Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis uniemożliwiający skargę o wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych po upływie dwóch lat od uprawomocnienia wyroku – informuje Gazeta Prawna. Orzeczenie wydano w związku ze skargą firmy 4G POLSKA sp. z o.o. „Celem regulacji konstytucyjnej jest realne zagwarantowanie rozstrzygnięcia sprawy, a ustawa zwykła ma tylko wskazać reguły i tryb wznowienia” – cytuje Gazeta Prawna fragment wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Prawa do wznowienia nie można ograniczać
Powiązane artykuły
Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?
Wznowienie postepowania nalezy do szczególnych środków uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Żądanie wznowienia może być uzasadnione ściśle okreslonymi w przepisach okolicznościami. (...)
Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG
Od 30 kwietnia 2018 r. każdy przedsiębiorca wpisany do CEIDG ma możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej bezterminowo lub też na dowolny wskazany okres.
Kiedy nastąpi wznowienie postępowania karnego?
Wznowienie postępowania karnego jest - obok kasacji - nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, przysługującym od orzeczeń już prawomocnych. Wznowić można zarówno postępowanie zakończone w (...)
Wolność działalności gospodarczej
W Prawie przedsiębiorców przewidziano m.in. zasadę wolności działalności gospodarczej i równości przedsiębiorców oraz zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest (...)
Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?
Np. śnieżna i mroźna zima może się dać we znaki wszystkim. Wiele gospodarstw domowych przez kilka lub kilkanaście dni może zostać pozbawionych dostępu do prądu. Stan ten może powodować różne (...)
Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków względem wnuków
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu (...)
Nieodśnieżony samochód - co grozi zgodnie z prawem polskim?
Zima to czas, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. W związku z tym ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z istotnych elementów (...)
Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu
W którym momencie wygasa mandat członka zarządu? Czy zawsze można odwołać członka zarządu? Jaki wpływ na umowę o pracę ma wygaśnięcie mandatu? Porada opisuje zasady dotyczące powyższych (...)
Zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych - Poradnik 2025
Kompletny poradnik po zasiedzeniu w 2025 roku. Poznaj warunki, terminy, procedury i koszty nabycia własności przez zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych.
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
Kompletny przewodnik po zniesieniu współwłasności w 2025 roku. Dowiedz się, jak znieść współwłasność, jakie są sposoby i koszty, oraz jak uniknąć problemów prawnych.