Po jakim czasie przedawniają się składki ZUS?
Z dniem 1 stycznia 2003 r. wszedł w życie znowelizowany przepis art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887 ze zm.), który wprowadził generalną zasadę stanowiącą, iż należności z tytułu składek przedawniają się po upływie dziesięciu lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne.
Powyższe oznacza, że po upływie tego okresu zobowiązanie wygasa, chyba że zostało zabezpieczone na majątku dłużnika wpisem do hipoteki lub ustanowieniem zastawu - art. 24 ust. 5 wyżej cytowanej ustawy. W stosunku do zabezpieczonych w ten sposób należności nie może być prowadzone postępowanie egzekucyjne, jak również, nie mogą być zawierane umowy o rozłożeniu długu na raty. Po upływie terminu przedawnienia istniejące zaległości mogą być egzekwowane wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia, jednakże do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?