Pisemne uzasadnienia wyroków do likwidacji?
- W sprawach cywilnych rozważamy możliwość rezygnacji z pisemnego uzasadnienia wyroku i podawania do nagrywanego protokołu rozprawy tylko ustnych jego motywów - poinformował wiceminister sprawiedliwości Jacek Gołaczyński.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że jeśli byłaby akceptacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy resorcie sprawiedliwości oraz ustawodawcy, to zmiana ta mogłaby wejść w życie najwcześniej na początku przyszłego roku.
- Byłaby to jakościowa zmiana pracy sędziego, bo obecnie jego praca nad sprawą nie kończy się w momencie wydania wyroku, ponieważ musi napisać bardzo obszerne uzasadnienie, które zaczyna przybierać niekiedy postać artykułu naukowego - cytuje słowa Gołaczyńskiego dzisiejsza Gazeta Prawna.
Rezygnacja z uzasadnień pisemnych byłaby możliwa jedynie w przypadku mniej skomplikowanych spraw. - Niech sędziowie sami zdecydują o tym, jaka sprawa nadaje się tylko do ustnego uzasadnienia - powiedział wiceminister.
Jeśli jednak strona złoży wniosek o pisemne uzasadnienie, będzie ono obligatoryjnie sporządzane z nagranego materiału.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?