Projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych
Wczoraj, tj. 12 czerwca 2003r., Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
W projekcie ustawy określono strony transakcji handlowych. Ujęto w nim wszystkich przedsiębiorców, jak również władze publiczne, przez które należy rozumieć podmioty o których mowa w art. 4 oraz 4a ustawy z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych.
Przepisy projektowanej ustawy obejmują również umowy zawierane przez osoby wykonujące działalność rolniczą, nie będące jednak przedsiębiorcami. Przepisy ustawy objęły również osoby wykonujące wolne zawody, oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych oraz podmioty prowadzące w Polsce firmy na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium RP działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.
Jednym z nadrzędnych celów projektu ustawy jest zdyscyplinowanie stron transakcji handlowych w zakresie stosowania krótkich terminów zapłaty za dostawy towarów lub wykonania usługi. Oznacza to, że jeżeli termin zapłaty nie został określony w umowie, wierzycielowi przysługiwać będą odsetki ustawowe za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu jego świadczenia niepieniężnego do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego. Odsetki naliczane będą automatycznie, bez konieczności wezwania przez przedsiębiorcę.
Przewidziana w projekcie ustawy możliwość żądania odsetek ustawowych przysługiwać będzie wszystkim podmiotom wymienionym w art. 2 projektowanej ustawy.
W projektowanej ustawie przewidziano wprowadzenie odsetek sankcyjnych, w wysokości odsetek za zwłokę naliczanych przy zaległościach podatkowych (obecnie 16 proc. w skali rocznej), pod warunkiem spełnienia przez wierzyciela określonego w umowie świadczenia niepieniężnego. Strony mogą ustalić wyższy poziom odsetek.
Przepisy projektowanej ustawy będą stosowane do umów zawieranych między podmiotami o różnych możliwościach kształtowania warunków umownych, w związku z tym art. 8 projektu przewiduje, że z roszczeniami przewidzianymi ustawą mogą występować organizacje przedsiębiorców wyłącznie w imieniu i na rzecz wierzyciela będącego małym lub średnim przedsiębiorcą lub podmiotem prowadzącym działalność rolniczą.
W ustawie przewidziano cztery wyłączenia spod działania jej przepisów.
- długów objętych postępowaniami prowadzonymi na podstawie przepisów prawa upadłościowego i układowego;
- umów, na podstawie których wykonywane są czynności bankowe;
- kontraktów, których przedmiotem jest odpłatne dostarczanie towarów lub świadczenie usług, finansowane w całości lub w części ze środków międzynarodowych instytucji finansowych oraz środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej. Dotyczy to także umów finansowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności UE;
- umów zawieranych wyłącznie między podmiotami wymienionymi w art. 5 ustawy o finansach publicznych, czyli podmioty zaliczone do sektora finansów publicznych
Nowe przepisy będą miały zastosowanie wyłącznie do transakcji handlowych przewidujących dostawę towaru lub świadczenie usługi po jej wejściu w życie. Zapobiegnie to sytuacji, w której odsetki przewidziane tę ustawą byłyby naliczane od umów wykonanych przez wierzyciela na podstawie dotychczas obowiązujących regulacji prawnych.
Proponuje się, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2004 roku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?