Propozycje zmian regulacji specjalnych stref ekonomicznych

Zwiększenie limitu wielkości specjalnych stref ekonomicznych, uściślenie warunków zezwolenia na działalność gospodarczą oraz wprowadzenie zasad włączania gruntów prywatnych do stref to główne założenia rządowego projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który jest teraz w Sejmie.

Jakie zmiany mają dotyczyć specjalnych stref ekonomicznych?

Celem projektowanej ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych („ustawy o SSE") jest w szczególności:

  • zwiększenie limitu wielkości obszaru stref do 20 tys. ha,

  • zmiana zakresu planu rozwoju strefy,

  • uregulowanie kwestii powoływania zarządów w spółkach zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi wyłącznie w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych,

  • zmiana podmiotu opiniującego wniosek o utworzenie strefy z wojewody na zarząd województwa,

  • wydzielenie z upoważnienia dla Rady Ministrów do wydania rozporządzeń wsprawie specjalnych stref ekonomicznych zakresu dotyczącego warunków udzielania pomocy publicznej w strefach.

Jakie propozycje dotyczą obszaru stref?

Nowe przepisy mają znieść dotychczasowy limit obszarów stref, który obecnie wynosi 12 tys. ha i został prawie w całości rozdysponowany. Ministerstwo Gospodarki zakłada, że przy obecnym tempie zagospodarowywania stref, ich łączny obszar nie przekroczy 20 tys. ha. Każdorazowa zmiana granic strefy wymagać będzie jednak decyzji Rady Ministrów, która, na wniosek ministra gospodarki, zaakceptuje rozporządzenie o jej poszerzeniu. Zniesienie limitu nie jest sprzeczne- zdaniem projektodawców - z Traktem Akcesyjnym. Ponadto podmiotem opiniującym wniosek o utworzenie strefy będzie zarząd województwa, a nie jak obecnie wojewoda.

Jakie zmiany dotyczyć mają włączania do specjalnych stref ekonomicznych gruntów prywatnych?

Celem nowelizacji jest też określenie zasad i kryteriów obejmowania strefą gruntów stanowiących własność podmiotów innych niż Skarb Państwa, gmina, zarządzający strefą lub będących w użytkowaniu wieczystym zarządzającego. Projekt nowelizacji ustawy uściśla kryteria włączania do specjalnych stref ekonomicznych gruntów prywatnych, czyli nie będących własnością Skarbu Państwa, gminy, czy zarządzającego strefą. Do tej pory zasady obejmowania strefą gruntów prywatnych nie były doprecyzowane.

Jakie zmiany dotyczyć mają warunków zezwolenia na działalność gospodarczą w strefie?

Proponuje się uściślenie warunków określonych w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy oraz określenie zasad jego zmiany przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Projekt szczegółowo określa więc warunki zezwolenia na działalność gospodarczą w strefie. Zakłada m.in. obowiązek określenia daty zakończenia przedsięwzięcia oraz ustalenia maksymalnej wielkości pomocy publicznej na daną inwestycję.

Gdzie nie będzie mógł się zatrudnić członek zarządu spółki zarządzającej strefą?

Proponowana nowelizacja zakazuje łączenia funkcji członka zarządu spółki zarządzającej strefą z zatrudnieniem u przedsiębiorców działających na terenie tej samej strefy. Jest to konieczne m.in. z uwagi na to, że zarządzający wydaje zezwolenia na działalność w danej strefie.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (sejmowy druk nr 262)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika