Odsetki za zwłokę w wypłacie odszkodowania od pracodawcy

Artykuł 56 kodeksu pracy przewiduje dla pracownika, z którym rozwiazano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiazywaniu umów o pracę w tym trybie dwa roszczenia: o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Odszkodowanie to przysługuje pracownikowi w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa zawarta była na czas określony albo na czas wykonywania określonej pracy, odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za trzy miesiące.

Jeżeli odszkodowanie to nie zostanie wypłacone, pracownikowi przysługują odsetki ustawowe. W jednym z ostatnich orzeczeń Sąd Najwyższy określił, kiedy odsetki te stają się wymagalne. Zgodnie z Uchwałą SN z dnia 6 marca 2003r.:

Ustawowe odsetki od odszkodowania przysługującego pracownikowi z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia stają się wymagalne w dniu doręczenia pracodawcy odpisu pozwu zawierającego żądanie zapłaty tego odszkodowania.

Orzeczenie to znajduje zastosowanie tylko wówczas, gdy srony umowy o pracę nie określają w inny sposób wysokości i sposobu naliczania odsetek. Konieczne jest także zawarcie w pozwie przez pracownika żądania zapłaty odsetek od odszkodowania.

Uchwała SN z dnia 6 marca 2003r., sygn. akt. III PZP 3/03, źródło: www.sn.pl

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.