Podatek od przerwanych wakacji

Pracodawca, który odwołuje pracownika z urlopu, powinien zwrócić mu za hotel i przejazd. Urzędy uważają, że ta rekompensata jest nieopodatkowana, chociaż z przepisów to wyraźnie nie wynika.
O obowiązku wyrównania strat spowodowanych niespodziewanym przerwaniem wypoczynku mówi kodeks pracy. Z art. 167 wynika, że pracownik musi wrócić na stanowisko, jeśli firma nieoczekiwanie nie może sobie bez niego poradzić. Pracodawca może bowiem odwołać pracownika z urlopu, ale tylko wtedy, gdy jego obecność w zakładzie jest niezbędna, bo zaistniały okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Pracownik nic na tym nie zyskuje. Pracodawca rekompensuje mu tylko straty, jakie poniósł w związku z niespodziewanym odwołaniem. Natomiast przychód podatkowy to konkretna korzyść majątkowa. Jednak takiego świadczenia nie ma w katalogu zwolnień, co więcej urzędy często twierdzą, że zwrot kosztów (np. używania samochodu bądź telefonu) jest opodatkowany. Ale organy podatkowe zajmują w tej sprawie korzystne dla podatników stanowisko.

Porady prawne

Rzeczpospolia 18.06.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika