Paszport wyrobimy bez zbędnych dokumentów

Aby wyrobić paszport wystarczy wniosek, dowód opłaty i fotografia. Tożsamość i obywatelstwo osoby zostaną ustalone w oparciu o ważny paszport lub dowód osobisty. Dodatkowe dokumenty będą wymagane jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Przygotowany przez resort spraw wewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie wydawania dokumentów paszportowych został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Dokument zmienia m.in. wzór wniosku o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego.

W projekcie przyjęto zasadę, iż podstawowymi dokumentami, które składa osoba ubiegająca się o dokument paszportowy, są wniosek, dowód uiszczenia opłaty oraz fotografia.

Porady prawne

Jak zrobić zdjęcie do paszportu?

Zdjęcie będzie musiało spełniać szczegółowe wymagania. Dopuszczalna będzie jedynie kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, którą wykonamy w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Zdjęcie należy zrobić na jednolitym jasnym tle. Musi ono odwzorowywać nasz naturalny kolor skóry, mieć dobrą ostrość oraz pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków.

Zgodnie z wytycznymi twarz powinna zajmować 70 – 80 procent fotografii. Zdjęcie ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Dla osób, które ze względów zdrowotnych (np. autyzm, częściowy paraliż lub przykurcz mięśni twarzy, zmiany pourazowe twarzy) nie są w stanie sprostać pełnym wymogom fotografii oraz dla dzieci do 5 roku życia zasady wykonywania zdjęć będą uproszczone.

Paszport bez zbędnych formalności

W nowym rozporządzeniu przyjęto ponadto zasadę nieobarczania osoby ubiegającej się o paszport lub paszport tymczasowy obowiązkiem przedkładania dodatkowych dokumentów.

W projekcie czytamy, że tożsamość i obywatelstwo osoby będą ustalane w oparciu o przedłożony paszport lub dowód osobisty. Gdy ktoś nie posiada ważnego paszportu i nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego, organ ustali jego dane na podstawie dostępnych ewidencji lub innych dokumentów zawierających fotografię.

O przedstawienie dodatkowych dokumentów – w szczególności odpisów skróconych i zupełnych polskich aktów stanu cywilnego oraz dokumentów potwierdzających obywatelstwo osoby – możemy zostać poproszeni jedynie w uzasadnionych przypadkach, np. jeżeli organ paszportowy w trakcie rozpoznawania wniosku nabierze jakichkolwiek wątpliwości co do naszej tożsamości czy obywatelstwa.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Danuta 2012-10-26 15:41:02

    Jak z wyrobieniem pazportu dla nieletniego dziecka.?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika