Opłaty za zezwolenia na utworzenie punktów aptecznych
Poza aptekami obrót detaliczny produktami leczniczymi mogą prowadzić punkty apteczne. Takie punkty może prowadzić osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego.
Kto winien kierować punktem aptecznym?
W punkcie aptecznym musi być ustanowiona osoba odpowiedzialna za prowadzenie punktu, będąca kierownikiem punktu aptecznego. Kierownikiem punktu aptecznego może być farmaceuta z rocznym stażem lub technik farmaceutyczny, posiadający trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych.
W zakresie przechowywania i prowadzenia dokumentacji zakupywanych i sprzedawanych produktów leczniczych oraz sposobu i trybu przeprowadzania kontroli przyjmowania produktów leczniczych oraz warunków i trybu przekazywania informacji o obrocie i stanie posiadania określonych produktów leczniczych w przypadku punktów aptecznych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące aptek.
Jak założyć punkt apteczny?
Punkty apteczne tworzone po dniu 1 stycznia 2002 r. mogą być usytuowane jedynie na terenach wiejskich, jeżeli na terenie danej wsi nie jest prowadzona apteka ogólnodostępna.
Prowadzenie punktów aptecznych wymaga uzyskania zezwolenia. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego należy do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
Ile trzeba zapłacić?
Za udzielenie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego oraz za zmianę zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego są pobierane opłaty, które stanowią dochód budżetu państwa.
Minister Zdrowia zmienia, z dniem 4 września 2007 r., wysokość opłat za zezwolenie na założenie punktu aptecznego. Opłata za udzielenie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego wynosi więc teraz 1800 zł.
Natomiast opłata za zmianę zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego wynosi 900 zł.
W przypadku podmiotów, które przed dniem 4 września 2007 r. złożyły wnioski o:
-
udzielenie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego - opłaty pobierane są na podstawie dotychczasowych przepisów;
-
zmianę zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego - opłaty nie są pobierane.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2004 r., Nr 53, poz. 533, ze zm.);
-
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2007 r. w sprawie wysokości opłat za udzielenie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego oraz za zmianę zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego (Dz. U. 2007 r., Nr 150, poz. 1072)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?