Szukają ogłoszeń o wynajem mieszkania na stronach internetowych. Następnie - bez zgody właściciela lokalu - przedstawiają oferty jako własne podwyższając przy tym cenę najmu.
Pośrednicy nieruchomości utrzymują się z prowizji od sprzedanych mieszkań, domów i działek. Zachęcając klientów do skorzystania ze swoich usług nie zawsze działają zgodnie z prawem i etyką zawodową - czytamy na łamach Gazety Prawnej.
- Wystawiłam swoje mieszkanie położone na warszawskiej Woli jako oferta bezpośrednia. W ogłoszeniu zastrzegłam, że nie interesuje mnie współpraca z biurem pośrednictwa, bowiem nie chcę płacić prowizji. Już następnego dnia zatelefonował do mnie zainteresowany zakupem klient i zapytał, jaka jest cena mieszkania, bowiem w internecie znalazł także ofertę mojego mieszkania wystawioną przez pośrednika. W drugim ogłoszeniu cena była wyższa o 20 tys. zł - mówi gazecie Pani Małgorzata z Warszawy.
Niestety taka praktyka jest coraz częstsza, a pośrednicy traktują „bezprawną nadwyżkę" jako własną prowizję - pisze Gazeta Prawna.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
Teea 2012-02-22 07:25:15
Niestety dużo w powyższym prawdy. Po pierwsze: pośrednicy nie mają podstawowej wiedzy odnośnie uregulowań KC, prawa budowlanego etc. Ich ignorancja i bezczelność niekiedy przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Np. piętro domu stojącego na jednej nieruchomości gruntowej o wydzielonej księdze wieczystej (to piętro) potrafią sprzedawać jako połowę bliźniaka. Nie potrafią odróżnić podstawowych terminów prawnych jak: najem, dzierżawa, czynsz, opłaty dla wspólnoty, prawo własności, ograniczone prawo rzeczowe. A teraz pytanie: poco te licencje dla pośredników, oczywiście udzielane tylko osobom z wyższym wykształceniem (nie istotne jakim, może to być "cymbałologia" stosowana, czy jakikolwiek inny kierunek zarządzania głupotą). Chronią one klienta przed głupotą lub nieuczciwym działaniem pośrednika? Odpowiedź brzmi: niestety NIE!!!
ADDa 2012-02-14 09:42:56
Ja wystawiając ogłoszenie w internecie o wynajmnie mieszkania w ciągu dwóch dni miałam PIĘĆ ofert od posredników nie licząc nie licząc innych wpisań do swojej bazy oczywiście bez powiadomienia mnie. Ostatni potencjalny najemca dzwonił po pół roku od wynajęcia - ja po wynajęciu natychmiast zlikwidowałam swoje ogłoszenia. Nie będę dalej pisała bo mnie się ciśnienie podnosi.
ghostcat 2012-02-12 15:45:00
Widzę, że margo nauczył się czytać miedzy wierszami. Zwrot "Nie zawsze działają zgodnie z prawem i etyką zawodową" sugeruje, że nie wszyscy ;-)
margo 2012-02-12 14:40:09
Artykuł sugeruje, że wszyscy pośrednicy tak robią, co nie jest prawdą.Ja mam bardzo dobre doświadczenia z licencjonowanym pośrednikiem, bez pomocy którego pewnie bym nie znalazła klienta na moje mieszkanie..
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?