2.11.2004

Zespół
e-prawnik.pl

Projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników

19 października 2004 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników, która ma zastąpić ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników regulującą obecnie system ubezpieczenia społecznego dla rolników.

Co pozostanie bez zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników?

Nie uległy zmianie obowiązujące dotychczas generalne zasady, że system ubezpieczenia społecznego rolników:
obejmuje tylko rolników i członków ich rodzin, dla których podstawowym źródłem utrzymania jest gospodarstwo rolne,
- w zakresie ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego finansowany jest wyłącznie ze środków własnych ubezpieczonych w ramach samofinansującego i posiadającego osobowość prawną Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników,
- wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych dla rolników i osób z nimi współpracujących są w znacznym stopniu dotowane z budżetu państwa i budżet państwa jest gwarantem ich wypłaty.

Porady prawne


Co nowego przewiduje projekt?


Ubezpieczenie społeczne rolników, tak jak dotychczas dzielić się będzie na dwa ubezpieczenia: wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Odnośnie zasad obejmowania ubezpieczeniem nie wprowadzono generalnych zmian. Tak jak dotychczas, z mocy ustawy ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega rolnik oraz jego domownik, (który obecnie nazwany został osobą współpracującą przy prowadzeniu działalności rolniczej) jeżeli gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej, jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu (np. z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia pozarolniczej działalności), albo nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo świadczeń z ubezpieczeń społecznych (tj. zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przyznanych na podstawie przepisów o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa). Pozostały krąg osób obejmowany ubezpieczeniem społecznym rolników, w pełnym bądź ograniczonym zakresie, z mocy ustawy albo dobrowolnie, nie uległ generalnym zmianom.


Projekt uściślił definicję gospodarstwa rolnego.

Za gospodarstwo rolne uznawać się będzie wszystkie nieruchomości rolne, będące w posiadaniu rolnika, czyli grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Jednocześnie zdefiniowano i ograniczono krąg osób, które mogą uzyskać status osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym), wyłącznie do członków rodziny rolnika lub jego małżonka. Dopuszczono jednak możliwość ubezpieczenia jako osobę współpracującą konkubenta rolnika. Dotychczas funkcjonował w tej kwestii nieprecyzyjny przepis, że domownikiem rolnika może być osoba bliska rolnikowi.


W nowym systemie ubezpieczenia społecznego rolników rolnicy i osoby współpracujące będą mogły nadal, tak jak obecnie, podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeżeli po 3-letnim nieprzerwanym okresie podlegania temu ubezpieczeniu podejmą prowadzenie pozarolniczej działalności, o ile będzie to działalność prowadzona wyłącznie w niewielkim rozmiarze. Kryterium pozostania w systemie rolnym nie będzie jednak, jak obecnie, stanowić forma opodatkowania tej działalności, a kryterium dochodowe.


Co roku, do końca maja, przeprowadzana będzie przez KRUS weryfikacja uprawnień tych osób do dalszego podlegania ubezpieczeniu w KRUS na podstawie wskaźnika dochodowego, a nie jak dotychczas w terminie do 14 lutego na podstawie kwoty należnego podatku dochodowego od tej działalności. Obliczenie wskaźnika dochodowego, według wzoru określonego w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, dla osób prowadzących pozarolniczą działalność ubezpieczonych w ZUS, będzie obowiązkiem ubezpieczonego. Wskaźnik dochodowy uprawniający do pozostania w KRUS nie może przekroczyć 0,5. Wskaźnik ten określa rozmiar prowadzonej pozarolniczej działalności na poziomie dotychczasowym. Zasady ustalania wskaźnika dochodowego zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.


Generalnej zmianie uległy w projekcie zasady opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, z którego finansowane są emerytury i renty dla rolników. Składka na to ubezpieczenie uzależniona została od wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego wyrażonej w ha przeliczeniowych.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

Stan faktyczny Urodziłam się w maju 1950 r. W 1968 rozpoczęłam studia, które ukończyłam w 1972 r. Po ukończeniu studiów podjęłam pracę 02.11.1972 r. i pracowałam do 31.07.1991 r. Od 01.08.1991 r. prowadzę działalność gospodarczą do dnia dzisiejszego. Działalność prowadzę w (...)

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Sejm zajmuje się właśnie projektem nowelizacji ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ma to związek z przyjętym przez Radę Ministrów w styczniu 2004 r. "Planem racjonalizacji wydatków społecznych". Uregulowania zawarte w projekcie przewidują zwiększenie (...)

Jak ubezpiecza się rolnik w KRUS - opinia prawna

Jak ubezpiecza się rolnik w KRUS - opinia prawna

Stan faktyczny Mam zamiar nabyć 1 ha ziemi, po to, aby podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS), a nie powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych (ZUS). Kiedy można rozpocząć działalność gospodarczą, tak, aby nadal móc podlegać ubezpieczeniu rolników, bez konieczności (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)

Emerytura a praca za granicą

Emerytura a praca za granicą

W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)

Składki zdrowotne rolników. Rząd akceptuje zmiany

Składki zdrowotne rolników. Rząd akceptuje zmiany

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na lata 2012 i 2013, przedłożony przez ministra zdrowia. Projekt ustawy ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. o niezgodności z ustawą zasadniczą (...)

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia  i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)

Proponowane zmiany w postanowieniach dotyczących umowy ubezpieczenia

Proponowane zmiany w postanowieniach dotyczących umowy ubezpieczenia

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jakie są założenia zmian uwzględnionych w projekcie? Jako (...)

Ubezpieczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą, będącej małżonkiem rolnika - opinia prawna

Ubezpieczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą, będącej małżonkiem rolnika - opinia prawna

Stan faktyczny Osoba prowadząca działalność gospodarczą pozostaje w stosunku małżeństwa z rolnikiem. Czy osoba ta może ubezpieczyć się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego? Czy musi w tym celu zakończyć działalność gospodarczą? Opinia prawna Na podstawie ustawy o ubezpieczeniu (...)

Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, pośród wyników prac Komisji Kodyfikacyjnej, znalazł się także projekt dotyczący zmian związanych z ubezpieczeniami majątkowymi. Bardzo prawdopodobne, że obecny Sejm już nie zdąży się nim zająć. Dlaczego proponowane zmiany są konieczne? Jak (...)

Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?

Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?

Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Opisano je w niniejszym artykule. Dodatek aktywizacyjny  Dodatek (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Przepisy o zwiększeniu emerytury dla rolników nie naruszają Konstytucji

Przepisy o zwiększeniu emerytury dla rolników nie naruszają Konstytucji

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Henryka D. dotyczącą zwiększenia emerytury w związku z opłacaniem składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników.  Henryk D. zatrudniony na podstawie umów o pracę był obowiązany do opłacania składek na powszechne - pracownicze (...)

Zmiany istotne dla niepełnosprawnych

Zmiany istotne dla niepełnosprawnych

Od 30 lipca 2007 r. obowiązuje ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ma ona na celu uporządkowanie systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Sprawy (...)

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 (...)

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

Kto może ubezpieczyć się dobrowolnie? Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny – pod warunkiem, że nie jesteś: objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, członkiem (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)

Wejście w życie umowy o zabezpieczeniu społecznym z USA

Wejście w życie umowy o zabezpieczeniu społecznym z USA

Jakie nowe przepisy dotyczą zabezpieczenia społecznego?Z dniem 1 marca 2009 roku wchodzą w życie:Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisana w Warszawie dnia 2 kwietnia 2008 roku;Porozumienie w sprawie stosowania Umowy o zabezpieczeniu (...)

Przepisy o zwiększeniu emerytury dla osób podlegających ubezpieczeniu powszechnemu i rolniczemu konstytucyjne

Przepisy o zwiększeniu emerytury dla osób podlegających ubezpieczeniu powszechnemu i rolniczemu konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Henryka D. dotyczącą zwiększenia emerytury w związku z opłacaniem składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników.  Henryk D. (skarżący) zatrudniony na podstawie umów o pracę był obowiązany do opłacania składek na powszechne (...)

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, a więc: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Okresy składkowe w ubezpieczeniu emerytalnym

Okresy składkowe w ubezpieczeniu emerytalnym

Jakie są okresy składkowe przy ustalaniu prawa do emerytury? Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresami nieskładkowymi są następujące okresy:   1)   ubezpieczenia;   2)   opłacania składek na ubezpieczenie (...)

Wysokość składek KRUS

Wysokość składek KRUS

Jaka jest wysokość składki na KRUS? Od czego ona zależy? Kto podlega temu ubezpieczeniu? Ubezpieczenie społeczne rolników, obejmuje mających obywatelstwo polskie rolników i pracujących z nimi domowników. Ubezpieczeniu temu podlega się na wniosek lub z mocy ustawy. Ubezpieczenie społeczne (...)

Przejście z ZUS do KRUS

Przejście z ZUS do KRUS

Od pół roku prowadzę działalność gospodarczą. Wychodzę za mąż za rolnika (4 ha), który nie należy jednak do KRUS, bo pracuje w tej chwili na etacie. Prowadzi też hodowlę koni sportowych. Czy jako żona rolnika (ziemia należy do przyszłego męża jako jego majątek przedmałżeński) mogę (...)

ZUS zakwestionował wpłacone przeze mnie podwyższone składki

ZUS zakwestionował wpłacone przeze mnie podwyższone składki

Pracowałam w firmie mojego męża, przez pewien czas płaciłam podwyższone składki. Niestety ZUS mi to zakwestionował, stwierdzając że zatrudnienie miało charakter fikcyjny, po to tylko żebym dostała wyższe świadczenie z ubezpieczenia społecznego w związku z macierzyństwem. Sad również (...)

Egzekucja z emerytury rolniczej

Egzekucja z emerytury rolniczej

Moja teściowa posiada dwa zajęcia komornicze. Pierwsze - po ugodzie z komornikiem dobrowolnie wpłaca do niego kwotę 300 zł miesięcznie. Drugie obciążenie z tytułu egzekucji komorniczej przyszło niedawno i zawiera informacje o zajęciu jej 1/4 emerytury. Dodam, iż posiada ona emeryturę rolniczą (...)

Rolnik jako wspólnik spółki cywilnej

Rolnik jako wspólnik spółki cywilnej

Czy współwłaściciel S.C. będący rolnikiem może podlegać ubezpieczeniu KRUS? Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu społecznemu w KRUS podlega z mocy ustawy rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział (...)

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Zarejestrowałam się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, zostałam z tego tytułu zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, jednak odmówiono mi zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego córki jako członka rodziny, córka jest niepełnoletnia oraz pobiera rentę rodzinną. Poinformowano mnie w (...)

Zawieszenie emerytury rolniczej

Zawieszenie emerytury rolniczej

Art. 28 ustawy z dn. 20-12-1999 r. o ubezpieczeniach społecznych rolników mówi, że: wypłata emerytury (renty) z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu na zasadach określonych w ustępie 2 - 8, jeżeli emeryt lub rencista prowadzi działalność gospodarczą. Czy dotyczy to rolnika, który (...)

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Właśnie jestem w piątym miesiącu ciąży, od niecałego roku czasu prowadzę własny biznes (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym po porodzie uzyskać jak najwyższy zasiłek macierzyński. Czy jesteście mi Państwo w stanie poradzić jakie składki powinnam płacić, żeby taki (...)

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Właśnie jestem w piątym miesiącu ciąży, od niecałego roku czasu prowadzę własny biznes (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym po porodzie uzyskać jak najwyższy zasiłek macierzyński. Czy jesteście mi Państwo w stanie poradzić jakie składki powinnam płacić, żeby taki (...)

Czy mogę podjąć dodatkowa pracę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Czy mogę podjąć dodatkowa pracę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Chciałam się dowiedzieć jak wygląda sytuacja w przypadku kiedy będę chciała podjąć się dodatkowej pracy w domu na urlopie macierzyńskim. Mam się tylko zdecydować czy chcę pracować na umowę zlecenie, czy na umowę o dzieło. Czy mogę w ogóle podjąć pracę na urlopie wychowawczym? (...)

Emerytura dla obcokrajowca

Emerytura dla obcokrajowca

Czy cudzoziemiec (Ukraina) wieku emerytalnego przebywający w kraju na podstawie karty pobytu może starać się o emeryturę w Polsce pod warunkiem, że zrezygnuje z tych świadczeń w swoim kraju? Warto dodać, że dana osoba nie ma bliskiej rodziny poza córką, która przebywa w Polsce na podstawie (...)

Udostępnianie informacji KRUS

Udostępnianie informacji KRUS

Kasa Ubezpieczenia Społecznego Rolników regularnie zwraca się do organu podatkowego, burmistrza, z wnioskiem o udzielenie informacji jaką powierzchnię w hektarach przeliczeniowych stanowią grunty wykazane w załączniku do wniosku, wypisie z rejestru gruntów, które są użytkowane przez danego (...)

Przejście z ZUS do KRUS

Przejście z ZUS do KRUS

Prowadząc działalność pozarolniczą, od 20 lat jestem ubezpieczony w ZUS. Od 3 lat jestem również rolnikiem (od maja z numerem ewidencyjnym i dopłatami z Unii). Czy jest możliwość przejścia do KRUS? Ubezpieczeniom rolniczym można podlegać obowiązkowo lub na wniosek. Zgodnie z art. 7 ustawy (...)

Zgoda żony na wyrejestrowanie z KRUS

Zgoda żony na wyrejestrowanie z KRUS

Jestem ubezpieczona w KRUS przez męża od 19 lat. Mąż otrzymał gospodarstwo od swoich rodziców w trakcie trwania naszego małżeństwa. Nie mamy podpisanej intercyzy ale w umowie przekazania figuruje tylko mąż. On sam nie jest ubezpieczony w KRUS ponieważ podlega ubezpieczeniu ZUS z tytułu umowy (...)

Umowa o pracę z rolnikiem ubezpieczonym w KRUS

Umowa o pracę z rolnikiem ubezpieczonym w KRUS

Czy rolnik będąc dodatkowo zatrudniony na umowę o pracę lub umowy zlecenia może opłacać z tego tytułu mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne? Udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie należy pamiętać, że rolnicy podlegają odrębnemu ubezpieczeniu społecznemu, które obejmuje osoby (...)