Odsetki za opóźnienie mogą być wyższe

Sprawiedliwość i sprawiedliwość społeczna to nie to samo. Identycznie jest z odsetkami umownymi i odsetkami za opóźnienie.

O tych pierwszych mówi art. 359 kodeksu cywilnego (wszystkie przepisy pochodzą z k. c.), o drugich art. 481. Niemniej warto się zastanowić, czy zasadne byłoby stosowanie przepisów o odsetkach maksymalnych (także art. 359) do odsetek za opóźnienie.

Odsetki maksymalne wprowadza do systemu prawnego ustawa z 7 lipca zmieniająca m.in. kodeks cywilny, która zacznie obowiązywać 20 lutego 2006 r. (Dz. U. nr 157, poz. 1316), a którą zwykło się już nazywać antylichwiarską.

Porady prawne

Właśnie do art. 359 dodała ona § 2 1, według którego

"Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne)".

O racjonalności walki z lichwą w sposób wskazany w tym przepisie powiedziano i napisano już wiele. W mojej ocenie jest to kolejny smutny przykład niewiedzy piszących nowe ustawy o stanie obowiązującego prawa, a przede wszystkim o kształtującym się na jego tle orzecznictwie, zwłaszcza Sądu Najwyższego.

Rzeczpospolita 05.09.2005


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika