Projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Jaki cel ma projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie?
Powstanie tego projektu jest podyktowane potrzebą stworzenia prawnych regulacji, które pozwolą chronić ofiary przemocy w rodzinie także na etapie przedsądowym. Ze względu bowiem na szczególny charakter przestępstwa i stały kontakt pokrzywdzonego ze sprawcą bardzo utrudniona jest ochrona osoby pokrzywdzonej. Na gruncie tego projektu ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów krajowy program przeciwdziałania przemocy. Program ma określić działania podejmowane dla udzielenia pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, oddziaływania na sprawców, poszerzenia świadomości społecznej dotyczącej przyczyn i skutków przemocy w rodzinie.
Kto jest objęty zakresem projektu?
Zgodnie z zamysłem projektodawcy planowana regulacja dotyczyć ma nie tylko rodziny w znaczeniu osób spokrewnionych lub niespokrewnionych pozostających w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, lecz także wobec byłych małżonków (w razie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa), którzy nadal razem mieszkają.
Czym jest przemoc w rodzinie?
Według definicji zawartej w projekcie za przemoc w rodzinie są uważane zamierzone czyny, które naruszają prawa lub dobra osobiste członka rodziny i powodujące u niego szkody fizyczne lub psychiczne.
Kodeks karny przewiduje obecnie karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat wobec osoby, która znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności albo nad małoletnim lub osobą nieporadną z uwagi na stan psychiczny lub fizyczny.
W razie połączenia tego czynu ze szczególnym okrucieństwem kara wynosi od roku do 10 lat. Jeżeli w wyniku przemocy pokrzywdzony targnął się na swoje życie sprawcy grozi kara od 2 do 12 lat.
Przemoc w rodzinie może też stanowić przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia czynności narządu lub rozstroju zdrowia, gwałtu lub bezprawnej groźby.
Jakie obowiązki przewiduje projekt?
Projekt nakłada na organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego obowiązek współdziałania z organizacjami społecznymi, a także Kościołami i związkami wyznaniowymi w zakresie udzielania pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, wpływania na sprawców i informowania o mechanizmach i skutkach tych zjawisk.
Planowane przepisy stwarzają też obowiązek niezwłocznego zawiadomienia Policji lub prokuratora po stronie osób, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków powzięły podejrzenie o stosowaniu przemocy wobec członków rodziny.
Regulacja formułuje zakaz karania dzieci w sposób, który naruszałby ich godność wobec osób sprawujących nad osobą małoletnią władzy rodzicielskiej, opieki lub pieczy.
Jakie regulacje są przewidziane wobec sprawców przestępstw z użyciem przemocy wobec rodziny?
Jeżeli sąd w wyniku rozpoznania sprawy zawiesi warunkowo wykonanie kary za przestępstwo popełnione z użyciem siły lub bezprawnej groźby wobec członka rodziny, może jednocześnie orzec o nałożeniu obowiązku poddania się leczeniu, na przykład odwykowemu lub rehabilitacyjnemu albo udziału w terapii czy zajęciach edukacyjno-korekcyjnych.
W wypadku zawieszenia wykonania kary lub warunkowego umorzenia postępowania w sprawie omawianego przestępstwa, sąd może nałożyć obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonym środowisku lub miejscu i kontaktowania się z pokrzywdzonym lub inną osobą w oznaczony sposób. Sąd w ramach takiego orzeczenia powinien określić sposób kontaktowania się pokrzywdzonego ze sprawcą lub zakaz zbliżania się w konkretnych okolicznościach.
Sąd zamiast tymczasowego aresztowania może zarządzić dozór Policji, jeżeli oskarżony zobowiąże się do opuszczenia mieszkania zajmowanego przez rodzinę i do pobytu w określonym miejscu. W razie złożenia takiego zobowiązania sąd może w ramach wymogu stosowania się przez oskarżonego do postanowień sadu lub prokuratora zakazać lub ograniczyć kontakt z pokrzywdzonym.
Źródło:
-
Rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (druk 3539).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?