Pracownicy nie korzystają z indywidualnego czasu pracy
Zatrudnieni rzadko domagają się ustalenia różnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy - donosi Gazeta Prawna.
Zgodnie z zapisami ustawy antykryzysowej mogą oni od 22 sierpnia tego roku składać do pracodawcy wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Uprawnienia te przysługują jedynie tym pracownikom, którzy wychowują dziecko do 14 roku życia lub opiekują się osobą niesamodzielną.
Osoby takie mogłyby zaczynać i kończyć pracę w każdy dzień tygodnia o różnych godzinach. Pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o indywidualizacji czasu pracy. Odmowa jest możliwa tylko w sytuacji, gdy zmiana godzin byłaby niemożliwa ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy - czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Dlaczego zatrudnieni nie korzystają ze swoich praw? - Mogą się oni obawiać utraty pracy, jeśli będą domagać się swoich uprawnień. A sytuacja na rynku pracy jest obecnie trudniejsza niż np. dwa lata temu - mówi gazecie Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?