Całkowity zakaz stosowania kar cielesnych i zadawania cierpień psychicznych oraz innych form poniżania dziecka przez rodziców i osoby sprawujące opiekę nad małoletnimi - zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Wczoraj dokumentem zajęła się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Projekt ustawy trafił ponownie do prac w podkomisji - informuje Gazeta Prawna.
- Wprowadzenie przepisu w takiej formie ma wpłynąć przede wszystkim na zmianę świadomości społecznej Polaków. Badania pokazują, że w dalszym ciągu jest duże przyzwolenie na stosowanie kar fizycznych - mówi gazecie Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje.

Potrzebujesz porady prawnej?
Sejm uchwalił zakaz bicia dzieci
Posłowie przegłosowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i pozwala pracownikom socjalnym odebrać dziecko, gdy zagrożone jest jego bezpieczeństwo. Podczas głosowania 269 posłów opowiedziało się za przyjęciem ustawy, 158 było przeciw, a sześcioro wstrzymało się od głosu. Uchwalona nowela jednoznacznie (...)
Sprawca przemocy rodzinnej opuści mieszkanie ofiary
Za samo grożenie członkowi rodziny prokurator może nakazać przestępcy opuszczenie własnego mieszkania. Delikwent spędzi poza domem nawet pół roku. Nadzwyczajna podkomisja Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła rządowy oraz poselski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokumenty trafią teraz do Sejmu, gdzie posłowie zdecydują o ich (...)
Rodziny lepiej chronione przed przemocą
Za uderzenie dziecka rodzic trafi na terapię, osoba znęcająca się nad domownikami będzie musiała opuścić mieszkanie, a pracownik socjalny zabierze dziecko z domu, w którym maluchowi grozi niebezpieczeństwo. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która właśnie weszła w życie. Dokument zabrania stosowania kar cielesnych wobec dzieci. (...)
Senat nie zakaże bicia dzieci?
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może trafić do kosza. Senacka komisja praw człowieka zarekomenduje dzisiaj odrzucenie dokumentu w całości. Senatorowie rozpoczną dzisiaj debatę dotycząca nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument – przemoc rodzinna, przemoc, sprawca, ofiara, bicie dzieci, dziecko, przeciwdziałanie przemocy, pracownik socjalny, (...)
Pracownik socjalny będzie zabierał dzieci z domów?
Przyznanie pracownikom pomocy społecznej prawa do odebrania dziecka z rodziny - w sytuacji, gdy zdrowie bądź życie malucha będzie zagrożone - wzbudziło wielkie kontrowersje w Sejmie. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ma wprowadzić zakaz stosowania wobec dzieci kar cielesnych oraz przemocy psychicznej. Dokument umożliwi również izolowanie sprawcy przemocy i utrudni (...)
Wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową
Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie W Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. zmianę określenia "przemoc w rodzinie" na "przemoc domowa". ##baner## - "Jest to ustawa od bardzo długiego czasu oczekiwana przez różne (...)
Ustawa chroniąca ofiary przemocy domowej w drodze
Rządowy projekt zakłada wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Przełomowa ustawa przyjęta przez rząd Polska dołącza do krajów, w których ofiary przemocy domowej mogą liczyć (...)
21 listopada br. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z preambułą, ma ona na celu zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz inicjowanie i wspieranie działań polegających na podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie stanowi się. Co (...)
Pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać osoby doświadczające przemocy w rodzinie. Czym jest przemoc w rodzinie? Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak (...)
Jak bronić się przed znęcaniem się?
Znęcanie się stanowi przestępstwo. Każdy ma prawo do życia w wolności od strachu, poniżenia, wymuszeń. Nie należy ignorować stodowania przemocy psychicznej, aby takie milczenie nie zostało odebrane jako przyzwolenie oraz aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. ##baner## Znęcanie się jako przestępstwo Art. 207 Kodeksu karnego brzmi: "§ 1. Kto (...)
Rozdział 1 działu II Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) określa właściwość i skład sądu karnego. W których sprawach orzeka sąd rejonowy? Właściwość sądów jest wyznaczana przez przedmiot orzekania, a nie przez ilość wysiłku organizacyjnego czy intelektualnego, jaki trzeba włożyć w zbadanie sprawy przed wyrokowaniem. Ustalanie właściwości (...)
Kiedy może nastąpić warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Kiedy sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne? Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli: wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, (...)
Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?
Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat 80. mianem stalkingu zaczęto określać nowe zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie (...)
Na czym polega korupcja? Korupcją majątkową lub osobistą jest korzyść zarówno dla siebie jak i dla kogoś innego. Korzyść majątkowa to każde dobro, które jest w stanie zaspokoić określoną potrzebę, a jego wartość da się wyrazić w pieniądzu. Może nią być nie tylko przyrost majątku, ale i wszystkie korzystne umowy np. pożyczka udzielona na korzystnych (...)
Zwykle zaczyna się podobnie. Autor przesłanego do nas maila informuje, że możemy otrzymać olbrzymie pieniądze, a fortuna jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Musimy tylko dopełnić kilku formalności i dokonać opłat manipulacyjnych. Te kwoty, w porównaniu z gotówką, jaką mamy dostać, wydają się jednak niewielkie. Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że nie czeka na nas żaden (...)
Jak może bronić się ofiara przemocy?
Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? Przede wszystkim należy pamiętać, iż przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo. Jakie zachowania można uznać za przemoc w rodzinie? Przyjmuje się, iż przemoc w rodzinie (...)
Jak uzyskać państwową kompensatę dla ofiar niektórych czynów zabronionych?
Na mocy ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych ofiary niektórych czynów zabronionych lub ich najbliżsi mogą ubiegać się o przyznanie kompensaty, pokrywającej utracone zarobki lub inne środki utrzymania, koszty leczenia oraz koszty pogrzebu, będące skutkiem czynu zabronionego. Wysokość kompensaty nie może (...)
Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów
Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego zostanie teraz skierowany do Sejmu. Przewiduje on zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększenie ochrony ofiar gwałtów. Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrony ofiar gwałtów Zgwałcenia często mają charakter zbrodni. Godzą w wolność człowieka w zakresie najbardziej intymnej sfery (...)
Jakie bicie dzieci będzie zakazane?
Podajemy Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na informacje jakie znalazły się w tekstach pt.: „Bicie dzieci będzie zakazane, ale klapsy już nie" oraz „Okrojony zakaz bicia dzieci", autorstwa Anny Monkos, opublikowanych w „Dzienniku Polska, Europa, Świat" w dniu 5 stycznia 2009 roku. Źródło: www.ms.gov.pl bicie dzieci, dziecko, przemoc, kary (...)
Co zrobiło MPiPS, aby zapobiegać przemocy wobec dzieci?
Niektórzy z nas twierdzą, że klaps dziecku nie zaszkodzi. Ale, czy aby na pewno? Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez MPiPS wynika[1] między innymi, że: 64% Polaków zna w swoim otoczeniu rodziny, w których dochodzi do różnych form przemocy; co trzeci Polak doświadczył przemocy w rodzinie; 14% respondentów żyje w gospodarstwie, w którym ofiarą (...)
Zabrońmy przemocy, a nie tylko klapsów
Głos Ministra Sprawiedliwości w dyskusji na temat zakazu bicia dzieci:Nigdy i w żadnej ze swoich wypowiedzi nie mówiłem, że jestem zwolennikiem bicia dzieci. Takie podejście do wychowania nie mieści się w moich przekonaniach i światopoglądzie. I nie mówię tego jako polityk, a jako ojciec dwójki dorosłych już dzieci i od niedawna również jako dziadek. Ubolewam nad formą debaty publicznej, (...)
Spotkanie w KPRM poświęcone walce z przemocą wobec dzieci
Premier Donald Tusk uczestniczył w spotkaniu reprezentantów resortów oraz organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci. Podczas spotkania dyskutowano o propozycjach działań zgłoszonych przez przedstawicieli poszczególnych organizacji. Było to już drugie spotkanie, z udziałem szefa rządu, poświecone temu tematowi (poprzednie odbyło (...)
Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok
Komu przysługuje ulga prorodzinna? Prawo do odliczenia od podatku kwoty tzw. ulgi prorodzinnej i otrzymania dodatkowego zwrotu z tytułu tej ulgi przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym: 1. w stosunku do małoletniego dziecka: wykonywał władzę rodzicielską; pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało; sprawował opiekę poprzez (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet: (...)
Jak uzyskać zasiłek macierzyński?
Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która jest wykonywana w domu i w godzinach wybranych przez pracownika, na podstawie umowy o pracę nakładczą; (...)
Dla kogo świadczenia rodzinne?
Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Jakie jeszcze świadczenia rodzinne i na jakich zasadach można otrzymać? Jakie świadczenia rodzinne można otrzymać? Świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, świadczenia (...)
Rodzinny kapitał opiekuńczy na dzieci z Ukrainy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie przyznawał i wypłacał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o RKO w języku ukraińskim (formularz RKO-U) można już składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzinny (...)