Odszkodowanie mimo strajku na lotnisku
Pasażer, który nie został przyjęty na pokład samolotu, ma prawo do zryczałtowanej rekompensaty.
Odszkodowania należy się również wtedy, gdy podróżny został wpuszczony do innego samolotu odlatującego później, a zamieszaniu zawinił strajk personelu lotniska - pisze Gazeta Prawna.
Taką opinię przedstawił luksemburskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości rzecznik generalny Yves Bot.
Sprawa dotyczyła strajku na lotnisku w Barcelonie. Finnair musiał odwołać z tego powodu jedno z połączeń do Helsinek. Linia zreorganizowała loty: podróżni z biletami na odwołany samolot wsiedli do innego, wyczarterowanego tego samego dnia wieczorem, i do lecącego następnego dnia. W ten sposób część osób z biletami na regularne loty przez kolejne dwa dni nie została wpuszczona na pokład, gdyż zamiast nich wsiedli ci, którzy już czekali.
Jeden z pasażerów pozwał linie lotnicze żądając 400 euro zryczałtowanego odszkodowania przewidzianego za odmowę przyjęcia na pokład w wypadku lotów wewnątrzwspólnotowych. Fiński sąd najwyższy zapytał TS o interpretację przepisów.
Rzecznik generalny wytłumaczył, że przewoźnik mógłby odmówić odszkodowania tylko w wyjątkowej sytuacji, w której sam podróżny dopuszcza się uchybienia i stwarza zagrożenie dla innych. Chodzi np. o przedstawienie fałszywego paszportu, próbę wejścia na pokład w stanie nietrzeźwości albo o stosowanie przemocy - czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?