Odszkodowanie związane z czynem niedozwolonym

Kto domaga się odszkodowania za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, musi wykazać, że w ogóle został popełniony.

(...)Okazało się, że w ten sposób pieniądze przelane z BRE Banku znalazły się zamiast na koncie kontrahenta Art B na prywatnym koncie Bagsika w Leuni Banku.

(...)Sąd uznał, że nie można mówić o czynie niedozwolonym, który uzasadniałby odpowiedzialność banku na podstawie art. 415 k.c. Pracownica BRE bowiem, które zmieniła dyspozycję przelewu, oskarżona z art. 208 k.k., została uniewinniona, a sprawy o przestępstwo z art. 300k.h. w ogóle nie wszczęto. Są też dowody na to, że dyspozycja została zmieniona na polecenie Bogusława Bagsika, pełniącego wówczas funkcję jednoosobowego zarządu Art B.

Porady prawne

(...)SN nie zgodził się z przyjętym przez sądy sposobem liczenia biegu przedawnienia (od 1990 r.). Trzeba w takich wypadkach ustalić, od jakiego momentu poszkodowany miał świadomość wyrządzenia mu szkody i kiedy dowiedział się o jej sprawcy (sygn. I CSK 176/05).

Rzeczpospolita 19.05.2006 r.

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika