Parlament będzie kontrolował działania prokuratury?

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce zmian w prokuraturze. Według projektu ustawy, działania prokuratorów miałby być kontrolowane przez parlamentarzystów.

Proponowane zmiany w ustawie o prokuraturze zakładają, że prokuratura byłaby włączona w prowadzenie polityki karnej rządu. Jednocześnie jak uspokaja Gowin, zostałaby zachowana niezależność prokuratorska przy prowadzeniu postępowań przygotowawczych.

Dodatkowo miałyby zostać zwiększone uprawnienia Prokuratora Generalnego w zakresie doboru kadry prokuratorskiej. Ministerstwo proponuje w tym kontekście precyzyjne określenie uprawnień prokuratorów przełożonych, w stosunku do prokuratorów przygotowujących postępowanie przygotowawcze.

Porady prawne

Kolejnym założeniem projektu ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze są zmiany w organizacji prokuratur. Resort określa je, jako rozłożenie pracy prokuratorów równomiernie i racjonalnie.

Zdaniem MS rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od Prokuratora Generalnego skutkuje tym, że kontrola jego pracy przez parlament jest niewystarczająca. Jednym z kroków, jakie chce w tym temacie podjąć Jarosław Gowin miałoby być prowadzenie debaty sejmowej nad każdym rocznym sprawozdaniem składanym przez Prokuratora Generalnego. Takie rozwiązanie ma ułatwić prowadzenie debaty publicznej nad problemami związanymi ze ściganiem przestępstw i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

Kolejnym problemem, jaki wskazuje resort sprawiedliwości, jest brak jakichkolwiek instrumentów prawnych, które umożliwiałyby rządowi wpływ na działanie prokuratury.

W związku z powyższym ministerstwo planuje wprowadzić normy prawne, które zobowiązywałyby ministra sprawiedliwości do pracowania, w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych, założeń zasadniczych kierunków polityki karnej. Następnie musiałaby je przyjąć Rada Ministrów.

Rada Ministrów z kolei, miałaby określać bieżące problemy ścigania przestępstw oraz instrumenty prawne, które uzna za szczególnie istotne dla realizacji polityki karnej. Określone w ten sposób kierunki polityki karnej byłyby wiążące dla Prokuratora Generalnego, który w oparciu o nie wydawałby zarządzenia i wytyczne dla podległych mu prokuratorów.

Niedawno Jarosław Gowin zapowiedział, że wszystkie prace nad zmianami w ustawie o prokuraturze zostaną zakończone do końca maja. Wtedy też minister złoży ostateczny projekt nowej ustawy. Na razie przeszedł, z pozytywnym skutkiem przez konsultacje społeczne i jest na etapie uzgadniania. Następnie powinien trafić do Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji, Stałego Komitetu Rady Ministrów, Komitetu do Spraw Europejskich i ostatecznie zostanie zatwierdzony przez Radę Ministrów.

Piotr Kaszuwara


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika