Pierwszy urlop zatrudnionego w ubiegłym roku

Osoby zatrudnione po raz pierwszy w zeszłym roku nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego po 6 miesiącach pracy, czyli tak jak przed 1 stycznia br. Jego wymiar oblicza się jednak według nowych przepisów.


Od 1 stycznia br. zmieniły się przepisy o urlopach wypoczynkowych. W szczególnej sytuacji prawnej znaleźli się ci, którzy podjęli pierwszą pracę jeszcze w zeszłym roku. Stosuje się do nich art. 18 ustawy nowelizującej Porady prawne

e-prawnik.pl/kodeksy/kodeks-pracy/" class="Link" title="kodeks pracy">kodeks pracy (art. 18 ustawy z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Dz. U. nr 213, poz. 2081). Zgodnie z tym przepisem do pracowników, którzy do dnia wejścia w życie noweli nie nabyli prawa do kolejnego urlopu, stosuje się do czasu nabycia prawa do kolejnego urlopu art. 153 k.p. w dotychczasowym brzmieniu. Obowiązuje więc ich stary mechanizm nabywania prawa do urlopu (sprzed 1 stycznia br.). Natomiast wymiar urlopu oblicza się według nowych przepisów. Przepis przejściowy mówi bowiem o art. 153 k.p. w starym brzmieniu, milczy natomiast na temat stosowania dawnego art. 154 k.p.


Rzeczpospolita 17.05.2004


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika