Projekt ustawy o Służbie Więziennej
Jaki projekt dotyczy Służby Więziennej?
Służba Więzienna na kompleksową nowelizację swojej ustawy czekała od 1996 roku. 5 kwietnia br. projekt ustawy o Służbie Więziennej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości, przyjęła Rada Ministrów. Propozycja rządowa dostosowuje przepisy o Służby Więziennej do standardów obowiązujących w innych służbach mundurowych, a także do wymogów Konstytucji i prawa Unii Europejskiej. Projekt trafi teraz do Sejmu.
Jakie regulacje zawiera proponowana ustawa?
Nowe przepisy określają szczegółowe warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego, użycia broni palnej lub psa służbowego. Na bezpośrednim wyposażeniu funkcjonariuszy Służby Więziennej znajdą się paralizatory. Urządzenia te będą mogły być wykorzystywane także do ewentualnego obezwładniania osób, które nie są pozbawione wolności, ale przebywają na terenie jednostki penitencjarnej (osoby odwiedzające).
Pracownikowi wykonującemu zadania służbowe w stałym i bezpośrednim kontakcie z więźniami przysługiwać będą dodatkowe przywileje. Będzie to dodatek do pensji, wynoszący do 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego oraz ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych, zgodnie z przepisami Kodeksu karnego. Ponadto pracownikowi SW będzie przysługiwał zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, w sytuacji jeśli postępowanie karne, wszczęte przeciwko niemu w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, zostanie prawomocnie umorzone.
Zgodnie z projektem, małżonkowie, osoby spokrewnione do drugiego stopnia włącznie lub spowinowacone w pierwszym stopniu oraz osoby pozostające ze sobą w tzw. wspólnym pożyciu, nie będą mogły pełnić służby lub być zatrudnione w tej samej jednostce organizacyjnej, jeżeli powstałaby między nimi bezpośrednia podległość służbowa. Ponadto zapisano, że zgodę na wykonywanie zajęcia zarobkowego poza służbą można będzie uzyskać wyłącznie, jeśli zajęcie zarobkowe nie zakłóca wykonywania przez funkcjonariusza obowiązków służbowych, nie narusza prestiżu służby oraz nie podważa zaufania do bezstronności funkcjonariusza.
Zmieniły się także przepisy określające odpowiedzialność dyscyplinarną funkcjonariuszy SW. Zlikwidowane zostaną sądy dyscyplinarne - ich funkcjonowanie nie sprawdziło się bowiem w praktyce.
Orzeczenia zapadłe przed tymi sądami były często kwestionowane przez sądy administracyjne, zaś w skład sądów dyscyplinarnych wchodziły osoby nie posiadające wiedzy prawniczej. Projekt wprowadza natomiast instytucję rzecznika dyscyplinarnego, który gwarantować będzie praworządność i sprawny przebieg postępowania dyscyplinarnego. Uproszczono także samo postępowanie dyscyplinarne wraz z możliwością dobrowolnego poddania się karze.Do projektu ustawy przeniesione zostały rozwiązania obowiązujące w UE, dotyczące uprawnień socjalnych. Chodzi np. o czas służby, urlopy, czy uprawnienia związane z rodzicielstwem.
Określono również sytuacje zmiany stosunku służbowego, związane z mianowaniem funkcjonariuszy na określone stanowiska, a także z nadawaniem im stopni Służby Więziennej oraz przysługujące im uposażenie zasadnicze i dodatki do tego uposażenia. Wskazano także rodzaje szkolenia, jakie musi ukończyć funkcjonariusz, by zostać mianowanym na wyższe stanowisko służbowe.
Projekt ustawy zastąpi wielokrotnie zmienianą ustawę o Służbie Więziennej z 26 kwietnia 1996 r.
Źródło: Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
www.ms.gov.pl
Podsatwa:
Rządowy projekt ustawy o Służbie Więziennej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?