Problemy związane z podsłuchem operacyjnym

Uzyskane w drodze podsłuchu operacyjnego informacje nie mają większej wartości niż wszelkie inne dowody.
 
(...)Wskazany przepis normuje szczególny tryb inicjowania podsłuchu pozaprocesowego, mianowicie za pisemną zgodą osoby będącej nadawcą lub odbiorcą informacji. W takiej sytuacji organ ścigania jest zwolniony z obowiązku uzyskania aprobaty sądu.
 
(...)Ponadto zgoda na ograniczanie uprawnień obywatelskich nie może dotyczyć praw osób trzecich, tymczasem przy stosowaniu kontroli operacyjnej akceptacja jednej strony na przełamanie tajemnicy komunikowania się każdorazowo dotyka również drugiego rozmówcę.
Porady prawne
Zapatrywania Trybunału wywołują jednak wątpliwości.
 
(...)Nie można też pominąć antypragmatyzmu wydanego werdyktu. Trudno bowiem wykazać, jakież to szczególnie skuteczne gwarancje może dawać przekazanie sądom całości kompetencji w zakresie decydowania o zezwoleniu na prowadzenie kontroli operacyjnej, zwłaszcza jeśli dana osoba z własnej woli daje do niej asumpt. Sama tylko okoliczność, że sąd wyda odpowiednie postanowienie, nie wyklucza manipulowania przez zainteresowanego wynikami, skoro będzie on miał świadomość, że jest podsłuchiwany.
 
Rzeczpospolita 16.05.2006 r.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika