Pracownik na zmiany gorzej traktowany

Co trzeci Polak jest zatrudniany w systemie zmianowym. W całej Unii ustępujemy pod tym względem tylko Słoweńcom.

Najmniej pracowników zmianowych jest natomiast w Danii – pisze Rzeczpospolita. Dziennik podkreśla, że choć praca w takim systemie jest Polsce bardzo popularna, to nasz ustawodawca nie nadąża za regulacjami unijnymi. 

Nie dostosował w pełni kodeksowej definicji pracy zmianowej do dyrektywy 2003/88/WE – mówi Rzeczpospolitej Piotr Krupa, radca prawny w kancelarii KSP legal and tax advice. – Polska definicja pracy zmianowej jest zatem znacznie szersza, mniej precyzyjna – dodaje Krupa.

Pracownicy zmianowi są gorzej traktowani niż zatrudnieni w normalnym systemie. Przykładowo normalny pracownik musi odpoczywać co najmniej 35 godzin pomiędzy jednym, a drugim tygodniem pracy. Dla pracowników zmianowych przerwa może wynosić 24 godziny. Pracujący na zmiany mogą ponadto świadczyć pracę w niedziele i święta – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika