Od 10 października br. na terenie całego kraju - w przestrzeni publicznej - trzeba zakrywać usta i nos. Powód to wzrastająca liczba zachorowań na koronawirusa. Od tego dnia obowiązują też nowe obostrzenia dla poszczególnych branż na terenie tzw. powiatów czerwonych i żółtych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.

Nowe zasady funkcjonowania
Od 10 października 2020 roku obostrzenia z tzw. stref żółtych zostają rozszerzone na cały kraj. W strefach czerwonych będą obowiązywać jeszcze bardziej restrykcyjne zalecenia.
Organizacja kongresów i targów
Organizacja tego typu wydarzeń jest dopuszczalna na określonych zasadach i tylko w strefie żółtej:
- pod warunkiem, że widzowie lub klienci będą zakrywali usta i nos. Natomiast wydarzenia na otwartej przestrzeni (tj. przedstawienia, spektakle, projekcje filmów lub nagrań wideo) będą dostępne tylko dla połowy przewidzianej liczby widzów lub klientów.
- w miejscu odbywania się imprezy (targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania) na jedną osobę powinno przypadać 4 mkw.; wyjątek stanowi obsługa. Jeżeli ten wymóg jest spełniony, to nie ma ograniczenia do 150 osób.
W powiatach zaliczonych do strefy czerwonej wprowadzono zakaz organizacji kongresów i targów.
Wydarzenia sportowe
W strefie żółtej:
- piłka nożna i żużel – na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, ale nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc przewidzianych dla publiczności.
- w wydarzeniu sportowym, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych), jednocześnie może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników; nie licząc osób zajmujących się obsługą. Osoby przebywające w obiektach sportowych muszą zachowywać 1,5-metrowy dystans między sobą, a zapełnione może być max. 25 proc. wszystkich miejsc.
- sport na basenach – co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie i nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować 1,5-metrowy dystans.
- sport na siłowniach, w klubach i centrach fitness oraz organizacja obozów sportowych - konieczna weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp. Osoby, które uczestniczą w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystają z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego, kiedy wchodzą i opuszczają obiekt, wydarzenie lub zajęcia sportowe, muszą dezynfekować ręce. Natomiast wszyscy widzowie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa.
W powiatach znajdujących się w strefie czerwonej wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności.
Wydarzenia kulturalne
W strefie żółtej mogą odbywać się:
- W pomieszczeniach pod warunkiem:
- udostępnienia widzom lub słuchaczom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu 1,5-metrowej odległości między widzami lub słuchaczami,
- zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy koniecznie zakrywali usta i nos.
- W obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:
- udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować 1,5-metrowy dystans i zająć nie więcej niż 25 proc. miejsc przewidzianych dla publiczności.
- zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy koniecznie zakrywali usta i nos.
- Na otwartej przestrzeni wydarzenia kulturalne mogą odbywać się - w strefie żółtej – maksymalnie z udziałem 100 osób w jednym miejscu i pod warunkiem:
- zapewnienia, aby na jednego widza, słuchacza, zwiedzającego lub uczestnika przypadało 5 mkw.,
- zachowania 1,5-metrowego dystansu między osobami przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności,
W strefie czerwonej wydarzenia kulturalne mogą się odbywać:
- W pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, pod warunkiem:
- udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc -oraz zachowania 1,5-metrowej odległości między widzami,
- zapewnienia, aby widzowie zakrywali usta i nos;
- Na otwartym powietrzu pod warunkiem:
- zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów nie przekraczała 100 osób,
- zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności ,
- zapewnienia, aby widzowie realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana co najmniej 1,5-metrowa odległość między osobami.
Gastronomia
W strefie żółtej w lokalach i ogródkach obowiązuje ograniczenie: jedna osoba na 4 mkw. Klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Natomiast obsługa ma obowiązek ciągłego zakrywania ust i nosa.
Dodatkowo w strefie czerwonej działalność gastronomiczną można prowadzić w godzinach 6:00-22:00. Tego ograniczenia nie stosuje się do usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
Działalność hotelarska
Zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej nadal można prowadzić działalność hotelarską, ale z wyłączeniem dyskotek i klubów nocnych oraz innych miejsc o zamkniętej przestrzeni, w których można byłoby tańczyć.
Obowiązują tutaj analogiczne przepisy do tych, które dotyczą kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu.
Aquaparki i baseny
W tych obiektach, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej, obowiązuje maksymalnie do 75 proc. obłożenia osób, które z nich korzystają.
Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne
W strefie żółtej wmiejscach rozrywki może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 10 mkw. powierzchni , bez uwzględnienia parkingów. Natomiast w strefie czerwonej wprowadzono zakaz korzystania z tego typu form rozrywki.
Siłownie
Na siłowniach, w klubach i centrach fitness w strefie żółtej wprowadzono ograniczenie do jednejosoby na 7 mkw., a w strefie czerwonej – ograniczenie do jednej osoby na 10 mkw.
Kina
Zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej wprowadzono ograniczenie do 25 proc. publiczności przy zachowaniu 1,5 metra odstępu. Widzowie muszą też zasłaniać usta i nos.
Sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska
W strefie żółtej i czerwonej warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Dotyczy to także leczenia uzdrowiskowego oraz leczenia sanatoryjnego dzieci.
Zgromadzenia
Zarówno w strefie żółtej, jak i w strefie czerwonej obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Uczestnicy są również zobligowani do zachowania 1,5-metrowego dystansu między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.
Wesela, przyjęcia komunijne i inne uroczystości rodzinne
W strefie żółtej w tego typu wydarzeniach (z wyjątkiem obsługi) może uczestniczyć maksymalnie75 osób. Natomiast w strefie czerwonej – maksymalnie 50 osób.
Uwaga! Zmiany te zaczną obowiązywać od 17 października 2020 r.
W innego typu imprezach i spotkaniach, niezależnie od ich rodzaju, w strefie żółtej, do 16 października 2020 r., może uczestniczyć maksymalnie. do 100 osób. Natomiast od 17 października maksymlanie . do 75 osób, zaś w strefie czerwonej - obecnie i od 17 października - nie więcej niż 50 osób. W obu strefach uczestnicy są także zobligowani do zakrywania ust i nosa.
Transport zbiorowy
W strefie żółtej pojazdy mogą być zajęte przez:
- 100 proc. liczby miejsc siedzących albo
- 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie mają obowiązek zakrywania ust i nosa.
Natomiast w strefie czerwonej pojazdy mogą przewozić 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przewidzianych dla konkretnego rodzaju środka lokomocji przy jednoczesnym zachowaniu w pojeździe co najmniej 50 proc. wolnych miejsc siedzących.
Handel
Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej, podczas robienia zakupów lub świadczenia usług, klienci muszą nosić jednorazowe rękawiczki lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Dotyczy to zarówno obiektów handlowych i usługowych powyżej 2000 mkw., jak również mniejszych sklepów, stacji benzynowych czy też targowisk.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu i piercingu
Zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej w miejscu, w którym prowadzona jest taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Transport lotniczy
W strefie żółtej i czerwonej obowiązuje:
- zapewnienie płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego,
- dezynfekcja statku powietrznego:
- raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami,
- po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną,
- przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin;
- przekazanie pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Potrzebujesz porady prawnej?
Bądźmy solidarni, odpowiedzialni i troszczmy się o naszych seniorów Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Ta (...)
Od 10 października obowiązek zakrywania ust i nosa nawet na ulicy...
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali dziś (8 października) o nowych obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa. Od soboty (10 października) zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa. Epidemia koronawirusa – lepsza koordynacja działań i nowe zasady bezpieczeństwa rozszerzone na cały kraj Walka z pandemią COVID-19 trwa. Aby była jeszcze (...)
Zagrożenie COVID-19 – ważne dla rolników i plantatorów
Przedstawiamy zestawienie zaleceń GIS dla rolników związanych z epidemią COVID-19. Podstawowe wymagania Osoby chore i wykazujące objawy chorobowe nie mogą pracować w zakładach spożywczych, dotyczy to również rolników i ich rodzin. Wynika to zarówno z ogólnych wymagań higienicznych przy produkcji żywności, jak również z aktualnego (...)
Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach
Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. - "Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim" - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. ##baner## Obostrzenia w powiatach (...)
Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii
18 maja br. rząd rozpoczyna 3 etap odmrażania polskiej gospodarki. Tym razem otwiera branżę beauty – usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz branżę gastronomiczną. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz przedstawicielami branż i ekspertami, przygotowało wytyczne, które określają, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanek, Zastępca Ministra Sprawiedliwości,3. Pan Tomáš Boček, Zastępca (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanĕk, Zastępca Ministra Sprawiedliwości,3. Pan Tomáš Boček, Zastępca (...)
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt rygorystycznych (...)
COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przetłumaczyła i udostępniła polską wersję przewodnika pn. „COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego”, które są istotne dla sektora spożywczego, w szczególności dla producentów żywności, również tych, którzy eksportują (...)
Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych
Zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach dla niektórych ubezpieczonych, których niezdolność do pracy, kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych jest związana z wykonywaniem obowiązków służbowych. ##baner## Osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym - zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru Ubezpieczony, który jest zatrudniony w (...)
Przeciwdziałanie skutkom COVID-19
Celem ustawy z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 jest ustabilizowanie budżetu państwa oraz umożliwienie finansowania istotnych zadań publicznych związanych z realizacją polityki rządu. Ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom (...)
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów w kolejnej pakietowej ustawie, która (...)
ZUS przedstawił zasady ustalania od 16 grudnia 2020 r. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w czasie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym zmieniono wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19. ##baner## Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ubezpieczonym w ciąży i zasiłku macierzyńskiego od 16 grudnia 2020 r. Zmieniły (...)
Nowe obostrzenia i wsparcie dla seniorów
W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie jego priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, (...)
Kwarantanna, izolacja i edukacja w dobie epidemii
9 lutego br., w ministerstwie zdrowia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. W czasie spotkania zostały przedstawione zasady funkcjonowania szkół oraz decyzje dotyczące zmian w zakresie obostrzeń epidemicznych. Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił decyzje dotyczące kwestii sanitarnych (...)
Leczenie uzdrowiskowe oraz rehabilitacja uzdrowiskowa możliwa w czerwonej strefie
Od soboty w powiatach zakwalifikowanych do strefy czerwonej nie obowiązuje już zakaz prowadzenia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. ##baner## Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (...)
Wytyczne dla branż i obywateli od 28 listopada do 27 grudnia
Sklepy i usługi w galeriach i parkach handlowych otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym, hotele dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo, a spotkania świąteczne w kameralnym gronie - to najważniejsze zmiany i wytyczne, jakie od 28 listopada do 27 grudnia br. obowiązują na terenie całego kraju. Wynikają one z rozporządzenia w tej sprawie podpisanego przez premiera Mateusza (...)
4 etap odmrażania polskiej gospodarki
Rząd przygotowuje wytyczne dot. eventów, ślubów i parków rozrywki MR prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Zakończyło już rozmowy ws. wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. (...)
10 działań antykryzysowych dla firm
Tarcza dla Rozwoju pomoże firmom dotkniętym skutkami epidemii Rząd chce kontynuować pomoc dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci kryzysem wywołanym przez COVID-19. Tak, jak na wiosnę, celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed bezrobociem. Wsparcie polegać będzie na długoterminowych pożyczkach, dofinansowaniu do zatrudnienia, przedłużeniu postojowego czy (...)
Jak organizować wesela i przyjęcia w dobie epidemii?
Jeśli organizujesz wesele lub przyjęcie okolicznościowe albo wynajmujesz salę weselną, sprawdź, jak zapewnić bezpoeczeństwo pracownikom i gościom. Zapoznaj się radami Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego w tym zakresie. ##baner## WYtyczne Zgodnie z wytycznymi, które Ministerstwo Rozwoju opracowało wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, pamietaj: ogranicz (...)
Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa? W ostatnim czasie odradza się wizyty w przychodniach i na SOR, by unikać miejsc, w których można się zakazić. To rodzi niebezpieczeństwo, że zaniedbamy nasz stan zdrowia i będziemy (...)
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Sprawdź, czy dotyczą one twojej firmy. ##baner## Od kiedy obowiązują ograniczenia? Pierwsze ograniczenia w powadzeniu działalności wprowadzono 14 (...)
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju
Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od 6 maja, ale szkoły pozostają zamknięte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Komu przysługuje? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Kwestia dodatkowego zasiłku opiekuńczego to temat, który interesuje wielu rodziców. (...)
Koronawirus: 3 kolory bezpieczeństwa
8 sierpnia weszły w życie nowe zasady unikania zakażenia koronawirusem. Organizacja imprez, życie towarzyskie i zasady podróżowania zależeć będą od tego, jak duże jest ryzyko zakażenia w danym powiecie. Zostały wyznaczone trzy strefy: zielona, żółta i czerwona w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych (...)
Obostrzenia do 25 kwietnia i 3 maja
19 kwietnia otwierane zostają żłobki i przedszkola, ale obowiązujące obostrzenia przedłużono do 25 kwietnia. Hotele nieczynne do 3 maja włącznie Wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Jak twierdzi rząd,, ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydował (...)
Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach
Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkół Rząd twierdzi, że odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, może poluzować część obostrzeń w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Ponownie (...)
Dowiedz się nt. bezpieczeństwa produktów spożywczych w dobie epidemii. Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 r. stanowisko, że zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2. ##baner## Informacja (...)
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 roku
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia podczas zorganizowanego wypoczynku w czasie epidemii COVID-19. ##baner## Bezpieczny wypoczynek (...)
Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do przychodni, gdzie możesz zakazić innych. Udając się do szpitala zakaźnego, nie korzystaj (...)
Zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, MR - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla zakładów pracy. ##baner## Co się zaleca? Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra). Promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie (...)