Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Pracownik wykonuje pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. Praca ta wykonywana jest głównie w interesie pracodawcy, który z danej pracy czerpie określone korzyści. Pracownik, który wykonuje powierzone przez pracodawcę obowiązki jest szczególnie chroniony przez kodeks pracy. Jeżeli w czasie wykonywania swych obowiązków pracownik wyrządzi osobie trzeciej szkodę, odpowiedzialnośc pracownika jest wyłączona i wobec osoby trzeciej obowiązek naprawienia szkody ciąży tylko na pracodawcy.

Tak stanowi art. 120 § 1 kodeksu pracy, który w zgodnej opinii doktryny i orzecznictwa stanowi wyłączenie odpowiedzialności pracownika za wyrządzoną przez niego szkodę. Takie stanowisko podkreślił też Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 czerwca 1976r., w której stwierdził:

Przepis art. 120 § 1 kodeksu pracy wyłącza opartą na przepisach prawa cywilnego odpowiedzialność pracownika wobec drugiego pracownika za szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych.

Porady prawne

Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 12 czerwca 1976 r., sygn. III CZP 5/76, OSNCP 1977/4 poz. 61.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika