Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika
Pracownik wykonuje pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. Praca ta wykonywana jest głównie w interesie pracodawcy, który z danej pracy czerpie określone korzyści. Pracownik, który wykonuje powierzone przez pracodawcę obowiązki jest szczególnie chroniony przez kodeks pracy. Jeżeli w czasie wykonywania swych obowiązków pracownik wyrządzi osobie trzeciej szkodę, odpowiedzialnośc pracownika jest wyłączona i wobec osoby trzeciej obowiązek naprawienia szkody ciąży tylko na pracodawcy.
Tak stanowi art. 120 § 1 kodeksu pracy, który w zgodnej opinii doktryny i orzecznictwa stanowi wyłączenie odpowiedzialności pracownika za wyrządzoną przez niego szkodę. Takie stanowisko podkreślił też Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 czerwca 1976r., w której stwierdził:
Przepis art. 120 § 1 kodeksu pracy wyłącza opartą na przepisach prawa cywilnego odpowiedzialność pracownika wobec drugiego pracownika za szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych.

Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 12 czerwca 1976 r., sygn. III CZP 5/76, OSNCP 1977/4 poz. 61.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?