W ubiegłym roku ponad 90 tysięcy zatrudnionych musiało prosić Państwową Inspekcję Pracy o pomoc w odzyskaniu zarobionych pieniędzy. Na szczęście maleje liczba pracodawców niepłacących wynagrodzeń. W ubiegłym roku ponad 15 tys. przedsiębiorstw zalegało z wypłatami zarobków – wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. To postęp, bo rok wcześniej było ich ponad 19 tys. W 2007 r. inspektorzy PIP wydali decyzje nakazujące wypłacenie wynagrodzeń i innych świadczeń grupie 95,2 tys. pracowników na łączną kwotę 83 mln zł. W latach poprzednich skala problemu była znacznie wyższa, bo w 2006 r. decyzje dotyczyły należności dla 155,8 tys. pracowników na kwotę 131,8 mln zł.
Pracodawcy coraz rzetelniejsi
Powiązane artykuły
Wypowiedzenie umowy o pracę 2025 - kompletny przewodnik prawny
Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę w 2025 roku: okresy wypowiedzenia, forma elektroniczna, ochrona przed zwolnieniem. Praktyczny przewodnik z najnowszymi przepisami."
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
Prywatny monitoring w prawie polskim
Kompletny przewodnik po prywatnym monitoringu w Polsce 2025. RODO, kary UODO, odpowiedzialność prawna, praktyczne porady prawne.
Okres wypowiedzenia - Ile wynosi i kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia?
Regulacje Kodeksu pracy przewidują zasadniczo dwa wypadki, których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Pierwszy wynika z art. 36 § 6 k.p., zgodnie z którym strony mogą (...)
Jak sporządzić plan urlopów?
Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)
Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?
Sukcesywne nowelizacje Kodeksu pracy w sposób całościowy uregulowały kwestię udzielania proporcjonalnych urlopów wypoczynkowych na wypadek ustania stosunku pracy. Trudno jednak stwierdzić, że przepisy (...)
Praca w upale
Wysokie temperatury mogą naprawdę dać się we znaki ? również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak poprawić ich komfort? Jakie (...)
Odprawa pośmiertna
Odprawa pośmiertna jest wyrazem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy. Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, (...)
Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć urlop bezpłatny i na jakich zasadach?
Prawo pracy, oprócz przysługującego pracownikowi niezbywalnego prawa do urlopu wypoczynkowego, przewiduje także możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny jest przywilejem (...)
Odpowiedzialność majątkowa pracodawcy
Odpowiedzialność pracodawcy może być również wynikiem naruszenia przez pracodawcę obowiązku przeciwdziałania mobbingowi. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane (...)