Projekt zmian w ustawie o aktach stanu cywilnego
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego.
Projekt nowelizacji ustawy ma dwa cele:
- Po pierwsze, chodzi o bardziej precyzyjne uregulowanie spraw związanych ze zgłoszeniem urodzenia dziecka, a także prawne określenie wzoru formularza informującego o urodzeniu
- Po drugie - o zrównanie obywateli w ponoszeniu kosztów zawierania małżeństwa.
Rozszerzony art. 40 Prawa o aktach cywilnych określa dokładnie, jakie informacje powinno zawierać pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Propozycja zamieszczenia w zgłoszeniu dodatkowo danych na temat wykształcenia i źródła utrzymania rodziców dziecka wiąże się z Programem badań statystycznych statystyki publicznej realizowanym m.
Projekt nowelizacji zawiera upoważnienie dla ministra zdrowia, by w porozumieniu z ministrem administracji publicznej, określił wzór formularza:
- zgłoszenia urodzenia dziecka
- zaświadczenia urodzenia dziecka.
Propozycja zmiany art. 12 i art. 54 zmierza do zrównania obywateli w ponoszonych kosztach przy zawieraniu związku małżeńskiego. Dotychczasowe przepisy są nieprecyzyjne i nie określają, czy zaświadczenia do zawarcia małżeństwa kanonicznego są wydawane z urzędu, czy też na pisemny wniosek, co wiąże się z opłatami za podanie i zaświadczenie.
Nowelizacja określi jednoznacznie, że zaświadczenie jest wydawane przez kierownika USC w toku formalności związanych z zawarciem małżeństwa bez wnoszenia dodatkowych podań i opłat skarbowych. Ponadto osoby zawierające związki wyznaniowe nie będą zobowiązane do wnoszenia odpisów aktów stanu cywilnego, jeśli znajdują się one w tym samym urzędzie, w którym zostanie sporządzony akt małżeństwa. Dotychczas z takiego obowiązku były zwolnione jedynie osoby zawierające cywilny związek w USC.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?