Czy stosunek pracy musi być uregulowany w umowie o pracę by podlegał ochronie prawa pracy?
Prawo pracy przewiduje, że stosunek pracy pomiędzy stronami może być uregulowany w inny sposób niż w umowie o pracę, a nadal podlegać jego ochronie. Już w art. 2 Kodeksu pracy, który definiuje osobę pracownika przewidziana jest możliwość zawarcia stosunku pracy na podstawie powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Te stosunki pracy są skonkretyzowane w dalszych przepisach Kodeksu pracy (w rozdziale III Kodeksu pracy).
Kiedy można nawiązać stosunek pracy na podstawie powołania?
Ogólny przepis dotyczący stosunku pracy na podstawie powołania stanowi, że stosunek ten nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach. Natomiast na podstawie odrębnych przepisów stosunek pracy na podstawie powołania można nawiązać m. in. z:
- osobami powołanymi na sekretarza gminy, powiatu; osobami powołanymi na skarbnika (głównego księgowego) gminy, powiatu lub województwa,
- osobami powołanymi na etatowych samorządowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych,
- dyrektorem, zastępcą dyrektora, lub głównym księgowym przedsiębiorstwa państwowego,
- osobami powołanymi na stanowiska kierownicze w państwowej jednostce organizacyjnej lasy państwowe,
- dyrektorem parku narodowego,
- dyrektorem państwowej lub komunalnej instytucji kultury,
- osobami powołanymi do pełnienia funkcji organów administracji państwowej, a także na inne stanowiska kierownicze w administracji państwowej w trybie określonym w przepisach szczególnych (ustawa o pracownikach państwowych).
Jak powinien być nawiązany i ukształtowany stosunek pracy na podstawie powołania?
Stosunek ten nawiązuje się generalnie na czas nie określony. Jednakże jeżeli na podstawie przepisów szczególnych pracownik został powołany na czas określony, stosunek pracy nawiązuje się na okres objęty powołaniem.
Moment nawiązania stosunku pracy na podstawie powołania ustawodawca określa, jako moment określony w powołaniu. Jeżeli zaistnieje sytuacja, że termin ten nie został określony, to wówczas uważa się, że powołanie jest dokonane w dniu doręczenia powołania (z zastrzeżeniem, że jeżeli ustawodawca w przepisach szczegółowych stanowi inaczej, to wówczas stosuje się te przepisy szczególne).
Powołanie powinno być dokonane na piśmie. Spełnienie wymogu formy pisemnej jest konieczne do zawarcia umowy o pracę na podstawie powołania. Według komentarzy w tym przedmiocie, brak pisemnego aktu powołania nie może być uzupełniony tak jak brak pisemnej umowy o pracę. W przypadku umowy o pracę Kodeks pracy przewiduje, że jeżeli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, to pracodawca powinien niezwłocznie, nie później niż 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie jej rodzaj warunki. Nie dopuszcza się natomiast tego przepisu w przypadku stosunku pracy na podstawie powołania.
W procedurze powołania można przewidzieć przeprowadzenie konkursu poprzedzenie aktu powołania konkursem na dane stanowisko. Konkurs taki jest dopuszczalny, choćby przepisy szczególne nie przewidywały wymogu wyłonienia kandydata na stanowisko wyłącznie w wyniku konkursu. Oczywiście, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią, iż konieczne jest spełnienie wymogu konkursu, to jest on tylko możliwy, a jego przeprowadzenie nie jest obligatoryjne. Pracownik nie ma zatem roszczenia o przeprowadzenie konkursu, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią o jego obligatoryjności.
Jeżeli pracownik pozostaje w stosunku pracy z innym pracodawcą i obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia (ze względu na staż pracy u danego pracodawcy), a w wyniku konkursu został powołany na dane stanowisko może on rozwiązać ten stosunek (z innym pracodawcą) za jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Jak dokonuje się odwołania pracownika zatrudnionego na podstawie powołania?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że do stosunków pracy na podstawie powołania stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o pracę na czas nieokreślony. Jednakże nie wolno stosować do tego stosunku przepisów regulujących:
Potrzebujesz porady prawnej?
Powołanie Służby Ochrony Państwa Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa powołuje Służbę Ochrony Państwa (SOP), jako jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formację, wykonującą zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i (...)
Czy można zwolnić nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia?
Sąd Najwyższy zajmował się zagadnieniem prawnym czy w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela znajduje zastosowanie art. 41 Kodeksu Pracy? Sąd uchwalił, iż w przypadku istnienia podstaw (...)
25 maja 2006 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Wdraża ona (...)
Urzędnicy państwowi - nawiązanie i rozwiązanie stosunku pracy - podstawowe zasady i odrębności
Do urzędników państwowych należą np. prezydenci miast, pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu, pracownicy zatrudnieni w następujących Biurach np: Trybunału Konstytucyjnego, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Biurze Rzecznika Praw Dziecka, Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji a także (...)
Kto i kiedy może skorzystać z kasacji, czyli jak złożyć skargę kasacyjną?
Od lutego 2005 r. obowiązują zupełnie nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie kasacji. Została wprowadzona skarga kasacyjna. Kto i od jakiego orzeczenia może wnieść skargę kasacyjną? Skarga kasacyjna przysługuje od wydanego przez sąd II instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia (...)
Kiedy zatrudnienie jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy?
Z tego artykułu można dowiedzieć się, kiedy zatrudnienie jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, z wszystkimi konsekwencjami, jakie wiążą się z takim wykonywaniem pracy dla pracodawcy i pracownika. Stosunek pracy - czyli co? Jest to stosunek prawny między pracownikiem a pracodawcą. (...)
Zmiana regulaminu wynagradzania nauczycieli - opinia prawna
Stan faktyczny Regulamin wynagradzania nauczycieli przyjęty w sierpniu br. przez JST obniża im składniki wynagrodzenia w części - dodatków funkcyjnych, za wychowawstwo, za opiekę nad stażem, itp. Problem w tym, że regulamin przyjęty w sierpniu 2005 r. "wchodzi w życie" 1 stycznia 2005 r. Czy (...)
25 maja 2006 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Wdraża ona minimalne standardy w tym zakresie (...)
Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy
Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. (...)
Co to jest układ zbiorowy pracy? Układem zbiorowym pracy jest porozumienie zawarte między pracodawcą a pracownikami, reprezentowanymi przez zakładową organizację związkową. Porozumienie to określa wzajemne prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy, a więc m.in. warunki pracy (...)
Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza
Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, (...)
Jak można dokonać zmian w stosunku pracy?
Zmiana stosunku pracy polega na zmianie ustalonych warunków pracy (np. wynagrodzenia, rodzaju pracy, miejsca pracy). Może być dokonana na podstawie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego. Porozumienie zmieniające Jest to umowa między pracownikiem a pracodawcą. (...)
Jakim prawem działa samorząd terytorialny?
Prawo administracyjne podstawą funkcjonowania samorządu terytorialnego Samorząd terytorialny jest częścią administracji publicznej i jego organy działać winny na podstawie prawa administracyjnego. Administracji publicznej wolno działać tylko, gdy jest do tego upoważniona przez prawo (...)
Kolejny pakiet pomocowy z antykryzysowej tarczy branżowej
Tarcza branżowa – zestaw rozwiązań pomocowych na czas ograniczeń Zwolnienie ze składek do ZUS, świadczenie postojowe i zwolnienie z opłaty targowej – to rozwiązania z tarczy branżowej, które ogłosili premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji (...)
W niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił, na jakich warunkach państwa członkowskie UE mogą zezwolić na rozwiązywanie przez pracodawców stosunków pracy z powodu przejścia pracownika na emeryturę. Dyrektywa Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiająca (...)
Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji
Nowy ład konsumencki Pozwy przedstawicielskie przeciwko firmom stosującym nieuczciwe praktyki wobec konsumentów na jednolitym rynku, kary sięgające 4 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa, zwalczanie podwójnej jakości produktów – to propozycje (...)
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
Sejm ostatecznie przyjął ustawę gwarantującą konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości Sejm nie zgodził się 23 stycznia 2020 r. na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - (...)
Kto jest podatnikiem PIT w Polsce?
Kto jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych? Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa, podatnikiem może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. (...)
Nowi sędziowie Sądu Najwyższego powołani
Prezydent powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył 10 października 2018 r. w Pałacu Prezydenckim akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (...)
Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?
Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości (...)
Ochrona przy obniżonym wieku emerytalnym, zwolnienie z pracy członka zarządu - opinia prawna
Stan faktyczny Pracuję w spółce z o.o. na stanowisku kierowniczym. Mam 56 lat i 8 miesięcy. Mam też udokumentowany 15 letni staż pracy w warunkach szczególnych uprawniający do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat. Mój stosunek pracy nawiązany jest z firmą na podstawie umowy (...)