Uwłaszczenie dla państwowych osób prawnych, które mogły wylegitymować się prawem zarządu do gruntów, przyniosła nowelizacja z września 1990 r. do ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Dotyczyło to głównie przedsiębiorstw państwowych. Następnie prawo do uwłaszczenia rozciągnięto na wszystkie spółdzielnie, ich związki i inne osoby prawne, jeśli nie miały dokumentów potwierdzających przekazanie im gruntu stanowiącego własność skarbu państwa albo gminy, ale grunt znajdował się w ich posiadaniu w granicznej dacie 5 grudnia 1990 r. i wcześniej został przez nie albo ich poprzedników legalnie zabudowany. Przepisy te znalazły się następnie we wspomnianej ustawie z 1985 r., a potem w obowiązującej dziś ustawie z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.


Potrzebujesz porady prawnej?
Zieleń i mała retencja zamiast betonu...
Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie (...)
Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?
Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Kto może hurtowo handlować napojami alkoholowymi?Wedle ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu (...)
Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami
W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed wejściem zmian w życie. W jakich dziedzinach nie będzie się stosowało przepisów (...)
Leasing podatkowy został uregulowany w przepisach dotyczących podatku dochodowego dopiero z dniem 1.10.2001 r. Nie oznacza to jednak, że wcześniej przepisy podatkowe milczały na temat rozliczeń leasingowych. Do dnia uregulowania umowy leasingu w ustawach o podatkach dochodowych, obowiązywało bowiem rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6.04.1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu (...)
Zmiany w czynszach za użytkowanie wieczyste
Nowe przepisy zlikwidują drastyczne podwyżki opłat za mieszkanie. Mogą wejść w życie już za miesiąc. Skorzystają na tym osoby wynajmujące swoje cztery kąty od gminy, która pobiera z tego tytułu tzw. opłatę roczną. Teraz miasta mogą podwyższać ją raz na rok w sytuacji, gdy wartość nieruchomości ulegnie zmianie. Mieszkańcy odczuwają zmiany w płaconym co miesiąc czynszu. - (...)
Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu na ich miejsce zamieszkania w UE. ##baner## Jakie są najważniejsze cele aktu o usługach (...)
Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym
Co to jest leasing finansowy w podatku dochodowym? Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków (...)
Wysokość wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej w 2019 roku bez zmian
10 grudnia 2018 r. ogłoszony został komunikat Ministra Cyfryzacji o wysokości wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej w 2019 roku. Wskaźnik opłaty na 2019 r. został ustalony na poziomie 0,05% rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego i pozostaje na tym samym, niezmiennym poziomie od 2009 roku. Roczna opłata telekomunikacyjna Roczna opłata telekomunikacyjna (...)
Jak złożyć wykaz o zakresie korzystania ze środowiska?
Jeśli prowadzisz działalność mającą wpływ na środowisko (czyli korzystasz ze środowiska), to corocznie składasz sprawozdania i wnosisz opłaty. Dowiedz się, jak złożyć wykaz o zakresie korzystania ze środowiska oraz jak wyliczyć należne opłaty. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie (ZAŁATW ONLINE - potrzebny (...)
Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej
Czemu ma służyć nowa regulacja o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej? 12 lipca 2017 r. wejdzie w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Jej celem jest m.in. wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych (...)
Tworzenie, organizacja, zadania i źródła finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Bankowy Fundusz Gwarancyjny Bankowy Fundusz Gwarancyjny został ustanowiony w drodze ustawy z 14 grudnia 1994 r. Zgodnie z nią, BFG posiada osobowość prawną, a siedzibą Funduszu jest Warszawa. Zadania Funduszu Ustawa określiła zadania Funduszu, którymi są przede wszystkim nadzór i kontrola nad funkcjonowaniem systemów obowiązkowego i umownego gwarantowania środków (...)
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu - problem nieuzasadnionej aktualizacji opłaty rocznej
Utrzymujące się od kilku lat wysokie ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że przedsiębiorcy zamierzający prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem nieruchomości gruntowych, już na pierwszym etapie planowanej inwestycji muszą dysponować znacznymi środkami finansowymi. Fundusze przeznaczone na rozwój przedsięwzięcia w pierwszej kolejności uszczuplone zostaną bowiem (...)
Zmiany w opłatach produktowych i opłatach depozytowych
1 kwietnia wchodzi w życie ustawa nowelizująca ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Jakie zmiany wprowadza ustawa nowelizująca? Do tej pory zakres podmiotowy był w taki sposób określony w ustawie, iż ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz (...)
Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym
Pojęcie leasingu operacyjnego w podatku dochodowym W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe stanowią z jednej strony przychód finansującego, zaś z drugiej koszt korzystającego. (...)
Grunty wykorzystywane na cele mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym przejdą na własność
Właściciele lokali nie będą zaskakiwani podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Wysokość opłat przekształceniowych, które zastąpią gwałtownie zwiększające się opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, będzie przewidywalna. Efektem przyjętej przez rząd ustawy jest wyeliminowanie dotychczasowych problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego (...)
Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?
Wady i zalety kredytu Oczywiście najlepszy byłby odwrotny porządek rzeczy – najpierw sobie uskładać, a potem kupić za własne pieniądze mieszkanie i nie zapożyczać się na całe życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje się odwrócić proces zakupu własnego kąta. Pewne jest to, że ci, którzy korzystają z bankowych kredytów przyczyniają się do wzrostu (...)
Ustawa antylichwiarska ostatecznie przyjęta przez Sejm
Sejm – po rozpatrzeniu poprawek Senatu – zakończył prace nad przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawą o przeciwdziałaniu lichwie. Nowe prawo, które będzie strzegło Polaków przed zagrożeniem lichwiarskimi pożyczkami, czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Cel ustawy Ustawa o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie to kompleksowe i skoordynowane (...)
Po co zmiany w przepisach? - "Liczymy na to, że ustawa antylichwiarska uderzająca w fortuny, jakie kosztem Polaków zyskują firmy pożyczkowe, zostanie dziś przegłosowana przez Sejm" – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej 5 października br. Jak podkreślił, obowiązkiem państwa jest ustrzec Polaków przed zagrożeniem (...)
Podwyżka „wieczystego” zaskarżalna...
Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę "wieczystego"? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego. Dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Zdecydował o tym Naczelny Sąd Administracyjny, (...)
Co będzie z podstawową opieką zdrowotną?
Do Sejmu idzie rządowy projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, przygotowany przez ministra zdrowia. Jakie są cele projektu? Projekt ustawy przewiduje poprawę organizacji i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W szczególności ma poprawić się koordynacja opieki i pracy zespołowej lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. Chodzi o: lepszą opiekę skoncentrowaną (...)
Wyższe koszty przy zaciąganiu pożyczki!
Od 1 lipca 2021 r. nie obowiązują już przepisy z tarczy antykryzysowej, które mocno ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich. Teraz pożyczki, zwłaszcza chwilówki, mogą być nawet pięciokrotnie droższe – policz koszty, zanim podpiszesz umowę. Uważaj również na opłaty pobierane przy odraczaniu spłaty pożyczki. ##baner## Koniec (...)
Kiedy rusza program Pracowniczych Planów Kapitałowych?
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Co reguluje ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Celem ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych jest wprowadzenie regulacji prawnych (...)
Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych
Kiedy samochód jest środkiem trwałym? Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki samochód ten będzie używany. Zaznaczmy, że jeżeli zostaną spełnione dwa poniższe (...)
Chcesz prowadzić stację benzynową, zobacz jak uzyskać koncesję na obrót paliwami
Co do zasady, obrót paliwami ciekłymi jest koncesjonowany (podlega koncesjonowaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki). Zatem czy na wszystkie paliwa, obrót nimi, jest potrzebna koncesja? O które paliwa chodzi? Mowa tu o tych substancjach, które są substancjami ciekłymi będącymi nośnikami energii chemicznej, czyli o następujące paliwa ciekłe: benzyny silnikowe (...)
Stawki podatków i opłat lokalnych na 2008 rok
Co zmieni się w podatku od środków transportowych? Od 1 stycznia 2008 r. opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają m.in. samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej (a więc już nie od) 3,5 tony. Górna granica stawki dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie wynosić ma w 2008 r. - 676,20 (...)
Czego dotyczy wyrok SN? Wyrokiem z 14 października 2022 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną pozwanego Skarbu Państwa w sprawie o ustalenie wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Wyjaśnił przy tym reguły określania wartości nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste oraz zasady aktualizacji opłaty rocznej z tytułu (...)
Pułapka Pracowniczych Planów Kapitałowych
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania, który jest przeznaczony dla ok. 11,5 mln osób zatrudnionych. Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników - zapewnił Premier. Rząd przyjął projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego (...)
Poznaj projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Projekt ustawy o PPK przekazany do finalnych konsultacji Ministerstwo Finansów przekazało do finalnych konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego zaktualizowaną wersję projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Nowy projekt jest efektem dyskusji i uzgodnień z przedstawicielami pracodawców, związkowców, instytucji (...)
Ponad dwieście naruszeń prawa w umowach
Odbiór rat w domu, przygotowanie umowy, wydłużenie czasu spłaty pożyczki, czynności detektywistyczne - parabanki za wszystko pobierają dodatkowe opłaty. Urząd przeanalizował koszty stosowane przez 30 przedsiębiorców. Praktyki wszystkich skontrolowanych wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK skontrolowała 30 przedsiębiorców, 73 wzorce umów oraz 300 faktycznie zawartych z konsumentami (...)
O opłacie rocznej decyduje przeznaczenie gruntu
Choć użytkownik nie podjął jeszcze inwestycji związanych z gruntem, o stawce opłaty rocznej decyduje jego przeznaczenie, nawet jeśli cel, na który został przekazany, nie został wskazany w umowie o użytkowanie wieczyste. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 13 lutego 2009 r. (sygn. III CSK 268/08).Rzeczpospolita 25.02.2009 r. grunt, użytkowanie wieczyste, nieruchomość, opłata roczna
Jak kwestionować podwyżkę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste?
Użytkownik wieczysty może kwestionować podwyżkę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu najpierw w samorządowym kolegium odwoławczym, a potem wnosząc sprzeciw od decyzji kolegium do sądu cywilnego. (...)Tak też postąpił sąd I instancji. Skutek zaś odrzucenia może być taki, że upłynie termin do zakwestionowania niekorzystnego orzeczenia, a to pozbawi stronę możliwości (...)
Obniżka opłaty za użytkowanie wieczyste
Zmiana sposobu korzystania z nieruchomości uprawniająca do niższej stawki opłaty rocznej następuje z chwilą uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia budowyTo sedno wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego, ważnego zwłaszcza dla deweloperów i użytkowników wieczystych (sygn. I ACa 49/08). Rzeczpospolita 13.10.2008 r. opłaty, opłata roczna, użytkowanie wieczyste, budowa, (...)
Od kiedy można domagać się obniżenia opłaty rocznej od nieruchomości?
Zmiana sposobu korzystania z nieruchomości uprawniająca do niższej stawki opłaty rocznej następuje z chwilą uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia budowy. To sedno wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego, ważnego zwłaszcza dla deweloperów i użytkowników wieczystych (sygn. I ACa 49/08).Rzeczpospolita, 13.10.2008 r. nieruchomość, opłata roczna, stawka, budowa, pozwolenie, (...)
Powyższego stanowiska nie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który w uchwale z dnia 8 stycznia 2007 r. sygn. akt I FPS 1/06, stwierdził, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów. (...)Zgodnie z powołaną uchwałą NSA, opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r. (gdy taka czynność nie podlegała podatkowi (...)
Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste
W 2005 roku najboleśniej różnicę między użytkowaniem wieczystym a prawem własności odczują posiadacze działek i właściciele mieszkań w Warszawie. Podwyżkę stawek opłaty rocznej dostało tu 28 tys. osób. W innych miastach było ich mniej. Opłata roczna to w praktyce jedyna różnica między kosztami utrzymania nieruchomości w użytkowaniu wieczystym a uzyskanych na własność. Podwyżki (...)