Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw przenosi na Ministra Finansów właściwość co do interpretowania przepisów dotyczących opłat „cukrowej” i „małpkowej”. Dyrektor KIS będzie wydawał interpretacje indywidualne w zakresie obu opłat. Przepisy określają również terminy i sposób procedowania wniosków o interpretacje, które zostały złożone do innych organów. Zmiana jest odpowiedzią na zgłaszane przez przedsiębiorców niejasności dotyczące organu odpowiedzialnego za interpretowanie tych przepisów.

Zmiana właściwości
Prezydent RP podpisał 8 kwietnia ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która nowelizuje m.in. przepisy ustawy z 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym oraz ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowelizacja zmienia właściwość w zakresie interpretacji przepisów i przenosi ją z Ministerstwa Zdrowia, do Ministerstwa Finansów.
- "Opłata cukrowa to nowa danina, obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku. W intencji Ministerstwa Zdrowia miała zachęcić producentów do zmniejszenia w napojach ilości substancji słodzących, a konsumentów - do wyboru zdrowszych produktów. Ma ona zatem na celu nie pozyskanie dodatkowych środków dla budżetu, a zmianę nawyków społeczeństwa. Dane na temat sprzedaży słodzonych napojów wskazują, że spełnia ona swoje zadanie. Teraz właściwe do interpretacji jej postanowień będzie Ministerstwo Finansów" – wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Ustawa przewiduje między innymi, że do obu opłat stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, przy czym uprawnienia organów podatkowych przysługują odpowiednio:
- Naczelnikowi Urzędu Skarbowego,
- Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej,
- Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej,
- Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej,
- Ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
- "Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jako organ Krajowej Administracji Skarbowej, którego zadaniem jest zapewnienie jednolitego i powszechnego dostępu do informacji podatkowej i celnej oraz prowadzący sprawy dotyczące interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego, na mocy przyjętej nowelizacji, przejmie również obowiązki związane z udzielaniem informacji dot. opłaty od środków spożywczych, o której mowa w art. 12a ustawy z 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym oraz opłaty za zezwolenie, o której mowa w art. 9 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" – podkreśliła wiceminister finansów Anna Chałupa.
Nowelizacja jest odpowiedzią na liczne wnioski przedsiębiorców, którzy mając wiele pytań o kwalifikację produktów i interpretację ich rozliczania, zwracali się zarówno do Ministerstwa Zdrowa jak i do Krajowej Informacji Skarbowej. Organem właściwym do wydania interpretacji indywidualnych w tym zakresie stał się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trybie przewidzianym przepisami Ordynacji podatkowej.
- "Przeniesienie kompetencji do interpretowania przepisów o opłacie cukrowej na Ministra Finansów rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców i gwarantuje im bezpieczeństwo stosowania nowych regulacji. Ustawa określa również status i terminy realizacji składanych od stycznia wniosków o wydanie interpretacji. Niezależnie od trybu ich złożenia i organu do którego zostały skierowane, będą one teraz rozpoznawane przez Krajową Informację Skarbową w trybie określonym przez Ordynację podatkową" – dodał wiceminister Sarnowski.
W art. 32 znowelizowanej ustawy przewidziano następujące terminy na wydanie interpretacji indywidualnych:
- 2 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu – w przypadku wniosków złożonych do 31 grudnia 2020 r.
- 3 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu – w przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 stycznia 2021 r. do dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej.
Przepisy te wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy z 30 marca 2021 r. w Dzienniku Ustaw.
Co przewiduje ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw?
Ustawa wprowadza zmiany w: ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym; ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi; ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym; ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa; ustawie z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy; ustawie z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego; ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw; ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej; ustawie z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim; ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym; ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej; ustawie z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi; ustawie z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw; ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; ustawie z dnia 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw oraz w ustawie z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych.
Głównym celem ustawy jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, poprzez uszczelnienie obrotu tymi wyrobami. Ustawa implementuje także postanowienia dyrektywy Rady (UE) 2019/475 z dnia 18 lutego 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE i 2008/118/WE w odniesieniu do włączenia włoskiej gminy Campione d’Italia oraz włoskich wód jeziora Lugano do obszaru celnego Unii i do terytorialnego zakresu stosowania dyrektywy 2008/118/WE (Dz. Urz. UE L 83 z 25.03.2019, str. 42). Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym dotyczą m.in.:
- instytucji wiążącej informacji akcyzowej;
- zasad opodatkowania suszu tytoniowego;
- warunków, które muszą być spełnione przy korzystaniu ze zwolnień od akcyzy wyrobów gazowych przeznaczonych do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych oraz w leśnictwie;
- warunków niezbędnych dla zastosowania zwolnienia od akcyzy dla wyrobów energetycznych przeznaczonych do celów żeglugi;
- katalogu przesłanek uzasadniających wydanie określonych decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego;
- zwolnienia podmiotu prowadzącego skład podatkowy z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego;
- zezwoleń na prowadzenie działalności akcyzowej;
- opodatkowania akcyzą obrotu samochodami osobowymi;
- obowiązków instrumentalnych podatników akcyzy.
Do najistotniejszych zmian w zakresie pozostałych ustaw należy zaliczyć:
- zmiany dotyczące opłat uiszczanych na podstawie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi;
- penalizację nowych czynów oraz zmiany kar w Kodeksie karnym skarbowym;
- modyfikację zasad badania olejów napędowych wprowadzanych do obrotu na stacjach paliwowych oraz gromadzonych w stacjach zakładowych;
- zmiany dotyczące tzw. opłaty cukrowej;
- przedłużenie terminów do realizacji niektórych obowiązków ciążących na podatnikach podatków dochodowych w związku z pandemią;
- upoważnienie ministra finansów do przekazania rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej uprawnionym jednostkom samorządu terytorialnego w terminach wcześniejszych niż określone w ustawie;
- rozszerzenie wykazu przedmiotów opłaty skarbowej o dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego albo samochodu ciężarowego lub specjalnego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t;
- zmiany dotyczące postępowań w sprawie nadania numeru schematu podatkowego;
- zmiany dotyczące systemu informatycznego prowadzonego przez prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 2021 r., przy czym część przepisów wchodzi w życie w innych terminach, tj.: z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 lutego 2021 r.; z dniem następującym po dniu ogłoszenia; po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia; po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia; z dniem 1 lipca 2021 r.; z dniem 1 stycznia 2022 r.; z dniem 1 lipca 2022 r.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zmiana zagospodarowania przestrzennego a decyzja o rencie planistycznej - opinia prawna
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe (PPU) od 1993 roku posiadało dwie działki na prawach wieczystego użytkowania. Uchwałą z dnia listopada 2001 roku radni na wniosek PPH dokonali zmiany planu zagospodarowania przestrzennego z funkcji usług podstawowych na funkcję mieszkalną, usługową, handlową, administracyjną. Jedna z działek została sprzedana w lipcu 2002 roku, a więc przed upływem (...)
Zasada równego dostępu do świadczeń zdrowotnych
Art. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, że zadania władz publicznych w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej obejmują w szczególności i tu ustawa wymienia te zadania. Ustawodawca na pierwszy plan wysunął sformułowanie o równym dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej. Sąd Najwyższy stwierdził, (...)
Czym są opłaty za korzystanie ze środowiska? Opłaty za korzystanie ze środowiska, jak sama ich nazwa wskazuje, są pobierane za to, że przy okazji prowadzenia jakiejś działalności dochodzi do zanieczyszczenia środowiska (emituje się spaliny, odprowadza ścieki itd.) i dlatego za tak wyrządzoną szkodę na środowisku naturalnym należy płacić. Pieniądze z tych opłat trafiają na specjalnie (...)
Brak własnoręcznego podpisu na wydruku potwierdzającym wniesienie opłaty
Sądowi Najwyższemu zostało przedstawione zagadnienie prawne czy niezamieszczenie na elektronicznym potwierdzeniu przelewu opłaty sądowej informacji i podpisu wnioskodawcy wymaganych przepisem § 3 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 I 2006 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 27 poz. 199), jest podstawą do zwrotu wniosku w oparciu (...)
Wspólnotowy Kodeks Celny a dawny polski Kodeks celny Polski Kodeks celny obowiązywał do momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zastępujące go przepisy UE dotyczące m.in. wartości celnej są o wiele bardziej rozbudowane niż dawne polskie, co ułatwia ich stosowanie. Obok odpowiadających naszemu Kodeksowi celnemu art. 28–36 WKC, w art. 141–181 Rozporządzenia Rady (EWG) nr (...)
18 lipca 2006 r., w sprawie Nuova societa di telecomunicazioni SpA przeciwko Ministero delle Comunicazioni, ENI SpA mającej za przedmiot wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, na podstawie art. 234 WE dotyczącej wykładni dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 97/13/WE z dnia 10 kwietnia 1997 r. w sprawie wspólnych przepisów ramowych dotyczących ogólnych zezwoleń i indywidualnych (...)
Zasady korzystania z własnego jeziora - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem jeziora. Jest to zbiornik naturalny o powierzchni ca 3000 m2, zakupiony aktem notarialnym w ubiegłym roku, z tym że w ewidencji gruntów jest oznaczony jako nieużytki (N), nie zaś jako wody stojące (w). Jezioro nie ma stałego połączenia z wodami płynącymi, jest jednak okresowo (na wiosnę) zalewane, gdyż jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie (...)
Ile wyniesie opłata paliwowa i kogo ona dotyczy?
Kiedy trzeba zapłacić opłatę paliwową? Opłacie paliwowej podlega wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym. Przez "wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu" rozumie się przy tym czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, których przedmiotem są te paliwa silnikowe (...)
Zmiany w opłatach produktowych i opłatach depozytowych
1 kwietnia wchodzi w życie ustawa nowelizująca ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Jakie zmiany wprowadza ustawa nowelizująca? Do tej pory zakres podmiotowy był w taki sposób określony w ustawie, iż ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz (...)
Zasady obowiązywania wzorców umownych - opinia prawna
Stan faktyczny We wrześniu 2003 r. zapisałam się na Studia podyplomowe. Zapis polegał na wypełnieniu zgłoszenia, na którym pod spodem zamieszczono regulamin Podyplomowego Studium ... z 17 punktami, między innymi dotyczącym spraw finansowych i tak pkt 10 brzmi: „W przypadku zapłaty ratalnej uczestnik studium zobowiązuje się zapłacić wszystkie raty niezależnie od jego uczestnictwa (...)
Czego dotyczy nowe rozporządzenie? Wchodzące w życie 10 stycznia br. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów określa: wymagania w stosunku do podmiotów prowadzących szkolenie w zakresie wyposażenia dydaktycznego, warunków lokalowych, placu (...)
Zwolnienie od kosztów sądowych a uiszczenie opłaty podstawowej
Sądowi Najwyższemu zostało przedstawione pytanie czy ma zastosowanie przepis art. 130[2] § 3 k.p.c. w sytuacji gdy podlegająca opłacie stosunkowej apelacja wniesiona przez adwokata lub radcę prawnego zawiera wniosek o zwolnienie od opłaty od apelacji, a nie została jednocześnie uiszczona opłata podstawowa? Sąd Najwyższy podjął uchwałę, że obowiązek uiszczenia opłaty podstawowej (...)
Podwyżka „wieczystego” zaskarżalna...
Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę "wieczystego"? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego. Dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Zdecydował o tym Naczelny Sąd Administracyjny, (...)
Za co trzeba płacić będąc członkiem spółdzielni mieszkaniowej?
Konstrukcja spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego jest jedną z form ograniczonych praw rzeczowych. W odróżnieniu od własności, która stanowi podstawową formę korzystania z rzeczy i daje właścicielowi pełną władzę nad rzeczą, ograniczone prawa rzeczowe zapewniają uprawnionemu tylko ściśle określony zakres uprawnień względem rzeczy. Właściciel rzeczy może (...)
Brak opłaty przy wnoszeniu skargi na czynności komornika
Sądowi Najwyższemu zostało przedstawione pytanie czy uiszczenie przez radcę prawnego opłaty od skargi na czynność komornika w momencie późniejszym niż wniesienie skargi, lecz przed upływem terminu do jej wniesienia, prowadzi do odrzucenia skargi na podstawie art. 1302 § 3 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. jako nie opłaconej należycie? Sąd Najwyższy podjął uchwałę, że: 1. (...)
Konsekwencje nieuiszczenia opłaty w wysokości stałej przez adwokata
Sąd Najwyższy miał odpowiedzieć na pytanie czy przepis art. 130 [2] § 3 k.p.c. ma zastosowanie w sprawach podlegających opłacie podstawowej? Sąd Najwyższy podjął uchwałę, że przepis art.130 [2] § 3 k.p.c. stosuje się do środków odwoławczych i środków zaskarżenia podlegających opłacie podstawowej, o której mowa w art. 35 i 36 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych (...)
