Nic bez zgody adresata – sprostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach. Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela - wyjaśniło ministerstwo cyfryzacji.

Proponowana usługa hybrydowa
MC podało, że w mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych nowych i kontrowersyjnych uprawnień Poczty Polskiej.
Chodzi o tzw. usługę hybrydową.
Rząd pracuje nad nowelizacją kolejnych przepisów ułatwiających walkę z panującą epidemią, w której wprowadza dodatkowe ułatwienia dla obywateli. Jednym z nich jest usługa hybrydowa, czyli skuteczna i bezpieczna alternatywa wizyt na pocztach.
Polega na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. Warunkiem zastosowanie tej usługi jest zgoda adresata.
A to oznacza, że operator pocztowy - jak dotąd - nie będzie miał prawa otwieranie prywatnej korespondencji.
Wymagana zgoda adresata
Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę.
Tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie - nadawania, skanowania i doręczenia.

Potrzebujesz porady prawnej?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych, przedłożony przez ministra cyfryzacji. Polecony z urzędu przyjdzie elektronicznie Przyjęty przez rząd projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych oznacza, że osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą (...)
Polecony nie tylko do skrzynki, ale też elektronicznie
Osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą mogły odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędów bez konieczności chodzenia na pocztę. Rada Ministrów dziś to potwierdziła. Projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-doręczeniach) rząd przyjął już (...)
Polecony do odbioru - elektronicznie!
Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany. Po pierwsze i najważniejsze - bez Twojej decyzji i wiedzy nikt nie otworzy Twojego listu i go nie zeskanuje. Aby otrzymywać korespondencję w wersji (...)
Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny
Czym są listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne? Listy zastawne to papiery wartościowe (na okaziciela lub imienne) emitowane przez banki hipoteczne, w których banki te zobowiązują się wobec nabywcy listu do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych. Podstawą emisji (...)
List żelazny - czyli glejt dla oskarżonego
Co to jest list żelazny? List żelazny jest porozumieniem pomiędzy oskarżonym przebywającym za granicą a właściwym miejscowo sądem okręgowym (tzn. sądem, który według zasad postępowania karnego ma osądzać daną sprawę). Przedmiotem tej umowy jest udzielenie pozwolenia oskarżonemu (...)
Jaki jest charakter prawny listu intencyjnego? - opinia prawna
Stan faktyczny Jakiś czas temu z firmą, z którą współpracuję podpisałem list intencyjny. Zawiera on takie określenia jak: "Zleceniodawca zobowiązuje się do wykonywania usług informatycznych". Porozumienie to wspomina także o karze umownej. Z powodu zmiany miejsca zamieszkania (...)
Nieważne procedury nadawania i cofania statusu uchodźcy w UE
1 grudnia 2005 r. Rada UE przyjęła dyrektywę 2005/85/WE w sprawie ustanowienia minimalnych norm dotyczących procedur nadawania i cofania statusu uchodźcy w państwach członkowskich (Dz.Urz. UE L 326, str.13). Dyrektywa ta przewiduje, że Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością głosów, (...)
Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Dotyczą one zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla (...)
Koniec z awizem z sądu i skarbówki?
Potwierdzenie odbioru podpisze listonosz, a przesyłkę wrzuci do skrzynki. To nowy pomysł komisji Przyjazne Państwo. Nie skorzystają z niego osoby prowadzące firmę. Posłowie przygotowali przepisy, które mają umożliwić listonoszom zostawianie urzędowych przesyłek poleconych oraz pism (...)
Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza przewóz do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie (...)
Wspólny list ministrów z Polski, Niemiec, Francji i Włoch do europejskiej komisarz ds. konkurencji
Wspólny list w sprawie reformy unijnej polityki konkurencji do Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager – wystosowali minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier, minister gospodarki i finansów (...)
Podstawy zarządzenia wykonania zawieszonej kary - opinia prawna
Stan faktyczny Mam wyrok – 2 lata w zawieszeniu na 4 lata za przywłaszczenie 23 000 zł z firmy, z którą współpracowałem i świadczyłem dla niej swoje usługi transportowe. Nie mam obecnie pracy i nie stać mnie na spłatę tego zobowiązania. W tym roku, w sierpniu mijają 2 lata od (...)
List motywacyjny - nie powtarzaj życiorysu!
To jeden z częściej popełnianych błędów. Kandydaci opisują w liście motywacyjnym raz jeszcze swoje doświadczenie zawodowe, zainteresowania i umiejętności. A w tym przypadku jest to niepotrzebne. Pracodawca te informacje uzyskał w CV, a z listu motywacyjnego chce się dowiedzieć, dlaczego (...)
W Dniu Pracownika Socjalnego...
Wręczenie nagród za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznejW Dniu Pracownika Socjalnego zostały wręczone nagrody specjalne Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Uroczystość odbyła się w Starej Pomarańczarni (...)
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020
Każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum będzie miał miejsce w szkole od 1 września 2019 roku - poinformowała minister Anna Zalewska podczas konferencji prasowej z udziałem wiceministra Macieja Kopcia i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika. Szkoły są przygotowane (...)
Samorządowa ordynacja wyborcza zgodna z Konstytucją
W dniu 3 listopada 2006 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Grupy posłów na Sejm RP dotyczący samorządowej ordynacji wyborczej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że - art. 1 pkt 2, 3, 7, 9-16 ustawy z dnia 6 września 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do (...)
Polecony do odbioru - elektronicznie!
Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany. Po pierwsze i najważniejsze - bez Twojej decyzji i wiedzy nikt nie otworzy Twojego listu i go nie zeskanuje. Aby otrzymywać korespondencję w wersji (...)
mObywatel na poczcie i na torach
Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 340 tysięcy osób. Wiele z nich teraz na poczcie i w pociągu PKP Intercity, choć nie tylko... mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich (...)
Jeśli dana osoba jest świadkiem albo ofiarą przestępstwa, np. ktoś ukradł jej samochód albo rower ktoś ją oszukał, to może ona zgłosić takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze. Sprawdź, jak to zrobić. Wezwanie policji Kiedy wezwać policję? Jeżeli ktoś kradnie samochód, (...)
Jesteś świadkiem albo ofiarą przestępstwa? Ktoś ukradł ci samochód albo rower? A może ktoś cię oszukał? Zgłoś takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze. Sprawdź, jak to zrobić. ##baner## Kto może zgłosić? Każdy, kto: ma informację o przestępstwie lub jest (...)
Jesteś osobą niepełnosprawną? Chcesz parkować na tak zwanych kopertach? Sprawdź, jak uzyskać kartę parkingową. Dzięki karcie parkingowej możesz parkować na tak zwanych kopertach w Polsce i za granicą. Takie miejsca parkingowe zazwyczaj są blisko wejść do budynków, urzędów (...)