Projekt ustawy o nabywaniu własności lokali mieszkalnych przez najemców byłych mieszkań zakładowych

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o nabywaniu własności lokali mieszkalnych przez najemców byłych mieszkań zakładowych. Omawiany projektowany akt jest krótki, dotyczy zasad i trybu nabycia wspomnianych w samym tytule lokali.

Jaki jest cel omawianego projektu?

Sam projektodawca wskazuje w uzasadnieniu projektu, iż celem projektu jest odwrócenie następstw wcześniejszego, odpłatnego zbywania przez przedsiębiorstwa państwowe budynków z lokalami mieszkalnymi wynajętymi pracownikom tych przedsiębiorstw. Tymczasem zgodnie z ustawą o zasadach zbywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe budynki te powinny zostać nieodpłatnie przekazane gminom bądź spółdzielniom mieszkaniowym.

Porady prawne

Na jakich zasadach miałoby odbywać się nabywanie własności omawianych lokali?

Projektowana ustawa zawiera postanowienie, zgodnie z którym właściciel byłego mieszkania zakładowego, jest zobowiązany przenieść własność tego mieszkania na rzecz osoby uprawnionej. Takie przeniesienie ma nastąpić odpłatnie, po zgłoszeniu właścicielowi pisemnego roszczenia przez osobę uprawnioną w terminie 1 roku od dnia wejścia w życie ustawy. W przeciwnym wypadku bowiem, w razie nie zgłoszenia we wspomnianym terminie takiego roszczenia o przeniesienie własności byłego mieszkania zakładowego wygasa.

Czy projektodawca reguluje zasady ustalenia ceny takiego mieszkania?

Tak. Według proponowanej treści przepisu przeniesienie własności byłego mieszkania zakładowego następować ma po cenie i na warunkach jego nabycia przez właściciela, zwiększonej proporcjonalnie do wskaźnika wzrostu cen dóbr inwestycyjnych, obliczonego dla okresu od dnia nabycia do dnia zbycia, na podstawie wskaźników ogłoszonych przez Prezesa GUS, w uwzględnieniem poniesionych nakładów koniecznych. Poza tym projektodawca postanowił, iż osobie uprawnionej nie może przysługiwać tytuł prawny do innego lokalu. Dzięki takiemu uregulowaniu obecny właściciel nie poniesie żadnych strat, ale też nie wzbogaci się bezpodstawnie kosztem osób, które aktywnie przyczyniły się do budowy tych mieszkań.

Kiedy roszczenie o przeniesienie własności byłego mieszkania zakładowego nie będzie przysługiwać?

Zgodnie z postanowieniami omawianego projektu roszczenie o przeniesienie własności byłego mieszkania zakładowego nie będzie przysługiwać, gdy właścicielem byłego mieszkania zakładowego jest gmina lub spółdzielnia mieszkaniowa oraz, gdy osoba uprawniona jest:

  1. właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,

  2. dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,

  3. jest najemcą innego lokalu lub budynku.

Ustawa ta miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o nabywaniu własności lokali mieszkalnych przez najemców byłych mieszkań zakładowych (druk 4110).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sezam 2012-12-26 12:45:29

    To wstyd i hańba Polskiego Rządu żeby przez tyle lat nie można uregulować sytuacji prawnej lokatorów sprzedanych z budynkami takiej sytuacji nie ma nigdzie na świecie żeby sprzedać mieszkania najemców którzy posiadają umowy najmu na czas nieograniczony i wpłaty kaucji. Właściciele- nabywcy to dyktatura którzy narzucają swoje prawa w postaci wysokich czynszów oraz przymusowe sprzątanie obejścia domów, oraz finansowanie takie jak naprawa oświetlenia, wymiana żarówek itd i tp.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika