Projekt zmiany ustawy o ochronie praw lokatorów

W Sejmie znajduje się projekt zmiany ustawy o ochronie lokatorów. Projekt zmian zawiera pożądane zarówno przez lokatorów jak i właścicieli mieszkan zmiany w bardzo restrykcyjnej ustawie.

Do tej pory umowę najmu lokalu mozna było zawrzeć na czas nieoznaczony albo na czas oznaczony nie krótszy niż trzy lata. Zgodnie z proponowanymi zmianami, umowa najmu mogłoby być także zawarta na czas oznaczony krótszy niż 3 lata.

Projekt zmienia także zasady zawierania ugody lokatora z właścicielem lokalu w sytuacji, w której za zaleganie z płatnością czynszu grozi mu wypowiedzenie stosunku najmu.

Porady prawne
Otóż do tej pory wypowiedzenie nie mogło nastapić do chwili zaproponowania przez właściciela zawarcia ugody z lokatorem, którego gospodarstwo domowe wykazuje dochód uprawniający do otrzymania lokalu socjalnego. Zgodnie z postanowieniami projektu, propozycja zawarcia ugody musi wyjść od lokatora. Jeżeli lokator nie wyjdzie z propozycją ugody, może zostać skutecznie wypowiedziany stosunek najmu. Jeżeli jednak lokator wykazujący dochody uprawniające do otrzymania lokalu socjalnego wyjdzie z propozycją ugody, właściciel lokalu jest zobowiązany zaproponować jej treść lokatorowi w ciągu 14 dni. Ugoda ta powinna byc pod rygorem nieważności sporządzona na piśmie. Określona w niej miesięczna rata spłaty zaległości nie może przekroczyć wysokości jednomiesiecznego czynszu lub innych opłat za korzystanie z lokalu, a także opłat niezależnych od właściciela płaconych za jego pośrednictwem, do zapłaty których lokator był zobowiazany w dniu zawarcia ugody. Projekt nie wprowadza już obowiązku zawarcia w ugodzie postanowienia o umorzeniu naliczonych do dnia zawarcia ugody odsetek od zaległych należności.

Należy także pamiętać, że zawarcie ugody nie zwalnia lokatora zobowiazku dokonywania wpłat bieżących należności.

Po zawarciu ugody, wypowiedzenie może nastąpić jeżeli lokator nie wywiązuje się z jej postanowień przez dwa kolejne okresy płatności.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika