Prawo łaski tylko w wyjątkowych sytuacjach

Lech Wałęsa ułaskawił 3454 osoby, Aleksander Kwaśniewski 4288 w dwóch kadencjach, a Lech Kaczyński 202 osoby.

Oddanie prawa łaski w ręce głowy państwa nie wszystkim się podoba. – Prezydent nie powinien wyróżniać aktem łaski wybranych obywateli – mówi Rzeczpospolitej prof. Brunon Hołyst. Przypomina on, że mamy w kraju wieloinstancyjność i zawsze sąd, jeśli może karę złagodzić. Nie powinno się do tego mieszać prezydenta.

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski przekonuje natomiast, że instytucja ta jest potrzebna. Uzasadnieniem ma być i tradycja, i możliwość reakcji w sytuacji nadzwyczajnej. Ćwiąkalski zaznacza jednak, że ułaskawienie powinno być wyjątkiem, nie regułą.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jvelzkeyek 2013-03-12 15:46:46

    Prezydenckie prawo łaski Z prezydenckim prawem łaski znowu zamieszanie. Głośno o nim zawsze przy prezydentów zmianie. Prezydent Lech W. ułaskawił znanego gangstera. Prezydent Aleksander K. mordercę, późniejszego bankiera. Prezydent Lech K. ułaskawił zięcia wspólnika. Co z prezydenckiego prawa łaski wynika? Prezydent urzędujący, kogo ułaskawił nie może powiedzieć. Przy odejściu z urzędu i tak będziemy wiedzieć. W czasie prezydenckich kadencji ułaskawienia w setki idą. Prezydenci jak słychać, przestępcami się nie brzydzą. Z prawa łaski gangsterzy, mordercy i oszuści korzystają. Jakie korzyści z niego praworządni mają? Odpowiedzi wymagają postawione tu pytania. Prawo łaski do likwidacji lub do zachowania?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika