PIT 2013. Kalendarz podatnika. Luty.

22.12.2013

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Uwaga, jeżeli jesteś płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych spoczywają na Tobie obowiązki związane z wypełnieniem i przesłaniem deklaracji podatkowych. W przedmiotowym artykule wskażemy jakie informacje podatkowe należy przesłać do końca lutego.

 

PIT-8C – płatnik stypendiów, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jej jednostka organizacyjna oraz jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej mają obowiązek przesłać na przedmiotowym formularzu informację o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych do podatnika oraz urzędu podatkowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika

Porady prawne

PIT- 11 – płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych ma obowiązek przesłać na przedmiotowym formularzu informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach do podatnika oraz urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika

PIT - 11A - organy rentowe mają obowiązek przesłać na powyższym formularzu imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku podatnika podlegającego ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu – urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych

PIT-40 – płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych ma obowiązek przesłać na przedmiotowym formularzu roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika

PIT – 40A - organy rentowe mają obowiązek przesłać na przedmiotowym formularzu roczne obliczenie podatku podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku podatnika podlegającego ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu – urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

PIT-R – płatnicy dokonujący wypłat należności wolnych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 i 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osobom pełniącym obowiązki społeczne i obywatelskie mają obowiązek przesłać informację o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

IFT-1/IFT-1R - Płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych ma obowiązek przesłać informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

PIT 2013. Kalendarz podatnika. Styczeń.

PIT 2013. Kalendarz podatnika. Styczeń.

Rozliczenia podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych należy składać do dnia 30 kwietnia 2014. Zaznaczyć jednak należy,  że już w styczniu upływają ważne z punktu widzenia rozliczeń podatkowych terminy.   Przed dniem 10 stycznia należy złożyć płatnikowi oświadczenie PIT-12.   Do złożenia tego oświadczenia uprawnieni są: - pracownicy, - tymczasowo (...)

PIT 2013. Kalendarz podatnika. Kwiecień.

PIT 2013. Kalendarz podatnika. Kwiecień.

Uwaga! 30 kwietnia upływa termin do złożenia rocznych rozliczeń podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. W terminie tym podatnik, w zależności od rodzaju osiągniętego w roku podatkowym dochodu powinien złożyć jedną z następujących deklaracji podatkowych. PIT-36 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym; zeznanie to przeznaczone (...)

Działalność nierejestrowa w praktyce

Działalność nierejestrowa w praktyce

Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań "Konstytucji Biznesu", które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Dowiedz się, kto może prowadzić działalność nierejestrową, jakie obowiązki ma osoba prowadząca taką działalność, (...)

PIT 2013: Wydatki na leki mogą być ulgą podatkową

PIT 2013: Wydatki na leki mogą być ulgą podatkową

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć także wydatki na leki - przypomina Tax Care. Przepisy nie narzucają górnego limitu odliczenia, ale żeby z niego skorzystać, należy wydawać miesięcznie na leki minimum 100 zł. Im większa różnica pomiędzy faktycznym wydatkiem a kwotą 100 zł, tym wyższa korzyść podatkowa. Wydatki na leki, szczególnie te przyjmowane cyklicznie, przy długotrwałych (...)

Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

Rozliczenie przez Internet jest szybkie i darmowe. Zobacz, kto może z niego skorzystać. Już po raz kolejny podatnicy mają możliwość złożenia zeznania podatkowego przez Internet. Nie muszą przy tym posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Podatnicy mogą w taki sposób składać zeznania na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, a także PIT-16, PIT-16A,  PIT-16Z, (...)

PIT 2012. Ulga na wychowanie dziecka

PIT 2012. Ulga na wychowanie dziecka

Wypełniając deklarację podatkową za 2012 r. po raz ostatni możemy skorzystać z ulgi na dziecko w jej dotychczasowym kształcie. Bez względu na wysokość naszych dochodów w przypadku jednego dziecka możemy odliczyć 1.112,04 zł za rok podatkowy. Jeśli mamy więcej dzieci, to ulga będzie wyższa - przy dwójce odliczymy zatem 2.224,08 zł, a przy trójce – 3.336,12 (...)

PIT 2013. Sprawdź, jak rozliczyć PIT-37

PIT 2013. Sprawdź, jak rozliczyć PIT-37

Nie tylko osoby z umową o pracę muszą wypełnić ten formularz. Bez odpowiednich załączników nie dostaniesz ulgi podatkowej. - Najczęściej składanym przez Polaków zeznaniem jest PIT-37 – potwierdza resort finansów. Taki formularz muszą wypełnić m.in. osoby, które uzyskały przychody z pracy, umów zlecenia czy studenci ze stypendiami (szczegóły (...)

PIT 2013. Chcesz ulg w podatkach? Wybierz załącznik.

PIT 2013. Chcesz ulg w podatkach? Wybierz załącznik.

Odliczasz internet, utrzymanie dziecka lub darowiznę? Samo wypełnienie deklaracji nie wystarczy. Na złożenie PIT za rok 2013 jest jeszcze sporo czasu, jednakże już teraz warto pomyśleć o swojej deklaracji podatkowej. Pamiętajmy, by wraz z zeznaniem dostarczyć fiskusowi odpowiedni załącznik. To dzięki niemu odliczymy np. ponad 1.100 zł w ramach ulgi prorodzinnej. Przedsiębiorca będzie (...)

Kogo firma wyręczy w rozliczeniu PIT?

Kogo firma wyręczy w rozliczeniu PIT?

Mija termin dla pracowników, którzy nie chcą rozliczać podatków samodzielnie. Wystarczy złożyć oświadczenie. Obowiązek rozliczenia zarobków spoczywa na każdym, kto osiągnął dochód. Nie oznacza to jednak, że sami musimy przedzierać się przez formularze podatkowe i obliczać, co i w jakiej rubryce wpisać. Twoje dochody roczne może rozliczyć również (...)

Po co warto założyć konto podatnika na Portalu Podatkowym?

Po co warto założyć konto podatnika na Portalu Podatkowym?

Co daje dostęp do konta na Portalu Podatkowym? Portal Podatkowy to intuicyjny, funkcjonalny i łatwy w obsłudze system teleinformatyczny administracji skarbowej, wspierający podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Został on zaprojektowany i dostosowany do potrzeb wszystkich użytkowników. Portal wchodzi w skład serwisu Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl i (...)

Jak należy składać deklaracje VAT?

Jak należy składać deklaracje VAT?

Kto jakie deklaracje musi składać? Deklaracja jest istotnym elementem rozliczenia VAT, gdyż zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego czy różnicy podatku, przyjmuje się generalnie w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że organ podatkowy określi je w innej wysokości. Podatnicy podatku od towarów (...)

Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która wprowadza opodatkowanie akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, (...)

Składamy deklaracje podatkowe

Składamy deklaracje podatkowe

Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT. Deklaracje papierowe czy elektroniczne Kiedy można złożyć deklarację elektroniczną, a kiedy papierową? Deklaracja podatkowa to deklaracja składana na potrzeby (...)

Deklaracje VAT i informacje podsumowujące

Deklaracje VAT i informacje podsumowujące

Jakie deklaracje VAT trzeba składać? Składanie deklaracji podatkowych jest podstawowym obowiązkiem każdego podatnika. Przepisy o podatku VAT wyróżniają kilka rodzajów deklaracji dla celów rozliczenia tego podatku. Podstawową jest deklaracja VAT-7, którą składają podatnicy rozliczający się miesięcznie. Podatnicy rozliczający się kwartalnie, składają natomiast (...)

Zapłata podatku VAT - teraz i według projektowanej nowelizacji

Zapłata podatku VAT - teraz i według projektowanej nowelizacji

W naszym systemie podatkowym przywiązuje się dużą wagę do wykonania przez podatnika wielu sformalizowanych czynności. Zaniechanie spełnienia określonych obowiązków może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wiedza dotycząca tych powinności jest szczególnie ważna w aspekcie podatku VAT. W artykule omówiono również przygotowywane zmiany, jakie wynikają ze znajdującego się w Sejmie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Korekta zeznania PIT

Korekta zeznania PIT

Od 2003 roku przebywam wraz z rodziną (żona i syn) poza granicami Polski. Złożyliśmy z żoną wspólne zeznanie PIT za lata 2005 i 2006. Jedyne wykazane dochody to dochody z mojej pracy za granicą (...)

Sporządzenie Wniosku o obniżenie opłat komorniczych (wzór).

Sporządzenie Wniosku o obniżenie opłat komorniczych (wzór).

Bardzo bym prosił o sporządzenie przykładowego wniosku o obniżenie opłat komorniczych. Moja trudna sytuacja materialna nie pozwala mi na spłatę wszystkich zobowiązań w wysokości 15.000,00 zł (...)

Agresywny pies sąsiada, jak spowodować odebranie psa?

Agresywny pies sąsiada, jak spowodować odebranie psa?

Na terenie osiedla na którym mieszkam właściciel wypuszcza bez opieki agresywne psy (bez kagańca, bez smyczy!) . Psy te zaatakowały i pogryzły bawiące się na osiedlu dziecko. W jaki sposób możemy (...)

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Prowadzę działalność gospodarczą (księgi rachunkowe + VAT). Używam na podstawie leasingu operacyjnego samochodu z kratką. Umowa leasingowa była zgłoszona do Urzędu Skarbowego celem odliczania (...)

Przechowywanie dokumentów ZUS-owskich

Przechowywanie dokumentów ZUS-owskich

Dostałem pismo z ZUS-u, że w 1999 roku źle były przeze mnie wypełnione deklaracje podatkowe. Prowadziłem działalność jako osoba fizyczna i wypełniałem dwie deklaracje na pracowników i dla siebie (...)

Deklaracja podatkowa CIT wspólnoty mieszkaniowej

Deklaracja podatkowa CIT wspólnoty mieszkaniowej

Kto może podpisywać deklaracje podatkowe CIT wspólnoty mieszkaniowej? Ewidencję pozaksięgową wspólnoty może prowadzić w zasadzie każdy, ale czy są przepisy określające wymagania co do osoby (...)

termin składania deklaracji CIT-2, VAT-7

termin składania deklaracji CIT-2, VAT-7

Podpisanie aktu założycielskiego spółki z o.o. nastąpiło 23.01.06 r. Zgłoszenie do KRS 06.03.06 r. i zgłoszenie rejestracyjne do Urzędu Skarbowego: NIP-2, VAT-R miało miejsce 06.03.06 r., gdzie (...)

Deklaracje do US - import export oraz w UE

Deklaracje do US - import export oraz w UE

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT-UE dokonuje zakupu od podatnika z UE, dokonuje również sprzedaży do odbiorcy w innym kraju UE. Podatnik ten dokonuje równiez importu i exportu (czyli spoza (...)

Faktury VAT na prywatny wynajem i dzierżawę

Faktury VAT na prywatny wynajem i dzierżawę

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Poza działalnością mam prywatny wynajem i dzierżawę (ryczałt 8,5%). Słyszałam że w trakcie zawieszenia działalności nie składa się deklaracji (...)

FORUM PRAWNE

Jak w PIT 2012 rozliczyć odszkodowanie?

Jak w PIT 2012 rozliczyć odszkodowanie? Hej, zdaje sobie sprawę z faktu, iż rozliczając PIT 2012 możemy rozliczyć sobie odszkodowanie. Nie zabardzo tylko wiem jak i za co odszkodownaie można odliczyć. (...)

Rozliczenie dochodów dziecka w PIT 2012.

Rozliczenie dochodów dziecka w PIT 2012. Jako rodzice osób małoletnich musimy pamiętać, iż jeżeli nasze dziecko generuje jakiekolwiek przychody swoją osobą i działaniem musimy je rozliczyć. (...)

Bezrobotny musi rozliczyć PIT 2012? Bez pobierania zasiłku.

Bezrobotny musi rozliczyć PIT 2012? Bez pobierania zasiłku. Witam mam pytanie, czy osoba bezrobotnego nie pobierająca zasiłku, ma obowiązek rozliczenie się fiskusem? Zawsze musi rozliczyc, po prostu (...)

Pit 2012 program !!

Pit 2012 program !! Witam. Prosta sprawa. Szukam naprawdę dobrego i łatwego w obsłudze programu do PIT 2012!! Jeśli miałbym polecić jakikolwiek program do rozliczania PITu to zdecydowanie program (...)

Program do rozliczania pit 2012.

Program do rozliczania pit 2012. Witam serdecznie, poszukuje dobrego i autoryzowanego programu do rozliczania PIT 2012. Proszę o polecenia. Bomba tego szukałem właśnie;) alekW

Opóźnienia w Urzędzie Holenderskim.

Opóźnienia w Urzędzie Holenderskim. Opóźnienia w Urzędzie Holenderskim. Z informacji uzyskanych z Belastingsdienst, z działu zajmującego się procedurami skarbowymi w Holandii wynika, że w tym (...)

Zbliża się koniec terminów rozliczeń

Zbliża się koniec terminów rozliczeń ZBLIŻA SIĘ KONIEC TERMINÓW ROZLICZEŃ Kończą się terminy, do których można składać deklaracje podatkowe z poszczególnych krajów. Wnioski z takich (...)

problem z mężem

problem z mężem witam wszystkich! mam dosyć trudny problem otóż jestem z mężem w separacji małżeńskiej orzeczonej przez sąd od lipca 2010r. Obydwoje prowadzimy działalność gospodarczą. Mąż (...)

Zaleglości, ubezpieczenie zdrowotne, ZUS i egzekucja

Zaleglości, ubezpieczenie zdrowotne, ZUS i egzekucja Witam , mam do Panstwa pytanie byc moze ktos bedzie w stanie mi pomoc , prowadze dzialalnosc gospodarcza, od jakiegos czasu mialem problemy finansowe (...)

Kiedy przedawni się kredyt?

Kiedy przedawni się kredyt? Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 kapitału. miałbyć (...)

Porady prawne