Polskie sądy przestają być niezawisłe

O pracach Rady Europy nad zwiększeniem gwarancji niezawisłości sędziowskiej, kontrowersyjnych zmianach ustroju sądów powszechnych i planowanej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - rozmowa z prof. Markiem Safjanem, byłym prezesem TK

(...)Podczas uroczystej dekoracji podkreślono, że Rada Europy doceniła szczególnie niezależność polskiego trybunału, utrzymaną - mimo ataku polityków - dzięki postawie sędziów. Zastępca sekretarza generalnego Rady Europy Maud de Boer-Buquicchio powiedziała, że Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej postrzegany jest w Europie jako jeden z najważniejszych sądów konstytucyjnych.

Porady prawne

(...)Jak do tych planów ma się nowelizacja polskiej ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp), która właśnie weszła w życie? Środowiska prawnicze oceniają ją jako zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej.

Źle się ma. A niepokój środowisk prawniczych jest w pełni uzasadniony. Moim zdaniem te zmiany naruszają w sposób oczywisty standardy niezawisłości. Jeżeli nowela daje możliwość odsunięcia sędziego od prowadzenia sprawy, ze względu np. na ważny interes służby czy ważny interes publiczny, na podstawie decyzji ministra sprawiedliwości, lecz bez zgody sądu dyscyplinarnego - to jest to bezpośrednie zagrożenie niezawisłości.

Rzeczpospolita 3.09.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika