Pretensje trzeba zgłaszać najpierw do spółki

Wierzyciel niewypłacalnej spółki z o.o. nie może żądać spłaty jej długu od członka zarządu, jeśli nie uzyskał wcześniej wyroku zasądzającego lub innego tytułu egzekucyjnego przeciwko samej spółce.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 21 września 2005 r., potwierdzając stanowisko zajęte już wcześniej w uchwale z 15 czerwca 1999 r. (sygn. III CZP 19/99). Chodzi o odpowiedzialność przewidzianą w art. 299 kodeksu spółek handlowych. Głosi on, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają osobiście i solidarnie za jej zobowiązania. Z powołaniem się na ten przepis przeciwko trzem osobom, Romanowi K., Małgorzacie R., Wiesławowi M., wystąpiła spółka z o.o. OTIS. W sprawie wchodził w rachubę, jako podstawa odpowiedzialności tych osób, art. 171 prawa upadłościowego z 1934 r. Według tego przepisu osoba, która nie wypełniła obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, odpowiada za szkodę wyrządzoną wierzycielowi, chyba że nie ponosi winy. Taki obowiązek, gdy chodzi o upadłośćspółki z o.o., ciąży na członkach jej zarządu.

Porady prawne

Rzeczpospolita 29.09.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika