"Ja chciałem zmienić Europę, ale to Europa zmieniła mnie", tymi słowami prezydent Francji Nicolas Sarkozy zakończył wystąpienie w Parlamencie w Strasburgu, podsumowujące półrocze prezydencji francuskiej i sukces, jakim było porozumienie państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego nad pakietem legislacyjnym w sprawie zmian klimatycznych.
Prezydent Nicolas Sarkozy podsumowując ostatnie pół roku przewodnictwa Francji w Radzie, podkreślił fakt przejęcia przez Francję prezydencji w bardzo decydującym momencie. Jak zaakcentował prezydent, prezydencja starała zorganizować się wokół dwóch najważniejszych przekonań - silnej Europy oraz Europy zjednoczonej i bez podziałów. Jak dodał prezydent są to idee niezbędne, bo potrzebujemy Europy, która myśli, nie zwleka, ma ambicje, nie zamiata problemów pod dywan.

Rytm wydarzeń międzynarodowych
Prezydencja działała w rytmie wydarzeń międzynarodowych, powiedział prezydent, konflikt w Gruzji, kryzys finansowy i gospodarczy. Nicolas Sarkozy akcentował wielokrotnie fakt, iż zjednoczony głos Europy, jeden głos i niezwykła chęć do działania wszystkich 27 państw doprowadziły do tego, że Europa zareagowała w sposób właściwy. Naszą obsesją było powstrzymanie wojny w Gruzji. I składam hołd wszystkim krajom, bo Europa pozostała zjednoczona. W kontekście kryzysu finansowego prezydent podkreślił, że po raz kolejny Europa pokazała, ze jest dojrzała i potrafi działać i mówić jednym głosem Nie było łatwo zjednoczyć 27 krajów o różnej kulturze gospodarczej. Odegraliśmy ważną rolę podczas szczytu w Waszyngtonie. Prezydent dodał, że regulacja i stosowny nadzór wszystkich rynków finansowych, a także reformy systemu finansowego to zadania, które postawiła sobie Europa.
Trzeba powiedzieć, że walka była trudna. Prezydencja niemiecka postawiła cele: 20-20-20, a także zakończenie prac do końca 2008 roku. Przedstawiamy Parlamentowi dokument i mam nadzieję, że zostanie on zaakceptowany, powiedział Nicolas Sarkozy w nawiązaniu do pakietu klimatycznego. Prezydent przywołał dyskusje toczące się zwłaszcza z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, nigdy nie chcieliśmy dać Polsce, Czechom czy Węgrom tylko dwóch alternatyw, ochrona środowiska lub wybuch społeczny. Chciałem, aby polityka ochrony środowiska nie odbyła się kosztem polityki społecznej. Prezydent podkreślił także znaczenie współdecydowania w kwestii pakietu, czujność Parlamentu zmobilizowała wszystkie rządy, dodał.
W nawiązaniu do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, Nicolas Sarkozy podkreślił, że 25 krajów już podjęło pozytywną decyzję. Zagwarantowanie jednego komisarza każdemu państwo nie wszystkim się podoba, bo chcieliśmy ograniczenia komisarzy. Ale musimy być rozsądni i zdolni do kompromisu. Prezydent dodał, iż ma nadzieję, że w ostateczności traktat wejdzie w życie najpóźniej za rok. Nicolas Sarkozy podsumował także działania w zakresie Unii Śródziemnomorskiej, a także polityki sąsiedztwa i polityki imigracyjnej, które były tematami dyskusji ostatniej Rady.
Sarkozy o Polsce
Na chwilę przed opuszczeniem sali plenarnej, odnosząc się do wypowiedzi posłów w trakcie debaty, prezydent Sarkozy poddał krytyce stanowisko prezydenta Lecha Kaczyńskiego wobec ratyfikacji Traktatu z Lizbony. "Dziwi mnie, że ktoś może podpisać Traktat w Brukseli, a później odrzucać ten sam traktat w Warszawie. Traktat z Lizbony nie był negocjowany przez premiera Tuska, on był wynegocjowany przez prezydenta Kaczyńskiego i premiera Kaczyńskiego" - mówił Sarkozy, dodając: "Sam staram się być uczciwy i także po innych spodziewam się uczciwości. Chodzi o poszanowanie słowa, bez którego nie ma państwa prawa. Inaczej stracimy do siebie zaufanie" - stwierdził francuski prezydent.
"Zrobiłem wszystko, aby Polska zgodziła się na kompromis (ws. pakietu klimatycznego - red.), Polska to ogromny kraj, to 40 milionów obywateli, potrzebujemy Polski, dobrze rozumiemy jej problemy i będziemy ją wspierać, ale Polska musi zrozumieć, że oprócz praw ma także obowiązki. Jeśli Polska chce być traktowana jako duży kraj to musi wiedzieć, że będziemy od niej więcej oczekiwać" - zakończył Nicolas Sarkozy.
Komisja Europejska
Bilans ostatniej Rady jest historyczny dla Unii. Rzadko tak wiele decyzji, w tak wielu sprawach musiało zostać podjętych, w sytuacjach trudnych, kryzysowych i pilnych. Jak podkreślił przewodniczący Barroso, Komisja skupiła się na trzech najważniejszych sprawach: Traktacie Lizbońskim, ożywieniu gospodarczym oraz pakiecie klimatycznym.
Podsumowując półrocze prezydencji francuskiej, przewodniczący Barroso podkreślił, że był to czas i okoliczności niezwykle trudne, ale pańska prezydencja podchodziła do wszystkiego z niezwykłym wywarzeniem. Francja wróciła do Europy po pańskim wyborze, dodał przewodniczący, dziękując prezydentowi Sarkoziemu.

Potrzebujesz porady prawnej?
Prezydent Francji w PE o francuskim przewodnictwie, klimacie, Lizbonie, uczciwości i zaufaniu
"Ja chciałem zmienić Europę, ale to Europa zmieniła mnie", tymi słowami prezydent Francji Nicolas Sarkozy zakończył wystąpienie w Parlamencie w Strasburgu, podsumowujące półrocze prezydencji francuskiej i sukces, jakim było porozumienie państw członkowskich i Parlamentu (...)
Spotkanie przedstawicieli europejskiego biznesu z prezydentem Republiki Francuskiej Nicolas Sarkozym
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotkał się we wtorek 30 września 2008 r. z przedstawicielami BUSINESSEUROPE. W skład delegacji BUSINESSEUROPE weszli prezydent Ernest-Antoine Seillière oraz Laurence Parisot, prezydent francuskiej federacji pracodawców MEDEF, Henryka Bochniarz, prezydent (...)
Sarkozy w PE: Europa nie może być skazana na brak działań
Przemawiający w Parlamencie Europejskim Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że dalsze rozszerzenie UE nie będzie możliwe bez Traktatu z Lizbony i reform instytucjonalnych. "Wszyscy ponosimy odpowiedzialność, jak wydobyć Europę z kryzysu" - stwierdził. W swoim wystąpieniu (...)
Priorytety Prezydencji francuskiej (lipiec-grudzień 2008)
We wtorek 1 lipca Francja przejęła od Słowenii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, którą będzie sprawować do 31 grudnia br.Prezydencja francuska będzie przede wszystkim musiała zająć się kwestią Traktatu Lizbońskiego odrzuconego w referendum przez Irlandię.Na czerwcowym szczycie (...)
Rezolucja w sprawie konfliktu w Strefie Gazy
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni, powstrzymania ataków rakietowych przez Hamas na Izrael oraz zakończenie izraelskich działań wojskowych w Strefie Gazy i rozmieszczenie sił wielonarodowych w regionie. Parlament domaga (...)
Parlament o konflikcie w Strefie Gazy
Rada oraz Komisja Europejskia przedstawiły posłom stanowisko w sprawie tragicznego i trwającego konfliktu w Strefie Gazy. Oprócz zaprzestania użycia ognia, najważniejsza jest w tym momencie pomoc humanitarna, woda pitna, żywność, powiedział czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg. (...)
Polska przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej
Premier Donald Tusk oraz Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna uczestniczyli w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.W spotkaniu w Pradze (15-16 czerwca br.) wzięli udział premierzy: Czech - Mirek Topolanek, Polski - Donald Tusk, Słowacji - Rober Fico (...)
Francja rozpoczyna przewodnictwo w UE naznaczone irlandzkim "nie"
Iluminacją wieży Eiffla w kolorach Unii Europejskiej Francja rozpoczyna półroczne przewodnictwo w UE, naznaczone piętnem irlandzkiego "nie" dla Traktatu Lizbońskiego. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy obiecywał w styczniu, że na koniec francuskiego przewodnictwa UE będzie (...)
Francuski rynek pracy dla nowych krajów UE - otwarty
Wraz z rozpoczęciem swego przewodnictwa w Unii Europejskiej, Francja otworzyła we wtorek (1 lipca br.) swój rynek pracy dla ośmiu państw postkomunistycznych, które weszły do UE w 2004 r., w tym dla Polski. "Już w styczniu zdecydowałem o rozszerzeniu z 80 do 152 listy zawodów, (...)
Czechy rozpoczynają przewodnictwo w Unii
Czechy jako pierwszy kraj byłego bloku sowieckiego rozpoczynają 1 stycznia półroczne przewodnictwo w UE. Zadanie niełatwe, bo przejmowane po pełnym sukcesów przywództwie Francji przez kraj, którego prezydent jest zdeklarowanym przeciwnikiem UE."Bądźmy realistyczni. Czechy to nie jest (...)
Premier Tusk: Polska zyskała 60 mld - to szansa na modernizację energetyki
Premier Donald Tusk za sukces rządu uznał w piątek kompromis osiągnięty na szczycie UE w Brukseli w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego. Przekonywał, że oznacza on dla Polski 60 mld zł w latach 2013-2020 oraz szansę na modernizację energetyki. "Dostaliśmy wielką, powtarzam - wielką, (...)
Parlament obchodzi 10. rocznicę wprowadzenia euro
W tym roku mija dziesięć lat odkąd euro stało się oficjalną walutą Unii Europejskiej. Początkowo jedenaście państw UE zaczęło używać euro, jako środka płatniczego. Obecnie 16 krajów członkowskich posługuje się euro, jako walutą oficjalną. W celu upamiętnienia tej rocznicy, na dzisiejszej (...)
Przedstawiciele 79 państw potwierdzili uczestnictwo w pogrzebie
Na uroczystościach pogrzebowych w Krakowie pojawią się m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, królowa Danii Małgorzata II, król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz szef NATO Anders Fogh Rasmussen – informuje Gazeta Prawna. Przybycie (...)
Debata w sprawie sytuacji w Gruzji
Po spotkaniu przywódców UE w Parlamencie Europejskim odbyła się debata, w której posłowie nawoływali do poszanowania integralności terytorialnej Gruzji, potępili nieproporcjonalną reakcję strony rosyjskiej oraz przekonywali do wzmocnienia Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. (...)
List Przewodniczącego BUSINESSEUROPE do Prezydenta Francji
W związku z objęciem prezydencji UE przez Francję Przewodniczący BUSINESSEUROPE wystosował list do Prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Treść listu przedstawiamy poniżej: "Monsieur le President,Za kilka dni powierzona zostanie Panu funkcja Przewodniczącego Rady Europejskiej. Świadomi jesteśmy (...)
Zakończyła się oficjalna wizyta w Chinach
W czasie czterodniowej wizyty w Chińskiej Republice Ludowej premier Donald Tusk odbył spotkania dwustronne z prezydentem i premierem Chin, spotkał się z władzami Szanghaju oraz z przedstawicielami ośmiu chińskich firm - światowych liderów w swoich branżach. Szef rządu rozmawiał też (...)
Prof. Bronisław Geremek nie żyje
Bronisław Geremek, działacz opozycji antykomunistycznej, b. szef MSZ, poseł do PE, zginął w niedzielę (13 lipca br.) w wypadku samochodowym. Był wielkim człowiekiem; to ogromna strata dla Polski i Europy - tak o profesorze mówią osoby, które go znały, w kraju i za granicą. Miał (...)
Otwarcie francuskiego rynku pracy dla obywateli polskich
W dniu 28 maja 2008 r. Nicolas Sarkozy - Prezydent Francji złożył pierwszą od czasu objęcia swojej prezydentury wizytę w Polsce. W czasie tej wizyty Prezydent poinformował, że Francja otworzy rynek pracy dla obywateli polskich w dniu 1 lipca 2008 r. Do tego czasu Rząd francuski będzie utrzymywał (...)
Świat walczy z podwyżką cen paliw
Europejscy i amerykańscy rządzący nie boją się decyzji, które mogą powstrzymać drożyznę na stacjach benzynowych. Prezydent Francji chce obniżyć podatek VAT na paliwa, a prezydent USA - wypowiedzieć dyplomatyczną wojnę krajom, które eksportują ropę. Nawet w zamożnej Wielkiej (...)
Gordon Brown w PE: UE będzie liderem zmian
Przed zaplanowanym na 2 kwietnia szczytem G20 w Parlamencie Europejskim odbyła się debata z udziałem posłów i Gordona Browna, premiera Zjednoczonego Królestwa, członka Rady Europejskiej. Witając brytyjskiego premiera, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering powiedział, (...)
Spotkanie przedstawicieli europejskiego biznesu z prezydentem Republiki Francuskiej Nicolas Sarkozym
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotkał się we wtorek 30 września 2008 r. z przedstawicielami BUSINESSEUROPE. W skład delegacji BUSINESSEUROPE weszli prezydent Ernest-Antoine Seillière oraz Laurence Parisot, prezydent francuskiej federacji pracodawców MEDEF, Henryka Bochniarz, prezydent (...)
Prezydent Francji w PE o francuskim przewodnictwie, klimacie, Lizbonie, uczciwości i zaufaniu
"Ja chciałem zmienić Europę, ale to Europa zmieniła mnie", tymi słowami prezydent Francji Nicolas Sarkozy zakończył wystąpienie w Parlamencie w Strasburgu, podsumowujące półrocze prezydencji francuskiej i sukces, jakim było porozumienie państw członkowskich i Parlamentu (...)
Sarkozy w PE: Europa nie może być skazana na brak działań
Przemawiający w Parlamencie Europejskim Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że dalsze rozszerzenie UE nie będzie możliwe bez Traktatu z Lizbony i reform instytucjonalnych. "Wszyscy ponosimy odpowiedzialność, jak wydobyć Europę z kryzysu" - stwierdził. W swoim wystąpieniu (...)
Priorytety Prezydencji francuskiej (lipiec-grudzień 2008)
We wtorek 1 lipca Francja przejęła od Słowenii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, którą będzie sprawować do 31 grudnia br.Prezydencja francuska będzie przede wszystkim musiała zająć się kwestią Traktatu Lizbońskiego odrzuconego w referendum przez Irlandię.Na czerwcowym szczycie (...)
Rezolucja w sprawie konfliktu w Strefie Gazy
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni, powstrzymania ataków rakietowych przez Hamas na Izrael oraz zakończenie izraelskich działań wojskowych w Strefie Gazy i rozmieszczenie sił wielonarodowych w regionie. Parlament domaga (...)
Parlament o konflikcie w Strefie Gazy
Rada oraz Komisja Europejskia przedstawiły posłom stanowisko w sprawie tragicznego i trwającego konfliktu w Strefie Gazy. Oprócz zaprzestania użycia ognia, najważniejsza jest w tym momencie pomoc humanitarna, woda pitna, żywność, powiedział czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg. (...)
Polska przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej
Premier Donald Tusk oraz Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna uczestniczyli w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.W spotkaniu w Pradze (15-16 czerwca br.) wzięli udział premierzy: Czech - Mirek Topolanek, Polski - Donald Tusk, Słowacji - Rober Fico (...)
Francja rozpoczyna przewodnictwo w UE naznaczone irlandzkim "nie"
Iluminacją wieży Eiffla w kolorach Unii Europejskiej Francja rozpoczyna półroczne przewodnictwo w UE, naznaczone piętnem irlandzkiego "nie" dla Traktatu Lizbońskiego. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy obiecywał w styczniu, że na koniec francuskiego przewodnictwa UE będzie (...)
Francuski rynek pracy dla nowych krajów UE - otwarty
Wraz z rozpoczęciem swego przewodnictwa w Unii Europejskiej, Francja otworzyła we wtorek (1 lipca br.) swój rynek pracy dla ośmiu państw postkomunistycznych, które weszły do UE w 2004 r., w tym dla Polski. "Już w styczniu zdecydowałem o rozszerzeniu z 80 do 152 listy zawodów, (...)
Czechy rozpoczynają przewodnictwo w Unii
Czechy jako pierwszy kraj byłego bloku sowieckiego rozpoczynają 1 stycznia półroczne przewodnictwo w UE. Zadanie niełatwe, bo przejmowane po pełnym sukcesów przywództwie Francji przez kraj, którego prezydent jest zdeklarowanym przeciwnikiem UE."Bądźmy realistyczni. Czechy to nie jest (...)
Premier Tusk: Polska zyskała 60 mld - to szansa na modernizację energetyki
Premier Donald Tusk za sukces rządu uznał w piątek kompromis osiągnięty na szczycie UE w Brukseli w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego. Przekonywał, że oznacza on dla Polski 60 mld zł w latach 2013-2020 oraz szansę na modernizację energetyki. "Dostaliśmy wielką, powtarzam - wielką, (...)
Parlament obchodzi 10. rocznicę wprowadzenia euro
W tym roku mija dziesięć lat odkąd euro stało się oficjalną walutą Unii Europejskiej. Początkowo jedenaście państw UE zaczęło używać euro, jako środka płatniczego. Obecnie 16 krajów członkowskich posługuje się euro, jako walutą oficjalną. W celu upamiętnienia tej rocznicy, na dzisiejszej (...)
Przedstawiciele 79 państw potwierdzili uczestnictwo w pogrzebie
Na uroczystościach pogrzebowych w Krakowie pojawią się m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, królowa Danii Małgorzata II, król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz szef NATO Anders Fogh Rasmussen – informuje Gazeta Prawna. Przybycie (...)
Debata w sprawie sytuacji w Gruzji
Po spotkaniu przywódców UE w Parlamencie Europejskim odbyła się debata, w której posłowie nawoływali do poszanowania integralności terytorialnej Gruzji, potępili nieproporcjonalną reakcję strony rosyjskiej oraz przekonywali do wzmocnienia Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. (...)
List Przewodniczącego BUSINESSEUROPE do Prezydenta Francji
W związku z objęciem prezydencji UE przez Francję Przewodniczący BUSINESSEUROPE wystosował list do Prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Treść listu przedstawiamy poniżej: "Monsieur le President,Za kilka dni powierzona zostanie Panu funkcja Przewodniczącego Rady Europejskiej. Świadomi jesteśmy (...)
Zakończyła się oficjalna wizyta w Chinach
W czasie czterodniowej wizyty w Chińskiej Republice Ludowej premier Donald Tusk odbył spotkania dwustronne z prezydentem i premierem Chin, spotkał się z władzami Szanghaju oraz z przedstawicielami ośmiu chińskich firm - światowych liderów w swoich branżach. Szef rządu rozmawiał też (...)
Prof. Bronisław Geremek nie żyje
Bronisław Geremek, działacz opozycji antykomunistycznej, b. szef MSZ, poseł do PE, zginął w niedzielę (13 lipca br.) w wypadku samochodowym. Był wielkim człowiekiem; to ogromna strata dla Polski i Europy - tak o profesorze mówią osoby, które go znały, w kraju i za granicą. Miał (...)
Otwarcie francuskiego rynku pracy dla obywateli polskich
W dniu 28 maja 2008 r. Nicolas Sarkozy - Prezydent Francji złożył pierwszą od czasu objęcia swojej prezydentury wizytę w Polsce. W czasie tej wizyty Prezydent poinformował, że Francja otworzy rynek pracy dla obywateli polskich w dniu 1 lipca 2008 r. Do tego czasu Rząd francuski będzie utrzymywał (...)
Świat walczy z podwyżką cen paliw
Europejscy i amerykańscy rządzący nie boją się decyzji, które mogą powstrzymać drożyznę na stacjach benzynowych. Prezydent Francji chce obniżyć podatek VAT na paliwa, a prezydent USA - wypowiedzieć dyplomatyczną wojnę krajom, które eksportują ropę. Nawet w zamożnej Wielkiej (...)
Gordon Brown w PE: UE będzie liderem zmian
Przed zaplanowanym na 2 kwietnia szczytem G20 w Parlamencie Europejskim odbyła się debata z udziałem posłów i Gordona Browna, premiera Zjednoczonego Królestwa, członka Rady Europejskiej. Witając brytyjskiego premiera, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering powiedział, (...)