Odszkodowanie od sądów na nowych zasadach?
Poszkodowani przez sądy dostaną konkretną podstawę do występowania o odszkodowanie. Obok skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (rozpatruje ją Sąd Najwyższy) będzie jasno napisane, że w sprawach, w których jest ona niedopuszczalna, można wystąpić z roszczeniem do sądu cywilnego – czytamy w Rzeczpospolitej.
Zmiany wynikać będą z wchodzącej w życie nowelizacji kodeksów: cywilnego i postępowania cywilnego oraz prawa upadłościowego. Ustawa zmieniająca wchodzi w życie 25 września 2010 r. wchodzi w życie nowela kodeksów.
Obok prawomocnych wyroków karnych oraz postanowień co do istoty sprawy (które dotychczas mogły być zaskarżane przy pomocy wspomnianej powyżej skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia) po 25 września zaskarżane będą mogły być również kwestie „incydentalne”, a więc przykładowo postanowienia zabezpieczające, czy odmowę zwolnienia z kosztów sądowych lub przyznanie prawnika z urzędu.
Jak wskazuje dalej Rzeczpospolita - Nie wszyscy są zmianą zachwyceni, gdyż już teraz nie brakuje wydumanych roszczeń, wnoszonych przez sądowych pieniaczy. Jednakże są też osoby poszkodowane przez orzeczenia sądowe, niemające sposobu uzyskania rekompensaty.
Należy przy tym wskazać, iż w przypadkach gdzie przysługiwać będzie skarga kasacyjna, to ona spełnia będzie funkcję zaskarżenia orzeczenia sądu. Nowela wyraźnie przesądza, że w wypadku orzeczeń, od których skarga nie przysługuje, odszkodowania za szkody przez nie wyrządzone można domagać się bez uzyskiwania wyroku SN, chyba że strona nie skorzystała z odwołań.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?