Reklamy usług finansowych - postępowania UOKiK
Zrozumiałe, czytelne i jednoznaczne – takie powinny być reklamy i oferty produktów finansowych, w tym kredytów konsumenckich. Prezes Urzędu wszczął postępowania przeciwko czterem instytucjom finansowym, podczas których sprawdzi, czy konsument oglądający reklamy nie był wprowadzany w błąd i miał szansę zapoznać się z ich treścią. Na rynku usług finansowych szczególnie (...)
Jak zdobyć kwalifikacje poza szkołą?
14 marca 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Określono w nim warunki i tryb uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, (...)
Stawki podatków i opłat lokalnych na 2008 rok
Co zmieni się w podatku od środków transportowych? Od 1 stycznia 2008 r. opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają m.in. samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej (a więc już nie od) 3,5 tony. Górna granica stawki dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie wynosić ma w 2008 r. - 676,20 (...)
Czy sąd powinien wezwać fachowego pełnomocnika do opłacenia sprzeciwu od decyzji SKO?
W dniu 21 grudnia 2006 r. Sąd Najwyższy analizował zagadnienie, czy w przypadku wniesienia sprzeciwu od negatywnego orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego w trybie art. 80 ustawy o gospodarce nieruchomościami, co jest równoznaczne z przekazaniem sprawy do sądu, adwokat, radca prawny lub rzecznik patentowy, który wniósł ten sprzeciw, zobowiązany jest bez wezwania do wpłacenia wymaganej (...)
Górne granice stawek kwotowych podatku od nieruchomości ipodatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki (...)
Prawo do mieszkania z zasobów WAM po śmierci głównego lokatora - opinia prawna
Stan faktyczny Od ok. 1990 roku mieszkam (bez zameldowania) z moją mamą w lokalu mieszczącym się w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) w Warszawie. Na 160 lokali ok. 60 %, zostało już wykupionych przez lokatorów, którzy założyli wspólnotę mieszkaniową. WAM przydzielił mojej mamie, osobie cywilnej, lokal ok. 35 lat temu, po rozwodzie z moim ojcem, oficerem (...)
Stowarzyszenia a obowiązek rejestracji w KRS - opinia prawna
Stan faktyczny Jakie konsekwencje wynikają dla stowarzyszenia z faktu niezarejestrowania się w KRS? Czy może to być, np. cofnięcie dofinansowania ze strony jednostek samorządu terytorialnego dla klubu lub stowarzyszenia sportowego? Opinia prawna Zgodnie z art. 10 ustawy – przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, jeżeli istniejące stowarzyszenie było zarejestrowane (...)
Jakie odsetki i opłaty może pobierać osoba prowadząca lombard - opinia prawna
Stan faktyczny W jaki sposób osoba prowadząca lombard może, zgodnie z nowowchodzącymi przepisami tak zwanej ustawy antylichwiarskiej, pobierać wyższe odsetki od udzielanych kredytów, ażeby nie zostało to odebrane jako jej obejście? Jakie można stosować inne dodatkowe opłaty? Opinia prawna Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz o zmianie (...)
Nowy sposób doręczania pism z sądu i lepsza ochrona interesów osób ubezwłasnowolnianych
7 października 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 9 maja 2007 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Zasadnicza część wprowadzanych zmian dotyczy postępowania w sprawach o ubezwłasnowolnienie. Mają one służyć ochronie interesów osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie. Jednak na tym nowości się nie kończą – poniżej (...)
Nowa ustawa o kosztach sądowych i zmiana kodeksu postępowania cywilnego
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.Projektowana ustawa ma za zadanie przyczynić się do usprawnienia i przyspieszenia postępowania cywilnego. Wprowadza się istotne zmiany związane z czynnościami sądowymi w sprawach cywilnych. Dotyczą one ustalania wysokości (...)
Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna
Stan faktyczny Jesteśmy wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka poza zarejestrowaniem w Rejestrze Handlowym, założeniem konta bankowego, wyrobieniem NIP i REGON oraz zmianą siedziby dokonaną w 2000 roku nie miała żadnej aktywności i nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. Na spółce nie ciążą żadne zobowiązania i nie posiada żadnych należności. (...)
Polisolokaty pod okiem UOKiK. Zobacz, na co uważać
4 decyzje administracyjne, 24 postępowania w toku oraz propozycje zmian regulacyjnych - to działania Prezesa UOKiK dotyczące tak zwanych polisolokat. Urząd nałożył kary finansowe o łącznej wysokości ponad 50 milionów złotych na cztery instytucje finansowe za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów poprzez nierzetelne informowanie o tych skomplikowanych produktach finansowych oraz (...)
Ile zapłacimy za autostradę w przyszłym roku?
W jakich przypadkach opłaty za autostrady są pobierane? Za przejazd autostradą, co do zasady, są pobierane opłaty. Opłaty za przejazd autostradą pobiera spółka, która zawarta umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady, na zasadach określonych w ustawie. Ponadto Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad może pobierać (...)
Ustalone opłaty za pobyt dziecka w świetlicy czy mieszkanie w bursie
14 kwietnia 2005 r. roku wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach. Rozporządzenie określa: 1) rodzaje i szczegółowe (...)
Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem jej 3-letnie wypowiedzenie umowy najmu i opuszczenia lokalu w nieprzekraczalnym terminie 31.08.2004 (...)
Nowe obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami
23 sierpnia Prezydent podpisał ustawę z dnia 29 lipca br. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie w zasadzie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, czyli 13 października 2005 r. Zmiany w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami Przedstawiana nowelizacja zmienia także ustawę z (...)
NIK o ochronie drzew przy inwestycjach w miastach
W Polsce drzewa wciąż przegrywają z nowymi osiedlami, galeriami handlowymi i parkingami, bo wielu samorządowców na pierwszym miejscu stawia interes inwestorów, lekką ręką zgadzając się na wycinkę drzew. Sadzone w ramach kompensacji nowe drzewa często są niskiej jakości, a niezabezpieczone i niepodlewane - szybko obumierają. NIK zwraca również uwagę, że samorządy bez wystarczających (...)
Projekt zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji
Na stronach sejmowych znajduje się projekt nowelizacji ustawy o komornicach sądowych o egzekucji. Czego dotyczy proponowana zmiana? Chodzi o obniżenie górnej granicy opłaty stosunkowej. Jak do tej pory wynosi ona trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Projekt zakłada sprowadzenie jej do dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Taka obniżka – (...)
Gdy udziały w nieruchomości wspólnej wspólnoty zostały błędnie obliczone... – opinia prawna
Stan faktyczny Zarząd wspólnoty mieszkaniowej ujawnił, że w będącym w jego dyspozycji wykazie powierzchni lokali są nieścisłości (w przypadku niektórych lokali różnice w powierzchni sięgają do 1,6 m2). Ani poprzedni zarząd wspólnoty (obecny jest drugim z kolei), ani żaden z właścicieli, którym naliczano należności za eksploatację i na fundusz remontowy od niezgodnej (...)
Co może zarząd wspólnoty mieszkaniowej? - opinia prawna
Stan faktyczny Zarząd wspólnoty mieszkaniowej ujawnił, że w będącym w jego dyspozycji wykazie powierzchni lokali są nieścisłości. Po skonfrontowaniu posiadanego wykazu z danymi z księgi wieczystej i z aktów notarialnych okazało się, że w przypadku niektórych lokali różnice w powierzchni sięgają od 0,01 do 1, 59 m2 na plus i na minus. Ani poprzedni zarząd (...)
Jakiego rodzaju ulgi przewidują przepisy? Ustawa – Ordynacja podatkowa przewiduje cztery rodzaje ulg, z jakich będący w kłopotach podatnik może skorzystać. Są to: zaniechanie poboru podatku, rozłożenie podatku bądź zaległości podatkowej na raty, odroczenie terminu płatności podatku bądź zaległości podatkowej, umorzenie zaległości podatkowej. Przyznanie (...)
Jak skutecznie dołączyć regulamin do umowy?
Kiedy przedsiębiorcy najczęściej posługują się wzorcami umownymi?Zazwyczaj przedsiębiorcy, którzy zawierają masowo dany typ umów, stosują tzw. wzorce umowne, do których zalicza się różnego rodzaju regulaminy świadczenia usług, ogólne warunki umów czy formularze umowne. Cechą charakterystyczną wszystkich wzorców umownych jest fakt, że wpływ na ich treść ma tylko jedna strona (...)
Projekt zmian w ustawie o drogach publicznych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.Zmiana ustawy o drogach publicznych jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w orzeczeniu wydanym 10 grudnia 2002 r., stwierdził niezgodność niektórych jej przepisów oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad wprowadzania opłat (...)
Na stronach Ministerstwa Finansów pojawił się projekt rozporządzenia, które miałoby zmienić rozporządzenie w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach. Co zmieniłoby się dzięki projektowi? Zmianie uległaby nawet nazwa dotychczasowego aktu. Tytuł brzmiałby: „Rozporządzenie (...)