Projekt zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Jest on wynikiem delegacji zawartej w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych, delegacji dla Ministra Sprawiedliwości do określenia w drodze rozporządzenia warunków i zakresu przechowywania, przekazywania i niszczenia jedynie akt sądowych.

Dlaczego przepisy muszą regulować kwestie związane z archiwizowaniem akt komorniczych?

Przede wszystkim wynika to z określenia statusu komornika sądowego jako funkcjonariusza publicznego działającego przy sądzie rejonowym. Określenie takie zostało zawarte w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji i to ono pociąga za sobą konieczność nowych uregulowań w kwestii archiwizowania akt komorniczych oraz urządzeń ewidencyjnych.

Porady prawne

Jakie obowiązki wprowadza projektowana ustawa?

Projekt wprost określa, iż dla każdej sprawy cywilnej skierowanej do egzekucji komornik tworzy akta. Nadto komornik obowiązkowo ma prowadzić też repertoria, wykazy i księgi pomocnicze (prowadzone systemem roczników).

Kto będzie zajmować się przechowywaniem akta komornicze?

Nie miałby tego robić komornik. Akta spraw, w których postępowanie zostało zakończone oraz zbędne urządzenia ewidencyjne przechowywać będzie Krajowa Rada Komornicza. Projektodawcy uzasadniają to tym, iż komornicy nie posiadają odpowiednich pomieszczeń, które można przeznaczyć na archiwa.

Czy Krajowa Rada Komornicza to jedyny podmiot przechowujący akta komornicze?

Nie, ponieważ zgodnie z postanowieniami projektowanego aktu po okresie przechowywania akt w Krajowej Radzie Komorniczej akta spraw oraz urządzenia ewidencyjne stanowiące materiały archiwalne będą przekazywane do właściwych archiwów państwowych na podstawie zarządzenia prezesa sądu, przy którym działa komornik. Akta spraw oraz urządzenia ewidencyjne wchodzić będą w skład państwowego zasobu archiwalnego.

Projekt przewiduje upoważnienie dla Ministra Sprawiedliwości do wydania rozporządzenia określającego szczegółowe warunki, tryb i terminy przechowywania i przekazywania akt spraw komorniczych, w których postępowanie zostało zakończone oraz zbędnych urządzeń ewidencyjnych, a także warunki i tryb ich niszczenia po upływie okresu przechowywania.

Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika