Podatek od deszczówki. Zobacz, gdzie go wprowadzą

24.1.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Najwyższe opłaty za odprowadzanie deszczówki zapłacą mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy będą się rozliczać samodzielnie.

Takie opłaty są już m.in. w Poznaniu, Koszalinie i Bielsku-Białej. Teraz kolejne miasta chcą je wprowadzić, by podreperować swoje budżety – donosi Gazeta Prawna.

Według dziennika deszczową opłatę wprowadzi z początkiem lutego Bytom. We Wrocławiu pojawi się natomiast od marca. Kolejne miasta go nie wykluczają.  – Opłata deszczowa jest rozważana. Przyglądamy się podobnym rozwiązaniom w innych miejscowościach – mówi w rozmowie z gazetą Jan Machowski z urzędu miasta w Krakowie. Identyczne plany ma Warszawa. Dodatkowych opłat nie wyklucza również Toruń. Opłat w tym roku na pewno nie wprowadzą Lublin i Zielona Góra.

Wspomnianą opłatą objęte są nawierzchnie utwardzone, czyli np. chodniki, ulice lub parkingi. Spod opłaty są natomiast wyłączone trawniki. Jednym z czynników określających wysokość naliczanej opłaty jest wielkość nieruchomości.

Mieszkaniec domku jednorodzinnego o powierzchni 92 mkw. może zapłacić około 8,15 zł brutto na osobę miesięcznie. Mieszkaniec domu wielorodzinnego, czyli bloku – około 2,49 zł brutto na osobę (przy założeniu 3,5-osobowej rodziny). Są to wyliczenia przykładowe, które opracowało Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne – czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne