Propozycje zmian w pomocy publicznej

Czego dotyczy rządowa propozycja zmian regulacji dotyczących pomocy publicznej?

Kraje członkowskie UE mogą udzielać pomocy rodzimym podmiotom gospodarczym, jednak muszą to czynić zgodnie ze wspólnotowymi, raczej restrykcyjnymi, przepisami. Ich naruszenie może narazić dane państwo na dotkliwe kary finansowe. Unormowania unijne często jednak ulegają zmianom i prawo krajowe powinno za nimi nadążać. Chcąc uniknąć konieczności korygowania ustawodawstwa krajowego po każdorazowej nowelizacji przepisów dokonanej przez organy wspólnotowe, poprzedni rząd zaproponował wprowadzenie stosownych zmian do aktu prawnego regulującego procedury udzielania pomocy publicznej polskim przedsiębiorstwom.

Obecny gabinet uznał, że istnieje potrzeba przyjęcia takich unormowań. Nowa inicjatywa, którą zajmuje się obecnie Sejm, zawiera jednak pewne zmiany formalne i merytoryczne. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje dostosowanie polskich przepisów do obowiązujących przepisów wspólnotowych dotyczących pomocy de minimis oraz wdrożenie elektronicznego systemu monitorowania pomocy publicznej innej niż w rolnictwie i rybołówstwie tzw. aplikacji SHRIMP oraz aplikacji służącej monitorowaniu pomocy udzielanej w rolnictwie i rybołówstwie. 

W nowelizowanej ustawie proponuje się rezygnację z wymieniania tytułów konkretnych rozporządzeń unijnych, które mają być realizowane na obszarze RP. Dzięki temu nie byłoby zatem potrzeby nowelizowania naszych przepisów w razie zmiany regulacji wspólnotowych.

Jakiej pomocy publicznej dotyczy projekt?

Merytoryczne zmiany wiążą się głównie z udzielaniem dwóch rodzajów pomocy publicznej de minimis (tzn. wspomagania na poziomie na tyle niskim, że nie wpływa ono na warunki konkurencji):

  • w rolnictwie i rybołówstwie oraz

  • poza tymi branżami.

Jakie zmiany mają dotyczyć pomocy de minimis?

Zmiany mają dotyczyć m.in. korygowania treści zaświadczeń o przyznaniu tego typu pomocy w przypadku zmiany wysokości rzeczywiście przekazanych środków. Proponuje się, iż wtedy fakt ten potwierdza się z urzędu, nie zaś na wniosek beneficjenta. Dzięki temu, jak podkreślają autorzy inicjatywy, uniknie się wątpliwości związanych z pobieraniem opłaty skarbowej.

Projekt zakłada ponadto wprowadzenie osobnych przepisów normujących monitorowanie wspomagania rolnictwa i rybołówstwa oraz pozostałych branż, co ma spowodować większą przejrzystość regulacji (wymaga tego m.in. spodziewane wdrożenie nowych systemów elektronicznych).

Jak będą mogły być przekazywane sprawozdania dotyczące udzielanej pomocy?

Przewidziano też uproszczenie procedur przekazywania sprawozdań dotyczących udzielanej pomocy. Chodzi o możliwość m.in. przesyłania i gromadzenia danych przy wykorzystaniu urządzeń teletransmisyjnych. Ma to ułatwić pracę UOKiK oraz przyspieszyć proces analizowania dostarczonych informacji.

Podobne zadania mają spełnić proponowane przepisy przewidujące oddzielne sposoby udostępniania ich organom skarbowym i celnym.

Jakie zmiany dotyczą oświadczeń o skorzystaniu przez przedsiębiorców z innych rodzajów pomocy publicznej?

W celu uniknięcia ewentualnych nadużyć autorzy projektu proponują wprowadzenie obowiązku podpisywania przez przedsiębiorców oświadczeń o skorzystaniu (lub nie) z innych rodzajów pomocy publicznej w okresach wskazanych w nowelizowanych przepisach.

Co ma należeć do obowiązków podmiotów udzielających pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie?

Rządowa propozycja uszczegóławia także regulacje określające obowiązki podmiotów udzielających pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie wobec szefa właściwego resortu. Musiałyby one przedstawiać mu cykliczne sprawozdania o przyznaniu lub odmowie pomocy, zawierające m.in. dane dotyczące beneficjentów oraz form wspomagania, w tym wysokości przekazanych kwot.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (sejmowy druk nr 139)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika