Projekt ustawy o emeryturach pomostowych
Co dalej z projektem ustawy o emeryturach pomostowych?
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o emeryturach pomostowych, który we wrześniu trafi pod obrady Rady Ministrów. MPiPS podczas obrad Komisji Trójstronnej 10 września przedstawi informację o stanie prac i wynikach konsultacji z partnerami społecznymi.
- Zakończyły się rozmowy i konsultacje ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców na temat projektu ustawy o emeryturach pomostowych - powiedziała Minister Jolanta Fedak podczas konferencji prasowej 27 sierpnia 2008 r. - Chcemy, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2009 roku.
Jakie warunki przewidziano, aby przejść na emeryturę pomostową?
Emerytury pomostowe będą wypłacane osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach, które nie mogą być w żaden sposób usunięte przez pracodawcę, lub wykonującym prace, w której odpowiadają za bezpieczeństwo innych osób i która wymagają największej sprawności psychofizycznej. Emerytura pomostowa będzie dodatkowym, poza systemem emerytalnym, świadczeniem, które osoba uprawniona będzie otrzymywać pomiędzy zakończeniem swojej kariery zawodowej a osiągnięciem wieku emerytalnego. Wynosić będzie 100 proc. potencjalnej emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat i będzie waloryzowana według tych samych zasad co emerytury i renty z FUS.
Trzeba będzie spełnić określone warunki, aby przejść na emeryturę pomostową: m.in. posiadać odpowiedni ogólny staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) i staż pracy w warunkach szczególnych lub przy wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze - przez co najmniej 15 lat. -
Jesteśmy otwarci na wszelkie racjonalne argumenty, więc podczas negocjacji uzgodniliśmy kryteria przyznawania emerytur pomostowych, a w niektórych przypadkach rozszerzyliśmy zakres podmiotowy ustawy - stwierdziła Minister Fedak. - Dlatego apeluję, aby jak najszybciej zakończyć konsultacje, by termin 1 stycznia został dotrzymany.
W myśl uzgodnionej definicji prace w szczególnych warunkach są to prace wykonywane w pełnym wymiarze czasu pracy, w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości ograniczony w wyniku naturalnego procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku.
- Według wstępnych szacunków do emerytur pomostowych będzie uprawnionych ok. 170-190 tys. osób. Koszty wyniosą do 600 mln zł rocznie - powiedziała Wiceminister Agnieszka Chłoń-Domińczak. Zastrzegła jednak, że finalne koszty będzie można podać po przyjęciu projektu ustawy.
Podstawa:
-
Informacja z 24 września 2008 r. - pobierz plik w .pdf
-
Informacja o projekcie ustawy o emeryturach pomostowych - pobierz plik w .pdf
-
Ustawa o emeryturach pomostowych (projekt z 18 czerwca 2008 r.)
Źródło: www.mps.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?