Magistrowie prawa będą mogli występować w procesach cywilnych i administracyjnych. W niektórych sprawach pełnomocnikiem zostanie osoba spokrewniona ze stroną, nawet bez wykształcenia prawniczego – planują posłowie. (...) Zgodnie z proponowaną zmianą art. 87 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem w sprawach cywilnych mogliby być magistrowie prawa (wyjątkiem byłyby społecznie wrażliwe sprawy rodzinne i opiekuńcze). Musieliby jednak mieć polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne wyrządzone przy tym szkody.
Prawnik będzie mógł byc pełnomocnikiem w sądzie
Powiązane artykuły
Umowa zawarta przez osobę nieuprawnioną
Często podpisując umowę z daną firmą, czy instytucją, nie weryfikujemy, czy osoba podpisująca się za naszego kontrahenta jest uprawniona do jej zawarcia. Jakie mogą być konsekwencje podpisania (...)
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
Kompletny przewodnik po zniesieniu współwłasności w 2025 roku. Dowiedz się, jak znieść współwłasność, jakie są sposoby i koszty, oraz jak uniknąć problemów prawnych.
Egzekucja z Nieruchomości 2025 - Kiedy Komornik Może Zająć Nieruchomość?
Kompleksowy przewodnik po egzekucji z nieruchomości w 2025 roku. Dowiedz się kiedy komornik może zająć nieruchomość, jak przebiega proces i jakie są nowe możliwości licytacji elektronicznej.
Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Sprawdź jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego w 2025 roku. Praktyczny przewodnik krok po kroku, wzór wniosku oraz terminy odwołania.
Pełnomocnictwo. Kiedy możemy ustanowić i działać przez pełnomocnika?
Pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby, na mocy którego inna osoba staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Innymi słowy, każda czynność wykonana przez pełnomocnika (...)
Reprezentacja Wspólnoty Mieszkaniowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Ustawa o własności lokali stoi na gruncie swobody kształtowania sposobu zarządu w dużych Wspólnotach Mieszkaniowych, tj. takich wspólnotach, w których lokali wyodrębnionych wraz (...)
Tymczasowe aresztowanie - jak się bronić?
Tymczasowe aresztowanie w Polsce - przesłanki, czas trwania, obrona. Sprawdź aktualne przepisy, planowane zmiany i jak skutecznie się bronić w 2025 roku.
Pełnomocnictwo a prokura?
Zarówno prokurent, jak i pełnomocnik działają w imieniu i ze skutkami dla reprezentowanego, swoim zachowaniem mogą wywołać skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. Prokura jest szczególnym (...)
W jakiej formie można złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?
Skuteczność oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku uzależniona jest od tego czy zostanie ono złożone w terminie wynikającym z art. 1015 § 1 kodeksu cywilnego, czyli w ciągu sześciu (...)
Kiedy można dokonać częściowego, a kiedy uzupełniającego podziału majątku wspólnego?
Podział majątku może odbyć się w sądzie lub poza nim. Istnieje jeszcze jedna ważna różnica między oboma sposobami podziału. Otóż: sądowy podział majątku powinien obejmować cały majątek, (...)