Projekt ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego, który ma usprawnić funkcjonowanie tego typu placówek i dostosować nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej. W projekcie ustawy przewidziano utworzenie jednostek doradztwa rolniczego, jako wyspecjalizowanych państwowych jednostek budżetowych, które będą wspomagać realizację polityki państwa w zakresie wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Będą to: Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, które będzie nadzorowane przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi i realizować zadania na rzecz wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego oraz 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, których terytorialny zakres działania obejmie dane województwo i mają podlegać wojewodom.
Zlikwidowane zostaną oddziały Krajowego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Poznaniu i Krakowie oraz Regionalne Centra Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we Wrocławiu, Przysieku, Płońsku, Radomiu, Starym Polu, Barzkowicach i Częstochowie.

Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy mają zapewnić bezpłatne, powszechne i ogólnodostępne doradztwo rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich.

Do zadań wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego zostanie zaliczone m.in.:

  • udzielanie pomocy doradczej i szkoleniowej ubiegającym się o przyznanie pomocy finansowej na realizację zadań współfinansowanych ze środków pochodzących z funduszy UE lub innych instytucji krajowych i zagranicznych;
  • doradztwo na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich;
  • monitorowanie rynku artykułów rolnych i środków produkcji oraz gromadzenie i upowszechnianie informacji rynkowej;
  • doradztwo na rzecz modernizacji gospodarstw rolnych, poprawy jakości artykułów rolnych i ich przetwórstwa oraz wzmocnienia roli rolników na rynku;
  • upowszechnianie metod produkcji rolniczej i stylu życia przyjaznych środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa ekologicznego;
  • podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców obszarów wiejskich;
  • upowszechnianie rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej.

W projekcie ustawy założono, że przy jednostce doradztwa rolniczego zostanie powołana Rada Społeczna Doradztwa Rolniczego. Będzie ona organem opiniodawczo-doradczym dyrektora jednostki doradztwa rolniczego. Rada będzie obradować dwa razy w roku.
W projekcie ustawy przewidziano, że działalność Centrum Doradztwa Rolniczego będzie finansowana z budżetu ministra właściwego do spraw rozwoju wsi natomiast działalność wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego - z budżetów wojewodów.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • xxx 2016-10-22 16:08:58

    Ja dostałam takie alimenty tylko jest problem bo mąż poszedł w siną dal jest niesciagalny nic nie posiada i takie postanowienie mogę tylko sobie w ramki obsadzić bo żaden fundusz tego mi nie wypłaci: -(przykre to jest bo pieniądze by mi się przydały z tego względu ze zostałam w ciąży


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika