienie wspólnika

Po wystąpieniu jednego z 3 wspólników spółki jawnej wg art. 65 §1 Kodeksu Spółek Handlowych powinien być wykonany bilans zbywczy spółki na dzień wystąpienia, aby określić wartość udziału (...)

Opodatkowanie sprzedaży majątku spółki cywilnej

Opodatkowanie sprzedaży majątku spółki cywilnej

Po śmierci wspólnika spółki cywilnej (dwóch wspólników), spółka ulega rozwiązaniu. Jak przedstawia się sytuacja prawna spadkobierców tzn. czy i jaka część majątku spółki wchodzi do masy (...)

Rozliczenia podatkowe w likwidowanej spółce jawnej

Rozliczenia podatkowe w likwidowanej spółce jawnej

Od 1990 roku prowadzę działalność gospodarczą ze wspólniczką, która jest moją bratową posiadając 50% udziałów - najpierw w spółce cywilnej - obecnie w spółce jawnej po przekształceniu (...)

Umowa najmu w spółce cywilnej

Umowa najmu w spółce cywilnej

Rozpoczynamy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Udziały w spółce po 50%. Jeden ze współników posiada lokal, który na podstawie umowy najmu wnosi do spółki. Jakie są konsekwencje (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki

Wystąpienie wspólnika ze spółki

W umowie spółki jawnej zapisano prawo każdego wspólnika do wystąpienia ze spółki. Jednocześnie zapisano że wystąpienie wspólnika nie powoduje rozwiązania spółki, ale równocześnie zapis (...)

Bilans w wypadku wystąpienia wspólnika ze spółki

Bilans w wypadku wystąpienia wspólnika ze spółki

Jak rozliczyć i podzielić wartość spółki jawnej w przypadku wystąpienia jednego z 3 wspólników ze spółki. Czy ma tutaj znaczenie wartość rynkowa spółki i jak można ją określić? Które (...)

Bilans ustalający wartość zbywczą majątku

Bilans ustalający wartość zbywczą majątku

Czy w przypadku wystąpienia ze spółki jawnej jednego ze wspólników - osobny bilans ustalający udział kapitałowy (o którym mowa w art. 65 k.s.h) i uwzględniający wartość zbywczą majątku należy (...)

Rozliczenie kredytu przez wspólników sp. cywilnej

Rozliczenie kredytu przez wspólników sp. cywilnej

Spółka cywilna posiada czterech udziałowców. Jeden z nich odchodzi ze spółki. Na rozpoczęcie działalności spółka wzięła kredyt na zakup sprzętu, który był spłacany z dochodów firmy, czyli (...)

Bilans w celu obliczenia udziału wspólnika sp.j.

Bilans w celu obliczenia udziału wspólnika sp.j.

W przypadku wystąpienia ze spółki jawnej jednego ze wspólników, w jakim maksymalnym czasie powinien być sporządzony bilans spółki, w celu obliczenia wartości udziału wspólnika występującego? (...)

Podmiot uprawniony do odbioru faktury VAT

Podmiot uprawniony do odbioru faktury VAT

Faktura VAT na spółkę, wspólników, czy wspólnika? Otrzymana ostatnia odpowiedź kategorycznie ustawiła rozwiązanie - tylko na wspólnika. Autor prezentuje jednoznaczne stanowisko w tej kwestii, (...)

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Chcę wnieść aportem firmę jednoosobową do spółki jawnej. Czy muszę najpierw zlikwidować firmę i założyć spółkę? Czy założyć spółkę jawną a później zlikwidować i wnieść aportem (...)

FORUM PRAWNE

Spółka cywilna

Spółka cywilna Czy i dlaczego odpowiedzialność solidarna wspólników w spółce cywilnej jest obligatoryjna i czy w drodze umowy między wspólnikami można wyłączyć solidarność. Czekam na solidne (...)

Zbycie praw i obowiązków w spółce jawnej. Jest trzech wspólników jeden z nich chce wystąpić ze

Zbycie praw i obowiązków w spółce jawnej. Jest trzech wspólników jeden z nich chce wystąpić ze Zbycie praw i obowiązków w spółce jawnej. Jest trzech wspólników jeden z nich chce wystąpić (...)

Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki?

Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki? Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki? Wspólnicy spółki jawnej za (...)

Wykluczenie wspólnika ze spółki z.o.o

Wykluczenie wspólnika ze spółki z.o.o Witam, Od 4 lat jestem współwłaścicielem spółki z o.o. (usługi księgowe, doradztwo podatkowe). Z kolei drugim wspólnikiem jest Anglik, który od ponad (...)

zajęcie komornicze konta spółki jawnej

zajęcie komornicze konta spółki jawnej Witam. Czy komornik może zająć rachunek bankowy spółki jawnej w przypadku prywatnego długu jednego ze współwłaścicieli tejże spółki? Zadłużony jest (...)

SN postanowienie

SN postanowienie Witam! Mam wielki problem z dotarciem do Postanowienia SN z dnia 5 marca 2008 roku Sygn. akt V CSK 447/07 Czy ktoś może mi pomóc w dotarciu do treści tego postanowienia ? Przekopałem (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej - warunki, zasady - pomocy...

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej - warunki, zasady - pomocy... Witam wszystkich. Jestem w trakcie ustalania zasad, podziałów itp w związku z wystąpieniem na prośbę pozostałych wspólników (...)

Spółka cywilna-dzielenie dochodu

Spółka cywilna-dzielenie dochodu Czy jest możliwe dzielenie dochodu spółki cywilnej inaczej niż to przewidują udziały? Czy istnieje coś takiego jak oswiadczenie, które mówi o tym, że jeden (...)

Wierzytelności udziałowca w spółce jawnej

Wierzytelności udziałowca w spółce jawnej Pytanie. W jakim zakresie - jeżeli w ogóle ? wierzytelności udziałowca w spółce jawnej stają się wierzytelnościami spółki. Czy np. komornik sądowy (...)

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...)

Czy dostawca usług telefonicznych ma prawo żadać podpisywania umowy cesji w przypadku zmiany wspólnika

Czy dostawca usług telefonicznych ma prawo żadać podpisywania umowy cesji w przypadku zmiany wspólnika Czy dostawca usług telefonicznych ma prawo żadać podpisywania umowy cesji w przypadku zmiany (...)

Porady prawne