Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

W Sejmie znajduje sie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Głównym celem projetu jest przywrócenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego a także poprawa poszczególnych przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które sa nieprecyzujne, niejednoznaczne i często nasuwają wątpliwosci interpretacyjne.

Z wybranych przez nas projektowanych zmian za najważniejsze uznaliśmy:

  • mozliwość wynajmowania lub oddawania w bezpłatne uzytkowanie przez członków spółdzielni lokalu bez zgody spółdzielni, w chwili obecnej bowiem, no wynajęcie mieszkania konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z projektem, zgoda spółdzielni konieczna byłaby tylko wówczas, gdy oddanie w najem lub bezpłatne użytkowanie wiązałoby się ze zmiana przeznaczenia lokalu. Jeżeli w związku z wynajmem lub oddaniem w bezpłatne uzytkowanie lokalu uległaby zmiana wysokości opłat w spółdzielni, należałoby o tym fakcie spółdzielnię zawiadomić na piśmie.
  • wprowadzeniu do ustawy art. 6 z indeksem 1. Przepis ten określałby obowiązki zarówno spółdzielni jak i jej członka w związku z remontem zajmowanego lokalu. Otóż w razie awarii wywołującej szkodę lub mogącej szkodę taką wywołać, osoba korzystająca z lokalu zobowiązana jest go udostępnić celem niezwłocznego usunięcia awarii. Jeżeli osoba korzystająca, w takim przypadku odmówiłaby wpuszczenia do lokalu ekipy remontowej,. spółdzielnia ma prawo wezwać na pomoc Policję lub Straż Miejską. Jeżeli remont lokalu lub całego bdynku tego wymaga, osoby korzystające z lokalu zobowiązane są na koszt spółdzielni przenieść sie do lokalu zamiennego na okres przeprowadzonego remontu. Okres ten nie może jednak być dłuższy niż 12 miesięcy.

Regulacja spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Porady prawne

Likwidacja tego prawa w ustawie o spółdzielni mieszkaniowej spowodowała ogromne zamieszanie, gdyż wiele spośród mieszkań w polskich spółdzielniach ma właśnie taki status.

Zgodnie z projektem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego może byc ustanowione w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej i powstaje ono z chwilą zawarcia umowy pomiędzy spółdzielnią a jej członkiem, zawartej pod rygorem nieważności na piśmie, w którym członek spółdzielni zobowiązuje się do wniesienia wkładu budowlanego oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie, a spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania przez czas nieoznaczony. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może być ustanowione na kilka osób, lecz w takim przypadku członkiem spółdzielni może być tylko jedna z tych osób. Współnie członkami spółdzielni mogą być tylko małżonkowie.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem dziedzicznym, podlegającym egzekucji i zbywalnym. Zbycie tego prawa może nastapić w umowie zawartej w formie aktu notarialnego. Projekt wyraźnie nazywa to prawo ograniczonym prawem rzeczowym.

Ustawa oczekuje na rozpatrzenie przez Parlament.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Z Mieruszyński 2013-05-25 09:06:07

    Uważam że Spółdzielnie Mieszkaniowe winny ulec likwidacji na rzecz Wspólnot . Jest to korzystniejsze rozwiązanie , właściciele wspólnotowi czują się gospodarzami , lepiej dbaja o swoją własność a zarządzanie jest o wiele tańsze. Poza tym Zarządcy Spółdzielczy są powiazani w koleśiowski sposób trudny do rozbicia układów częst działający w swoich własnych korzyści i interesów. Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika