10 października 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 września 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania małym i średnim przedsiębiorcom pomocy publicznej na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych. Do dnia 1 maja 2007 r. Rada Ministrów może bowiem, w drodze rozporządzeń, ustanawiać programy pomocowe w zakresie pomocy publicznej udzielanej na podstawie ustaw szczegółowych, uwzględniając w szczególności potrzeby rozwoju gospodarki oraz konieczność zapewnienia zgodności tej pomocy ze wspólnym rynkiem. Pomoc na restrukturyzację należności, na warunkach określonych w nowym rozporządzeniu, może być udzielana do dnia 31 grudnia 2007 r.

Rozporządzenie to określa kryteria oraz sposób i szczegółowe warunki udzielania pomocy na restrukturyzację na podstawie art. 18 i 20 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.
o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców małym i średnim przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej, których stosowanie zwalnia z obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej projektu tej pomocy.
Kiedy i komu pomoc na restrukturyzację należności może być udzielona?
Pomoc na restrukturyzację to pomoc przewidziana w planie restrukturyzacji, udzielana przedsiębiorcy w celu realizacji procesu restrukturyzacji i ograniczoną do minimum niezbędnego do przywrócenia długookresowej zdolności do konkurowania na rynku, biorąc pod uwagę w szczególności wielkość kosztów restrukturyzacji oraz wielkość i formę udzielanej pomocy.
Jak stanowi nowe rozporządzenie, pomoc na
restrukturyzację
niektórych
należności
publicznoprawnych może być udzielona małemu i średniemu przedsiębiorcy, znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej, jeżeli:
- w przypadku spółki, w której odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest ograniczona, strata przewyższa połowę kapitału zakładowego, w tym strata wykazana przez spółkę za okres poprzednich 12 miesięcy przewyższa jedną czwartą tego kapitału, lub
- w przypadku spółki, w której przynajmniej niektórzy wspólnicy w sposób nieograniczony odpowiadają za zobowiązania spółki, strata przewyższa połowę jej kapitału według ksiąg spółki, w tym strata wykazana przez spółkę za okres poprzednich 12 miesięcy przewyższa jedną czwartą tego kapitału, lub
- niezależnie od formy prawnej przedsiębiorstwa, spełnia ono kryteria kwalifikujące je do objęcia postępowaniem upadłościowym.

Potrzebujesz porady prawnej?
Przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach już wkrótce
Coraz bliżej zmian w ramach Polityki Nowej Szansy 120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat dla przedsiębiorców w kłopotach - taki będzie efekt ustawy dot. Polityki Nowej Szansy. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli również uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie. Operatorem (...)
Zmiany w ustawie o finansach publicznych Nowe przepisy w ustawie o finansach publicznych dotyczą m.in. udzielania ulg w spłacie należności o charakterze cywilnoprawnym. Ustawa uchyla przepisy w zakresie dokumentów audytowych, udostępnianych w trybie dostępu do informacji publicznej, które mogły wywoływać problemy interpretacyjne. Nowelizacja wchodzi w życie 28 kwietnia (...)
Jakiej pomocy regionalnej dla przedsiębiorców będą dotyczyły nowe przepisy? 12 grudnia 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji oraz tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, w formie poręczeń i gwarancji. Pomoc regionalna, (...)
Tarcza 6.0 – jakie wnioski można złożyć od 30 grudnia
Na postawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 6.0. osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą od 30 grudnia złożyć wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. Dodatkowe branże mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie (...)
Umorzenie należności publiczno-prawnych, w kontekście koncepcji obejścia prawa podatkowego
Ustawa o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (dalej RestNiektNal) reguluje m.in warunki restrukturyzacji należności publicznoprawnych od przedsiębiorców. Restrukturyzacją są objęci przedsiębiorcy, o których mowa w przepisach o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, w szczególności (...)
Pomoc publiczna dla przedsiębiorców (stan aktualny do dnia 31 maja 2004 r.)
Od 6 października obowiązują nowe przepisy o pomocy publicznej wprowadzone ustawą z 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Ustawa ta zastąpiła poprzedni akt, dzięki czemu przyznawanie pomocy publicznej jest mniej zbiurokratyzowane (co ułatwia przedsiębiorcom ubieganie się o nią) oraz bliższe regulacjom unijnym. Pomoc z publicznych (...)
Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe
Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W sumie na wprowadzonych przez resort finansów w 2020 r. podatkowych zmianach, mikro, małe (...)
Tarcza antykryzysowa 7.0 - od 1 lutego 2021 r. dodatkowe wsparcie dla wybranych branż
Od 1 lutego 2021 roku przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19 mogą korzystać z kolejnych form wsparcia w Tarczy 7.0. Chodzi o świadczenia postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń, dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności czy zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień lub styczeń. Przeczytaj, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać tę (...)
Nowości w tarczy antykryzysowej
Zmiany od 28 lutego 2021 r. Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r. Będą też mogli skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie. Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, (...)
Jak wnioskować o wsparcie z tarczy antykryzysowej?
Od 17 stycznia przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy. O zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r., jak i o świadczenie postojowe mogą wystąpić przedsiębiorcy z następującymi (...)
Można już składać wnioski o wsparcie z tarczy antykryzysowej...
Od 23 lipca 2021 r. przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19 mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Na wsparcie z ZUS mogą też liczyć piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów. ##baner## Zwolnienia z opłacania składek dla sklepików (...)
PE: Deputowani solidarni w obronie polskich stoczniowców
Na wniosek grupy socjalistycznej w Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie restrukturyzacji polskich stoczni. Neeli Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji samotnie odpierała wyjątkowo solidarną postawę polskich deputowanych, którzy niezależnie od politycznych różnic stanęli w obronie polskich stoczniowców. Większość mówców wskazywała na niewspółmiernie (...)
Ratowanie polskich szpitali priorytetem rząduPremier Donald Tusk razem z minister zdrowia Ewą Kopacz przedstawili samorządowcom założenia rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale", który został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Program zapewni jednostkom samorządu terytorialnego realną pomoc w przekształcaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki (...)
Jakiego rodzaju ulgi przewidują przepisy? Ustawa – Ordynacja podatkowa przewiduje cztery rodzaje ulg, z jakich będący w kłopotach podatnik może skorzystać. Są to: zaniechanie poboru podatku, rozłożenie podatku bądź zaległości podatkowej na raty, odroczenie terminu płatności podatku bądź zaległości podatkowej, umorzenie zaległości podatkowej. Przyznanie (...)
Zadłużenia publicznym zoz-ów umarzane?
Wyjście z pętli zadłużenia ma ułatwić publicznym zakładom opieki zdrowotnej ustawa, która weszła w życie w sobotę. Pozwala ona na pomoc publiczną i restrukturyzację finansową tych zakładów, określając jej formy, warunki i procedury przeprowadzania. Restrukturyzacja finansowa zakładów polega na umorzeniu zobowiązań publicznoprawnych, rozłożeniu niektórych składek na raty, możliwości (...)
Jak ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej?
Masz problem ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę lub zapłatą opłaty prolongacyjnej? Złóż wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie. ##baner## ZAŁATW ONLINE Zrealizuj (...)
Co nowego w projekcie ustawy o pomocy dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej?
Projekt ustawy o pomocy dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej różni się od projektu złożonego ponad rok temu przez rząd. Główna różnica to odejście od zasady obligatoryjnego przekształcenia zakładów w spółki użyteczności publicznej i poszerzenie możliwości udzielenia im pomocy. Mimo to ustawa ma nadal licznych przeciwników. Pomoc mogłaby być świadczona nie tylko w poprzednio (...)
Wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS za lipiec–wrzesień 2020 r.
Jakie wnioski składa się o zwolnienie z opłacania składek? 26 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa, zgodnie z którą płatnicy składek z określonych branż mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za lipiec–wrzesień 2020 r. ##baner## Dotyczy to płatników, którzy na dzień złożenia wniosku: prowadzą przeważający rodzaj działalności oznaczony (...)
Jakie zmiany mogą zajść w podatku od czynności cywilnoprawnych?
Dnia 27 czerwca 2006 r. wpłynął do sejmu rządowy projekt o zmianie ustawy o podatku od spadku i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Projekt przewiduje ochronę interesów majątkowych członków najbliższej rodziny, zgodność przepisów z prawem UE, realizację zasady swobodnego przepływu kapitału oraz zniesienie lub doprecyzowanie przepisów (...)
Efektywność gospodarczych postępowań sądowych
Pod względem możliwości dochodzenia należności z umów jesteśmy na 7 miejscu wśród krajów UE-10, a na 68 wśród 178 krajów badanych przez Bank Światowy. Dochodzenie należności z umów trwa w Polsce 830 dni i wymaga dopełnienia 38 formalności (w najgorzej pozycjonowanych Czechach - 820 dni i 27 formalności, ale koszty są tam znacznie wyższe). (...)
Nie stać Cię na zapłatę podatku? Oto co możesz zrobić.
Podatnicy często stają przed problemem braku środków na opłacenie np. podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawodawca nie pozostawia w takim przypadku podatnika samego sobie, przewidując pewne instytucje, które okazać się mogą wyjściem z tej trudnej sytuacji. Są to tzw. ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. O co można się ubiegać? Instytucje te określone są (...)
Tarcza 5.0 - czyli tarcza branżowa
Od 15 października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wnioski można składać tylko elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Przedstawiciele branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą skorzystać (...)
Dostosowania do prawa unijnego - reklama, prawo pracy, egzekucja administracyjna itd.
Czego dotyczy proponowana ustawa? Po poprawkach Senatu do Sejmu wrócił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Projekt ten dotyczy dostosowania prawa krajowego do prawa wspólnotowego w zakresie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy - Prawo pracy, ustawy o radiofonii i telewizji, (...)
Dnia 17 lutego 2009 r., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja dla samorządowców pt. „Ratujemy polskie szpitale" z udziałem premiera Donalda Tuska oraz minister zdrowia Ewy Kopacz. Podczas konferencji przedstawiony został program „Ratujemy polskie szpitale", który umożliwi jednostkom samorządu terytorialnego skuteczne i bezpieczne przekształcenie (...)
Tarcza Finansowa PFR 2.0 - wsparcie dla mikro i MŚP z 45 branż
Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program Polskiego Funduszu Rozwoju wspierający firmy z 45 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z epidemią COVID-19. ##baner## Jakie wsparcie można otrzymać? W ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 o wartości 13 mld zł mikroprzedsiębiorcy oraz mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać subwencję finansową PFR. (...)
Wyjaśnienia dotyczące wakacji kredytowych
W związku z pytaniami kierowanymi do Rzecznika Finansowego przez przedstawicieli prasy, jak równie za pośrednictwem infolinii oraz skrzynki mailowej uruchomionej w Biurze Rzecznika Finansowego przestawił on odpowiedzi na najczęściej poruszane kwestie dotyczące „wakacji kredytowych”. Jeśli wśród kolejnych pytań kierowanych do Rzecznika Finansowego pojawią się nowe (...)
Kiedy mamy do czynienia z pomocą publiczną?
W 1978 r. rząd Holandii poinformował Komisję o planowanym udzieleniu pomocy finansowej firmie Philip Morris Holland (produkującej wyroby tytoniowe), która miała. ułatwić spółce restrukturyzację i zwiększenie potencjału produkcyjnego o 40 %. Holandia podnosiła, że firma działa głównie na obszarze o gorszej sytuacji gospodarczej niż pozostałe części Holandii. Komisja wszczęła (...)
Opinia do projektu zmian ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Głównym celem projektowanych zmian jest ułatwianie osobom bezrobotnym i poszukującym pracy powrotu do aktywności zawodowej. Istotnym elementem projektu ustawy jest także chęć sprostania problemom wynikającym ze słabnącej podaży pracowników na krajowym rynku pracy, w tym uproszczenie procedur związanych z wykonywaniem legalnej pracy przez cudzoziemców. Zdaniem (...)
Ponad 6,5 mld zł to kwota pomocy publicznej udzielonej w 2007 roku - tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Najwięcej pieniędzy trafiło do przedsiębiorców w ramach pomocy horyzontalnej i regionalnej. Prezes UOKiK jest odpowiedzialny za monitorowanie pomocy publicznej oraz sporządzanie corocznego raportu. Zgodnie z najnowszym, ogólna (...)
"Poczta Polska" będzie mogła upaść...
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska", który jest teraz w Sejmie, dotyczy wyłączenia Poczty Polskiej z kręgu podmiotów niepodlegających upadłości. Jakie uregulowania obowiązują obecnie?Poczta Polska jest państwowym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej powołanym na mocy ustawy z dnia (...)
Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy?
27 maja 2009 r. odbyła się w Brukseli Konferencja Centrum Studiów Polityki Europejskiej oraz BUSINESSEUROPE nt. Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy? Pretekstem stało się opublikowanie przez BUSINESSEUROPE raportu „Dostęp przedsiębiorstw do finansowania: europejski plan działań". Wśród panelistów znaleźli się znani profesjonaliści. Dyskusje (...)
Projektowane wsparcie dla rozwijających się przedsiębiorców
Na stronach Ministerstwa Gospodarki i Pracy znajduje się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania poręczeń ze środków wsparcia udzielanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, którego podstawą ma być ustawa o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Czego miałoby dotyczyć projektowane rozporządzenie? Projekt określa szczegółowe (...)
Wsparcie podatników w czasie pandemii COVID-19
KAS zapewnia, że wspiera podatników, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych. Mogą oni wystąpić z wnioskiem o rozłożenie na raty podatku, odroczeniem terminu jego zapłaty i umorzeniem zaległości podatkowych. Takie wnioski rozpatrywane są w pierwszej kolejności. Od początku pandemii, KAS przyznała (...)
Druga ustawa o innowacyjności gotowa
Druga ustawa o innowacyjności Parlament przyjął już, a Prezydent podpisał drugą ustawę o innowacyjności. Celem nowelizacji, który powstał w MNiSW we współpracy z resortem rozwoju i finansów, jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Ustawa wprowadza możliwość ustanawiania przez ministra właściwego do spraw gospodarki programów (...)
Dotacje na innowacje, czyli jak pomóc branży samochodowej
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się europejscy producenci samochodów. Komisja Europejska zapowiada przygotowanie propozycji pomocy dla branży przed wiosennym szczytem Rady Europejskiej. Zmienione mogą zostać zasady udzielania pomocy publicznej. Posłowie zachęcają do promowania innowacyjności i nowych, energooszczędnych rozwiązań, (...)
Przełomowe zmiany w służbie komorników?
Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie nowej, liczącej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawy o komornikach sądowych, a także odrębnej ustawy o kosztach komorniczych. Zmiany zapobiegają nadużyciom i służą zwiększeniu (...)
Kiedy przedsiębiorca może się starać o umorzenie zaległych składek?
Pracodawca nie zawsze musi uiszczać składki na ubezpieczenia społeczne. Może też liczyć na pomoc, gdy nie jest w stanie płacić. (...)Należności z tytułu składek mogą być także umarzane — mimo braku ich całkowitej nieściągalności — osobom fizycznym, które nie podlegają przepisom ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych (...)
Debata premiera ze związkowcami
Z udziałem premiera Donalda Tuska i przedstawicieli Związku Zawodowego Inżynierów i Techników oraz związku zawodowego „Okrętowiec" odbyła się debata o sytuacji stoczni Gdańsk. Premier dziękując związkowcom, którzy przyjęli zaproszenie do debaty, podkreślił, że powodem do tego spotkania jest potrzeba uczciwej rozmowy na temat stoczni. - Lepsza jest rozmowa, nawet jeśli (...)
Dofinansowanie kinematografii pod kontrolą
Kto może uzyskać z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dofinansowanie przedsięwzięcia w zakresie kinematografii? Z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia z zakresu przygotowania projektów filmowych, produkcji filmów, dystrybucji filmów i rozpowszechniania filmów, promocji polskiej twórczości filmowej i upowszechniania kultury filmowej, może wystąpić każdy podmiot prowadzący działalność (...)
Czas pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej
Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie ustawa o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym. Czas pracy pracowników zakładu opieki zdrowotnej Ustawa ma na celu dostosowanie przepisów ustawy z 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej do przepisów dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. w sprawie niektórych aspektów (...)