Odzyskanie poniemieckiej nieruchomości
W głośnej sprawie odzyskania przez Niemkę majątku na Mazurach Sąd Najwyższy wydał jedynie możliwy, bo zgodny z prawem, wyrok - uważa rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski
(...)SN, przed którym A. T. podważyła wyrok sądu drugiej instancji, zmuszony był zająć stanowisko odnośnie do stanu prawnego spornej nieruchomości i doszedł do wniosku, że wymieniony przepis ustawy 1961 nie miał zastosowania do powódki, ponieważ nie zostały spełnione oba warunki, od których uzależnione było przejście nieruchomości na własność państwa. Jak zaakcentował SN, własność traciły jedynie takie osoby, które najpierw uzyskały potwierdzenie narodowości polskiej i nabyli obywatelstwo polskie, zachowując tym samym prawo do nieruchomości należących do nich przed 1945 r., a następnie - ze względu na swój wyjazd z Polski - utracili obywatelstwo polskie. Regulacją tą nie byli już natomiast objęci następcy prawni tychże osób. W uzasadnieniu komentowanego wyroku SN dobitnie podkreślił, że art. 38 ust. 3 ustawy 1961 "jako przepis wyjątkowy, przewidujący dotkliwą sankcję w postaci utraty własności nieruchomości, nie może podlegać wykładni rozszerzającej".
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?