Okres zatrudnienia a wymiar urlopu

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu pracownikowi wlicza się, okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Czym jest poprzednie zatrudnienie? Czy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się okres zatrudnienia trwający w innym zakładzie pracy?

Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu w zakładzie pracy, w którym pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie, nie wlicza się okresu trwającego zatrudnienia w innym zakładzie pracy.

Według Sadu Najwyższego poprzednim zatrudnieniem nie jest zatrudnienie nadal kontynuowane w chwili podjęcia przez pracownika dodatkowego zatrudnienia. W takiej sytuacji okres pracy trwający nadal w zakładzie - stanowiącym główne miejsce pracy danego pracownika - nie może być zaliczony do podstawy wymiaru urlopu w ramach podejmowanego równolegle dodatkowego zatrudnienia w innym zakładzie pracy. Według SN z konstrukcji całości przepisów urlopowych zawartych w kodeksie pracy wynika, że dotyczą one uprawnień powstających w ramach jednego stosunku pracy.

Po nowelizacji Kodeksu pracy, która weszła w życie 1 stycznia 2004 r. problem ten został uregulowany przepisami Kodeksu pracy. Obecnie w przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy. Oznacza to, że okres zatrudnienia w innym zakładzie pracy będzie się pracownikowi wliczał do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu do momentu nawiązania stosunku pracy. Od tej chwili do wymiaru urlopu będzie się wliczał jedynie okres zatrudnienia w jednym stosunku pracy.

Uchwała Siedmiu Sędziów SN z dnia 6 lutego 1979 r. (V PZP 5/78; OSNC 1979/6/109)

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika