Mają również własne propozycje do ustawy. W tym tygodniu zamierzają przekazać je stronie rządowej.
PKPP Lewiatan uważa, że kobietom powinien wydłużać się wiek szybciej, niż chce rząd – o jeden miesiąc co dwa miesiące, a nie co cztery miesiące – czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Oznaczałoby to podniesienie wieku do 67 lat w ciągu 14 lat. Ponadto zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy płacili składki emerytalne co najmniej 40 lat, powinni mieć prawo przejścia na emeryturę w wieku 65 lat, a nie dwa lata później.
– Na pewno zgłosimy wnioski dotyczące rynku pracy. Potrzeba aktywizacji osób w wieku nie tylko 50 , lecz także 60 . Chodzi także o ulgi z tytułu zatrudniania ludzi w tym wieku. Istniejące obecnie stanowią za mały bodziec dla pracodawców – mówi w rozmowie z dziennikiem mecenas Monika Gladoch z Pracodawców RP.
Wprowadzeniu ulg sprzeciwia się natomiast PKPP Lewiatan. Według ekspertów konfederacji ulgi adresowane do osób starszych albo młodszych prowadzą do niekorzystnej segmentacji rynku pracy.
Eksperci z BCC zwracają natomiast uwagę na łamach gazety Prawnej, że jeśli wiek nie zostanie podniesiony, to alternatywą jest większy niż do tej pory import pracowników z zagranicy.